Sobota19. apríl 2025, meniny má Jela, zajtra Marcel

Prekvapenie pod supermarketom: Francúzske potraviny ukrývajú starovekú vežu

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Profimedia)

FRANCÚZSKO - Pred 1700 rokmi hrdo strážila hradby francúzskeho Štrasburgu. Teraz sa ukrýva v suteréne bežného supermarketu, kde väčšina zákazníkov nemá tušenie, že majú pod nohami zvyšky starej rímskej veže, napísala agentúra AFP.

Starobylá polkruhová stavba - súčasť opevnenia proti útokom germánskych kmeňov, ktorým sa vtedy hovorilo barbari z východu - sa teraz delí o miesto s paletami, škatuľami a schodíkmi v suteréne supermarketu v hlavnej turistickej oblasti východofrancúzskeho mesta.

Stačí len na konci supermarketu prejsť dverami označenými nápisom „len pre zamestnancov“ a zísť po kamennom schodisku, aby ste stáli tvárou v tvár pozostatkom veže z konca tretieho storočia. "Chodíme okolo nej každý deň, takže je to celkom neobvyklé," povedal Gwendal Le Gourrierec, vedúci supermarketu.

Nad zemou nič neukazuje na prítomnosť rímskej stavby a obchod to ani nemieni meniť, pretože sa obáva, že by ho v prípade príliš veľkého záujmu zahltili davy zvedavcov. "Z bezpečnostných dôvodov by bolo ťažké organizovať návštevy veže," dodal Le Gourrierec. "Ale nikdy som neodmietol nikoho, kto si ju chcel pozrieť," povedal.

Prekvapenie pod supermarketom: Francúzske
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Profimedia)

Veža, ktorá je teraz vysoká necelých 3,5 metra, sa pôvodne týčila do takmer trikrát tak väčšej výšky, povedal agentúre AFP Maxime Werlé z regionálnej archeologickej služby. Podľa neho patrila k rímskemu vojenskému táboru, ktorý sa rozkladal na ploche asi 50 hektárov a pokrýval značnú časť terajšieho centra Štrasburgu. Žilo v ňom asi 6000 legionárov.

Vďaka svojej zemepisnej polohe sa Štrasburg nachádzal na hranici rímskej ríše známej pod latinským názvom Limes Romanus, kde blízky Rýn slúžil ako prirodzená obrana proti útokom "barbarov". V tej dobe bola ríša pod silným tlakom inváznych síl, občianskych vojen a hospodárskych problémov.

Veža bola objavená v roku 1906 pri stavbe pivovaru a v 20. rokoch 20. storočia bola zapísaná na zoznam historických pamiatok. Hoci miesto, kde stojí, vlastní súkromná spoločnosť, "je zakázané ju ničiť alebo poškodzovať", povedal Werlé. "Nemôžu si s ňou robiť, čo chcú," doplnil Werlé .

"Je pozoruhodné vidieť toto opevnenie tak dobre zachované," uviedol Guillaume Marty, archeológ zo súkromnej spoločnosti Antea Archéologie, ktorá sa špecializuje na záchranné vykopávky a je členom Federácie historických a archeologických spoločností Alsaska. "Táto veža mala posilniť obranu tábora proti Nemcom, konkrétne proti Alamanom," uviedol.

Napriek tomu, že nie je prístupná bežnej verejnosti, je na zvyšku veže priskrutkovaná doska, ktorá jej stavbu podrobne popisuje. "Použili vápenec a čadičovú drvinu, ale aj pieskovec, miestny materiál vyskytujúci sa vo Vogézach," poznamenal Maxime Werlé.

V alsaskom hlavnom meste je možné vidieť aj ďalšie pozostatky bývalého vojenského tábora, ktoré sú nie sú verejnosti prístupné. "Sú však oveľa menej pôsobivé ako veža pod supermarketom," upozornil Maxime Werlé. Napríklad v pivniciach pod rezidenciou vojenského guvernéra a rezidenciou prefekta sa doteraz zachovali pôvodné múry.

Nad zemou sa niekoľko stôp skrýva aj "za bránkou a smetiakom" blízko opery. "Ak vám ich však nikto neukáže, nebudete schopní uhádnuť, že sú súčasťou pozostatkov rímskeho opevnenia," dodal Werlé.

Viac o téme: ArchitektúraSupermarketArcheológiaAntikaFrancúzskoEurópaStarovekŠtrasburgZaujímavostiAlsaskoRímska ríšaRímska vežaLimes RomanusGwendal Le GourrierecMaxime WerléGuillaume MartyAntea ArchéologieVogézy
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu