Utorok17. jún 2025, meniny má Adolf, zajtra Vratislav

Tip na výlet v Turecku: Antický Efez je perlou tunajšej histórie

Efez Zobraziť galériu (6)
Efez (Zdroj: Getty Images)

TURECKO - Efez je jedným z najlepšie zachovaných antických miest sveta. Predstavuje fascinujúcu kapitolu ľudskej histórie a jeho majestátne ruiny dodnes priťahujú tisíce návštevníkov, ktorí túžia pochopiť život v jednom z najvýznamnejších centier starovekej civilizácie.

Založený aténskym princom

Najjednoduchšie je Efez dostupný z Dalamanu, kam sa lieta aj z Bratislavy. Odtiaľ sú to autom asi 3 hodiny cesty. Z Antalye a z Istanbulu to trvá ešte asi o dve hodiny viac. Mnohí turisti však kombinujú návštevu Efezu s výletom do Pamukkale, od ktorého je vzdialené dve hodiny, a ak strávia v tejto oblasti Turecka viac dní.

Pamukkale
Zobraziť galériu (6)
Pamukkale  (Zdroj: Getty Images)

Počiatky Efezu siahajú do 10. storočia pred naším letopočtom, kedy ho podľa legendy založil aténsky princ Androklos. Vybral preň miesto pri pobreží Egejského mora, čo mestu umožnilo stať sa jedným z najvýznamnejších obchodných centier starovekého sveta. Prosperita sa odzrkadlila aj v jeho úžasnej architektúre.

 

Od gréckej kolónie k rímskej metropole

Dejiny Efezu sú plné dramatických zvratov. V 7. storočí pred naším letopočtom mesto čelilo nájazdom Kimmérov, no na rozdiel od susedného mesta Magnesia dokázalo tento útok prežiť. Neskôr sa dostalo pod vplyv Lýdskej ríše a jej bohatého kráľa Kroisa, ktorý podporil obnovu chrámu bohyne Artemis.

Tip na výlet v
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Potom postupne prechádzalo pod kontrolu rôznych mocností – od Perzie cez Atény až po Alexandra Veľkého, ktorý mesto oslobodil spod perzskej nadvlády. Po jeho smrti sa o Efez bojovalo medzi jeho nástupcami, až kým sa nakoniec koncom 2. storočia pred naším letopočtom nestalo súčasťou Rímskej republiky. Práve v období rímskej vlády dosiahol svoj najväčší rozkvet a stal sa hlavným mestom provincie.

 

Za všetko vďačia prístavu

Jedným z hlavných dôvodov prosperity Efezu bol jeho strategicky umiestnený prístav. Mesto slúžilo ako most medzi Východom a Západom, no nebolo len obchodným, ale aj kultúrnym a intelektuálnym centrom.

Tip na výlet v
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Medzi jeho najvýznamnejších obyvateľov patril filozof Herakleitos, básnik Kallinos a satirik Hipponax. V meste bola postavená monumentálna knižnica Celsa, ktorá v čase svojej najväčšej slávy uchovávala viac ako 12 000 zvitkov a patrila k najväčším v starovekom svete.

 

Legenda o siedmich spáčoch

Jednou z najznámejších legiend spájaných s Efezom je príbeh o siedmich mladých kresťanoch, ktorí počas ich prenasledovania rímskym cisárom Deciom odmietli obetovať pohanským bohom. Preto ušli do hôr za mestom, kde sa skryli v jaskyni a zaspali.

Tip na výlet v
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Cisár dal jaskyňu zamurovať, aby v nej mladíci zomreli, no podľa legendy sa po takmer 200 rokoch v období vlády kresťanského cisára Theodosia II. zázračne prebudili. Keď jeden z nich zišiel do mesta a pokúsil sa zaplatiť za jedlo starou mincou z Deciovej doby, vzbudil podozrenie, že našli nejaký poklad. Biskup však pochopil, že ide o zázrak, ktorý mal dokázať pravdivosť kresťanskej viery vo vzkriesenie mŕtvych.

 

Čo uvidíte v súčasnom Efeze?

Dnešné ruiny Efezu patria k najlepšie zachovaným antickým pamiatkam v Stredomorí a predstavujú skutočný poklad pre milovníkov histórie. Pri návšteve tohto fascinujúceho miesta by ste nemali vynechať tieto atrakcie:

Poschodová knižnica Celsa - bola postavená v 2. storočí nášho letopočtu na počesť rímskeho senátora Tiberia Julia Celsa.

Efez
Zobraziť galériu (6)
Efez  (Zdroj: Getty Images)

Veľké rímske divadlo - s kapacitou až 25 000 divákov je jednou z najväčších stavieb svojho druhu vo svete antiky. Podľa tradície tu svätý Pavol kázal efezským pohanom.

Terasové domy - tieto luxusné obydlia patrili najbohatším obyvateľom Efezu. Ich prehliadka ponúka jedinečný pohľad na každodenný život elitnej vrstvy v rímskom období. Domy sú zdobené nádhernými mozaikami a freskami, ktoré dokumentujú vysokú úroveň životného štýlu ich majiteľov.

Chrám Artemis - hoci z jedného zo siedmich divov starovekého sveta dnes zostal len jediný stĺp, návšteva miesta, kde stál legendárny Chrám Artemis, zostáva silným zážitkom. Dokončený bol okolo roku 550 pred naším letopočtom a patril k najväčším a najnádhernejším chrámom svojej doby.

Autor: David

Viac o téme: HistóriaArcheológiaDejinyTureckoRímske ruinyAlexander VeľkýEfezArtemisAntické mestoRímske divadloChrám ArtemisKnižnica CelsaTerasové domySvätý PavolAndroklosHerakleitosLegenda o siedmich spáčoch
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu