TALIANSKO - Herculaneum je jedným z najlepšie zachovaných archeologických miest na svete. Nachádza sa v blízkosti Pompejí a po výbuchu sopky Vezuv ho postihol rovnako ťažký osud. Medzi cestovateľmi je však v porovnaní s nimi menej známy, čo mu dáva malú výhodu. Toto miesto si totiž obzriete bez davov turistov a viac dokážete precítiť a pochopiť skazu, ktorá sa v tejto časti Talianska udiala pred takmer dvetisíc rokmi.
Mesto vyvolených plné luxusu a bohatstva
Herculaneum a Pompeje, to sú dvojičky, ktoré už navždy spojil rovnaký osud. V minulosti pritom bolo ich postavenie úplne opačné. Zatiaľ čo v Pompejach žila stredná vrstva a bežní obyvatelia, Herculaneum bolo len pre vyvolených. Žilo tam síce menej obyvateľov, ale na každom kroku boli dôkazy o ich bohatstve. Mesto na brehu Neapolského zálivu bolo známe svojimi luxusnými vilami, nádhernými freskami a mozaikami, ktoré zdobili steny domov.
Archeologické nálezy naznačujú, že Herculaneum slúžilo ako prímorské letovisko najmä pre rímsku elitu a okrem toho bolo tiež prosperujúcim obchodným centrom s prístavom, ktorý hral dôležitú úlohu v regionálnom hospodárstve. Mesto bolo dobre organizované a na tie časy tam používali moderný systém plánovania jednotlivých štvrtí. Ulice boli rozdelené do blokov pomocou hlavných severo-južných a východo-západných ulíc. Na rozdiel od Pompejí neboli tak opotrebované, čo naznačuje menej intenzívnu premávku.
Smrteľné horúce plyny
Osud Herculanea bol spečatený 24. augusta 79, keď vybuchla sopka Vezuv. Na rozdiel od Pompejí, ktoré boli zasypané popolom a pemzou, Herculaneum zasiahli pyroklastické prúdy, teda smrteľné vlny horúcich plynov a popola s teplotou až niekoľko stoviek stupňov. Tie okamžite usmrtili obyvateľov a mesto pokryli vrstvou bahna a sopečného materiálu s hrúbkou až 25 metrov. Táto vrstva však paradoxne zachovala mesto v mimoriadne dobrom stave.
Preto sa tu podarilo nájsť všetko od dreveného nábytku až po organické materiály ako jedlo či textílie. Jedným z najdojímavejších miest sú staré lodné sklady na pobreží, kde sa našli kostry asi 300 ľudí. Títo obyvatelia sa snažili uniknúť po mori, no neprišli tam včas a zostali uväznení prírodnou katastrofou.
Objavili ho náhodne
Po výbuchu sopky bolo mesto roky skryté pod nánosmi popola, až ho objavili úplne náhodne v 18. storočí počas stavebných prác. Archeológovia tam odkryli mnoho zachovaných budov vrátane dvojposchodových domov, kúpeľov a chrámov. Výnimočné podmienky konzervácie umožnili nájsť aj drevené predmety či dokonca papyrusové zvitky.
Dnes je Herculaneum jedným z najlepších miest, ktoré vám odhalia ukážku každodenného života v starovekom Ríme. Na rozdiel od Pompejí však veľká časť Herculanea zostáva stále nepreskúmaná, pretože leží pod súčasným mestom Ercolano.
Najvýznamnejšie uchované pamiatky
Villa dei Papiri – luxusná stavba s knižnicou, ktorá obsahuje približne 1800 papyrusových zvitkov
Dom Neptúna a Amfitrity - s pôvodnými drevenými prvkami vrátane dverí a priečok
Samnitský dom - známy nádhernými mozaikami zobrazujúcimi bohov mora.
Kúpele - centrum spoločenského života s dodnes zachovanou výzdobou stien
Lodné sklady - miesto posledného útočiska obyvateľov počas erupcie