GRĚCKO - Délos (alebo aj Dilos) je malý, no historicky mimoriadne významný ostrov v Egejskom mori, ktorý je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Predstavuje unikátne mieste, kde sa spája oddych s objavovaním starovekých tajomstiev Grécka.
Délos nie je len obyčajný grécky ostrov. Jeho príbeh sa začína písať ešte v 3. tisícročí pred Kristom, keď bol vďaka svojej polohe v centre Kykladského súostrovia osídlený prvými obyvateľmi. Najväčšiu slávu mu však priniesla grécka mytológia. Podľa legendy sa práve tu narodili bohovia Apolón a Artemis, dvojčatá, ktorých matkou bola krásna titanka Letó a otcom neverník Zeus.
Jeho manželka, bohyňa Héra, v návale žiarlivosti vyslovila kliatbu, podľa ktorej Letó nenájde kúsok zeme, kde by mohla porodiť. Zronená žena dvanásť dní a nocí blúdila po Egejskom mori, až sa dostala na Délos, ktorý bol v tom čase údajne plávajúcim ostrovom. Keď naň vstúpila, zrazu sa z morského dna uvoľnili dve skaly, ktoré ho upevnili, a ona tu mohla priviesť na svet božské dvojčatá.
Vďaka náboženskému významu sa Délos stal centrom náboženského spolku gréckych štátov, preto sa tu pravidelne konali slávnosti. Zlatý vek ostrova nastal v helenistickom období, keď sa z neho po páde Macedónskeho kráľovstva stal aj významný obchodný prístav. V časoch najväčšieho rozkvetu tu žilo približne 30 000 obyvateľov. Žiaľ, počas prvej vojny Ríma s Mithridatom Pontským bol Délos spustošený a začal nezvratne upadať.
Dnes sa tu však už nachádza významné archeologické centrum. V roku 1872 začali na ostrove robiť prvé vykopávky a odhalili množstvo stavieb z rôznych období. Podľa archeológov pritom doteraz odkryli len 20 percent pôvodného osídlenia. To znamená, že tento nenápadný ostrovček v Egejskom mori má ešte množstvo tajomstiev, ktoré čakajú na odhalenie v budúcnosti.
Délos je dnes neobývaným ostrovom, to však nijako neznižuje jeho turistickú príťažlivosť. Práve naopak, vyhľadáva ho čoraz viac turistov, ktorí sa chcú zoznámiť s gréckymi dejinami. Keďže tu neexistuje žiadna moderná stavba, umožní vám skutočne sa ponoriť do atmosféry starovekého Grécka.
Dominantou Délosu je bezpochyby Terasa levov z obdobia okolo roku 700 p n. l. Tieto mramorové zvieratá vyzerajú, akoby strážili posvätné miesto, pritom pôvodne ich bolo pravdepodobne 9 až 12. Dnes však uvidíte len kópie, lebo originály presunuli do múzea. V jeho expozíciách nájdete aj sochy, keramiku, šperky a ďalšie predmety, ktoré poskytujú fascinujúci pohľad na každodenný život obyvateľov starovekého Délosu.
Nevynechajte ani pozostatky starovekých obydlí s mozaikovými podlahami, obchodné štvrte, divadlo a množstvo chrámov, z ktorých najvýznamnejšie sú venované bohu Apolónovi. Okrem architektúry je fascinujúca aj prírodná scenéria ostrova. Kamenistá krajina kontrastuje s tyrkysovým morom a vytvára jedinečnú atmosféru, ktorá umocňuje zážitok z návštevy tohto posvätného miesta.
Najvhodnejšie obdobie na jeho návštevu je od neskorej jari do začiatku jesene, keď sem z Mykonosu trajekty jazdia častejšie. Cesta trvá menej ako pol hodinu. Keď pristanete na ostrove, čaká vás skutočne cesta do dávnej minulosti, ktorá vám umožní snívať o osudoch ľudí, obývajúcich toto významné miesto v dávnej minulosti.