WALES - Nádherný hrad Conwy je impozantné stredoveké sídlo, ktoré nájdete v severnom Walese. Patrí k najväčším a najzaujímavejším pamiatkam v Európe a svojou majestátnosťou zaujal aj viacero filmových štábov. Turistov však láka aj tajomným príbehom o jeho duchovi.
Postavili ho zo skál z kopca, kde stojí
Hrad bol postavený kráľom Eduardom I. medzi rokmi 1283 a 1289. Britský panovník si chcel upevniť kontrolu nad Walesom, preto sa rozhodol vybudovať jedno zo svojich sídiel práve tam. Prácami poveril slávneho architekta Jamesa zo Saint George, ktorý dohliadal aj na stavbu ďalších ikonických pamiatok v regióne.
V Conwy sa však musel popasovať s jeho výnimočnou polohou. Eduard I. preňho totiž vybral miesto na skalnatom brale z vápenca a pieskovca a tieto kamene sa zároveň stali hlavným stavebným materiálom hradu. Dekoratívne prvky ako okná a portály zas boli vytesané zo špeciálneho pieskovca privezeného z okolia Chestru. Stavitelia po celý čas využívali aj blízkosť rieky, po ktorej jednoduchšie prepravovali tovar a zásobovali aj okolité dedinky.
Nedobytná pevnosť
Hrad mal pôvodne slúžiť ako symbol anglickej moci a prevahy nad waleskými kniežatami, spolu s hradbami však tiež tvoril nedobytný systém, ktorý slúžil na ochranu jeho obyvateľov pred povstalcami.
V čase výstavby tak bol Conwy nedobytnou pevnosťou a odolal aj najsilnejším zbraniam vtedajšej doby. So svojimi ôsmimi vežami, dvoma barbakanmi a hlbokými priekopami sa stal klenotom stredovekej vojenskej architektúry.
Jedno z najdrahších opevnení
Kráľ Eduard I. z neho chcel mať skutočne veľkolepú stavbu, o čom svedčia aj veľmi vysoké výdavky, ktoré investoval. Celková suma vynaložená na vybudovanie hradu a mestských hradieb dosiahla 15 000 libier, čo z neho v tých časoch robilo jedno z najdrahších opevnení v Anglicku.
Investícia sa však vyplatila. Počas jedného z najväčších povstaní 13. storočia hrad úspešne odolával obliehaniu a Eduard I. tu vtedy sám strávil zimu, pričom bol zásobovaný výlučne cez more. Aj vtedy dokázal oceniť skvelý nápad, že svoje sídlo nechal postaviť na tak strategickom mieste.
Dostali sa do neho len vďaka finte
Conwy ešte mnohokrát poslúžil aj nasledujúcim majiteľom ako miesto, kde sa mohli bezpečne skryť pred nepriateľmi. Viedli odtiaľ dôležité rokovania a riadili celý región. Potom však prišiel spor dvoch panovníkov v 15. storočí a hrad sa nepriateľom podarilo po prvýkrát dobyť.
Neurobili to však silou, ale šikovnou fintou. Prezliekli sa za tesárov, dostali sa za hradby a následne napadli prekvapených vojakov. V 18. storočí sa hrad stal vyhľadávaným miestom pre umelcov a cestovateľov. Jeho romantická ruina inšpirovala mnohých maliarov, ktorí ju zachytili vo svojich dielach.
Mních, ktorého trápi obvinenie z krádeže
O hrade Conwy sa traduje viacero príbehov s duchmi. Ten najznámejší hovorí o mníchovi, ktorého duša údajne stále blúdi v kaplnke a okolitých priestoroch. Podľa legendy bol počas života nespravodlivo obvinený z krádeže a hoci svoju nevinu dokazoval až do posledného dychu, nevypočuli ho. Dodnes sa tam objavuje jeho tieň, sprevádzaný arómou kadidla.
Ďalšou tajomnou postavou je vojak, ktorý údajne strážil hrad v 15. storočí. Počas jednej mrazivej noci zmizol bez stopy a jeho osud ostáva záhadou. Návštevníci tvrdia, že na chodbách počuť jeho ťažké kroky, akoby ho aj po svojej smrti naďalej strážil. I tieto príbehy dodávajú hradu magický nádych a robia z Comwy top atrakciu vo Walese.
Autor: David