NEMECKO - Bamberg v juhovýchodnom Nemecku sa môže pochváliť mnohými vzácnymi pamiatkami. Je tu chrám sv. Petra a sv. Juraja zo začiatku 13. storočia, svetoznáma je jazdecká socha stredovekého rytiera. Mesto, rozkladajúce sa rovnako ako Rím na siedmich pahorkoch, má aj historickú meštiansku štvrť, spleť rybárskych domčekov Malé Benátky alebo zámok Geyerswörth. Všetky tieto pamätihodnosti svojou atmosférou však strčí do vrecka Stará radnica, pre ktorú bamberskí mešťania v 14. storočí vybrali miesto uprostred rieky Regnitz.
Koly uprostred rieky
Všetko sa začalo tak, že sa v Bamberku nezhodli, ktoré miesto by pre stavbu radnice bolo najvhodnejšie. Mesto bolo už od 11. storočia sídlom biskupského kniežatstva, nezávislým dokonca aj na pápežovi, a biskup, zvrchovaný pán mesta, odmietol poskytnúť pre stavbu niektorý zo svojich mnohých pozemkov.
Mešťania si však poradili. Dvojposchodová radnica s fasádou zdobenou unikátnymi freskami stojí na koloch zarazených hlboko do riečneho dna a vzniknutý umelý ostrov spájajú s brehmi rieky Regnitz dva mosty, zvané Horný a Dolný. Počas svojej existencie sa radnica dočkala mnohých prestavieb, dnešnú podobu jej vtlačila tá z polovice 15. storočia a tiež barokové úpravy o tri storočia neskôr.
Mešťanostov vystriedal porcelán
Dominantou radnice je Rokoková sála z 18. storočia, ktorá sa pýši dokonalým štukovým stropom, fajansovými kachľami a alegorickými maľbami, zobrazujúcimi štyri základné cnosti. Na prvý pohľad zaujmú aj rokokové balkóny s erbmi, ktoré k radnici pridal až v roku 1755 sochár Bonaventura Mutschele (1728–1778).
Zaujímavá je aj história hrazdeného domčeka Rottmeisterhäuschen, prilepeného už na konci 14. storočia k radničnej budove a čiastočne sa vznášajúceho nad vodnou hladinou. Slúžil ako ubytovňa pre mestské stráže. Budova sa už ako radnica nevyužíva, od roku 1995 je sídlom najväčšej súkromnej zbierky porcelánu v Európe. Vybudoval ju mecenáš umenia Peter Ludwig (1925–1996) spolu s manželkou Irene (1927–2010).