Nórska divočina kvetov a jazier - Národný park Femundsmarka
NÓRSKO - Národný park Femundsmarka sa nachádza v južnom Nórsku, v provincii Hedmark a susediacej provincii SOR-Trøndelag na hranici so Švédskom. Najbližším mestom je Røros. Malá sámska dedinka menom Elgå je centrom nielen sámskej vtedajšej kultúry, ale aj infocentrom pre návštevnosť v tomto horskom kúte Hedmarku.
Leží na brehu jazera Femund, ktoré je druhým najväčším v krajine. Park sa rozkladá na ploche 573 kilometrov štvorcových, čo prináša neopakovateľný zážitok pre ľudí, ktorí hľadajú skutočnú divočinu bez civilizačných vymožeností.
Krajina femundu
Femund je prevažne močiarna a rašelinatá horská krajina, kde nájdete sneh ešte v polovici júna. Na Nórsko však nič neobvyklé. Mnoho turistov sem prichádza hlavne kvôli kanoistike a rybárčeniu.
Park bol založený v roku 1971 na ochranu jazera, mokradí a okolitých lesov tiahnucich sa až po švédske hranice. Riedke lesy zložené prevažne z borovíc a briez striedajú jazerá a miestne potoky, ktoré pripomínajú svojím vzhľadom krajiny skôr švédsku zvlnenú prírodu ako nórsku hornatinu.
Zaujímavosťou je, že sa tu pestuje sokoliarsky spôsob lovu. Odľahlosť tohto parku je aj v tom, že neleží na žiadnej hlavnej cestnej či železničnej komunikácii. Je tu len križovatka s oznamovateľom a niečo cez tridsať kilometrov dlhá prašná cesta do divočiny, plná sobov, kvetov a jazier.
Sámska komunita
Krajina je domovom početnej sámskej komunity. Sú to potomkovia Sámov, ktorí chovali polodomestikované soby. V súčasnosti tomu nie je inak a je bežné vidieť aj niekoľko hlavové stáda týchto severských živočíchov ako vylizujú soľ na miestnej prašnej ceste.
V krajine rosomáka
Miestni vravia: „Kde je korisť, nájdeš aj predátora“ a tam kde je veľa sobov, nájdeme aj veľa predátorov. Vlk, rys, medveď a dokonca aj rosomák sa pohybuje s obľubou v tejto oblasti. Tieto štyri zvieratá sa v Škandinávii prezývajú aj ako „Big four“ - veľká štvorka, vrcholoví predátori Škandinávie, kde sa ešte zaraďuje aj Orol kráľovský a miestne aj Orol morský.
Najčastejšie tu však stretneme soba a hrdzavú líšku. No ak sa človek pohybuje nevyznačenými cestami, pri troche šťastia natrafí aj na čerstvé stopy rosomáka. V krajine jazier a početných močiarov je tiež zastúpený aj bobor európsky, ktorý z mnohých krajín Európy už vymizol, ale tu sa s obľubou stále regulovane loví.
Zdroj/autor: Peter Droba, drom
Foto: autor
Zdieľať článok na Facebooku
Súvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.