Streda23. apríl 2025, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

V Nemecku sa začala dostavba kontroverzného kostola: História ho spája s rozpútaním pekla

Zobraziť galériu (6)
(Zdroj: archív)

NEMECKO - V Postupime na východe Nemecka začala minulý týždeň dostavba kostola, ktorý zohral v 30. rokoch minulého storočia dôležitú úlohu v nacistickej propagande. Takzvaný Posádkový kostol je podľa odporcov dostavby spojený s pruským militarizmom aj s nástupom Adolfa Hitlera k moci. Podľa zástancov obnovy je však teraz skôr symbolom mieru, demokracie a zmierenia medzi národmi. Kópia priečelia a veže kostola je hotová od minulého leta, teraz už chýba len vežová klenba. Hotová by mala byť do leta 2027.

V Nemecku sa začala
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Stiftung Stadtmuseum Berlin)

Postupimský Posádkový kostol (Garnisonkirche) nechal v 30. rokoch 18. storočia postaviť vtedajší pruský kráľ Bedřich Viliam I. podľa plánov architekta Philippa Gerlacha. Evanjelický chrám bol považovaný za perlu severonemeckého baroka, jeho dominantu tvorila 90 metrov vysoká veža. Kostol bol tak úzko spojený s Pruskom a jeho panovníckym rodom, že tu namiesto posledného odpočinku našli dočasne aj kráľ Fridrich Viliam I. a jeho syn Fridrich II. Veľký.

Za druhej svetovej vojny bol kostol síce silne poškodený, nebol však úplne zničený. Napriek tomu v roku 1968 vláda vtedajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) rozhodla o odstrele stavby. Na mieste chrámu vznikla na prelome 60. a 70. rokov budova Výpočtového centra, ktorá stojí dodnes.

V Nemecku sa začala
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Stiftung Stadtmuseum Berlin)

Na začiatku tisícročia vznikla iniciatíva, ktorá sa usilovala o obnovenie Posádkového kostola. Vyvolalo to kontroverznú debatu, postupne si však projekt získaval svojich priaznivcov. Napriek odporu časti verejnosti začali v roku 2017 stavebné práce, ktoré zavŕšilo slávnostné otvorenie kostola vlani v lete za účasti prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Kvôli budove Výpočtového centra, ktorá ďalej stojí, bolo obnovené len priečelie kostola s vežou, v ktorých je umiestnená kaplnka a výstava mapujúca dejiny Pruska, Postupimu i samotného kostola. Teraz už chýba iba vežová klenba. Spolu s ňou sa náklady na obnovu kostola vyšplhajú na 42,5 milióna eur. Financie pochádza z verejných zdrojov aj zbierky. Medzi štedrých darcov patrí napríklad známy televízny moderátor Günther Jauch.

"Klenba je viac než len architektonický detail. Vďaka nej sa znova postavená veža opäť harmonicky zapojí do panorámy mesta," uviedol predseda Nadácie Posádkového kostola v Postupime Peter Leinemann.

V Nemecku sa začala
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Stiftung Stadtmuseum Berlin)

Prípravné práce na osadenie klenby začali minulý týždeň. Na špici kostolnej veže sa objavilo lešenie, pod kostolom obrí žeriav. Klenba bude vyrobená z dreva, medi a ocele a bude vysoká takmer 30 metrov, po jej osadení sa tak celková výška kostola vráti k pôvodným 90 metrov. Zostavená bude klenba najprv na zemi a neskôr ju na vrchol veže vyzdvihne 130-tonový žeriav. To už na nej bude upevnená aj štandarda, ktorá je hotová od roku 2014 a teraz je vystavená v zamrežovanej schráne pred kostolom.

Kontroverzie vyvolávala dostavba postupimského kostola kvôli jeho spojeniu s pruským militarizmom, ale predovšetkým s takzvaným Postupimským dňom, od ktorého zhodou okolností v piatok uplynulo 92 rokov. V Posádkovom kostole sa totiž 21. marca 1933 konala ceremónia pri príležitosti zriadenia nového Ríšskeho snemu, prvého od prevzatia moci nacistami. Pôvodne sa mala konať v budove Ríšskeho snemu v Berlíne, ktorá však krátko predtým vyhorela.

V Nemecku sa začala
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: SITA/AP)

Symbolom nástupu nacistov k moci sa stala fotografia, na ktorej si ríšsky kancelár Adolf Hitler pri kostole potriasa pravicou s prezidentom Paulom von Hindenburgom. Ministerstvo propagandy pod vedením Josepha Goebbelsa udalosť propagandisticky využilo na posilnenie postavenia nacistov v nemeckej spoločnosti. Interpretovalo ju ako spojenie starého Pruska s národným socializmom.

V Postupime aj mimo nej preto panovali obavy, že by sa mohol kostol stať miestom stretávania pravicových extrémistov. Nadácia na obnovu kostola sa však jasne hlási k rozmanitosti a otvorenej spoločnosti. "Chceme posilňovať súdržnosť spoločnosti a podporovať mier a demokraciu. Staviame sa proti diskriminácii a vyčleňovaniu a proti akejkoľvek forme antisemitizmu, rasizmu a dejinného revizionizmu," stojí na jej stránkach.

V Nemecku sa začala
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: SITA/AP)

Napriek počiatočnému odporu proti jeho výstavbe sa stal Posádkový kostol ďalším turistickým lákadlom brandenburskej metropoly a podľa členov nadácie si postupne našiel miesto v srdciach obyvateľov Postupimu.

Viac o téme: HistóriaArchitektúraObnovaMierDejinyDemokraciaNemeckoKontroverziaAdolf HitlerPostupimPaul von HindenburgNacizmusTurismusPosádkový kostolPruský militarizmusBrandenburgGünther Jauch
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu