Počet návštevníkov Prešova sa zvýšil o polovicu, slúžiť im bude nová aplikácia

09.08.2018 |   |    | 

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš pripravila pre návštevníkov Prešova ďalšiu zaujímavú novinku – mobilnú aplikáciu audiosprievodcu mesta Prešov. Ocenia ju najmä milovníci histórie a nových technológií, ktorých v Prešove v ostatnom období rapídne pribudlo. 

Za ostatné štyri roky sa počet návštevníkov Prešova zvýšil o polovicu

Vzrástol tiež počet ubytovacích zariadení i tržby za ubytovanie. Prispeli k tomu aj nové atrakcie, ktoré v Prešove pribudli za ostatné tri roky. „Pred štyrmi rokmi sme si dali cieľ zatraktívniť mesto tak, aby bolo príťažlivejšie pre turistov. Viac návštevníkov zvonku totiž znamená viac práce doma,“ pripomína prešovská primátorka Andrea Turčanová v súvislosti s aktuálnymi štatistikami návštevnosti Prešova. Tie potvrdzujú, že v Prešove sa tento cieľ darí napĺňať – ich počet sa za štyri roky zvýšil o viac ako polovicu. Kým v roku 2014 Prešov navštívilo 30 489 ľudí, v minulom roku ich už bolo 47 252. Tí v prešovských ubytovacích zariadeniach strávili 90 071 nocí, čo je oproti roku 2014 viac až o 34 384 prenocovaní.

„Pribudli nám aj ubytovacie zariadenia, čo tiež znamená viac pracovných príležitostí,“ vraví primátorka. Aktuálne je tak v Prešove 37 ubytovacích zariadení rôzneho typu, kde je v ponuke 854 izieb – pred štyrmi rokmi ich bolo 33 a o 100 izieb menej. Ubytovacie zariadenia v Prešove vygenerovali v minulom roku tržby v objeme 2 654 370 eur, čo je takmer dvojnásobne viac, ako v roku 2014.

K zvýšeniu počtu turistov v Prešove podľa primátorky prispelo aj vytvorenie Oblastnej organizácie cestovného ruchu v roku 2015. Jej cieľom je nielen podpora a propagácia cestovného ruchu, ale hlavne vytváranie podmienok pre jeho rozvoj na území jej členov.

V Prešove však pribudli aj viaceré turistické atrakcie, ktoré pobyt v metropole Šariša nielen spríjemňujú, ale tiež zvýrazňujú zaujímavé momenty, ktoré v ňom návštevníci prežijú. Návštevníkov do Prešova prilákali tiež viaceré nové podujatia.

Turisti, ale i mnohí Prešovčania, si už obľúbili vyhliadkový autobus - Prešovskú 49-tku – ktorý premáva od roku 2016 už tretiu sezónu. Trasa tejto unikátnej linky vedie okolo väčšiny prešovských pamätihodností a cestujúci, aj vďaka výkladu sprievodkýň, dostávajú ucelený obraz o našom meste doplnený o mnohé zaujímavosti.

Obdivovanou a často fotografovanou novinkou je bronzový historický model Prešova, ktorý v centre pribudol v roku 2017 a zachytáva atmosféru 18. storočia.

V tomto roku bol v rámci aktivít Oblastnej organizácie cestovného ruchu vydaný aj kalendár podujatí, ktoré informujú o akciách počas leta a septembra v regióne Šariš. Prešov mnohí objavujú aj vďaka tradičným podujatiam ako sú Dni mesta, či Trojičný jarmok. Novú tradíciu začínajú vytvárať Farmárske trhy. Veľkú odozvu i návštevnosť mali živé divadlá, ktorými priamo v uliciach mesta ožila prešovská história.

 

Spoznajte Prešov vďaka novej mobilnej aplikácii

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš pripravila pre návštevníkov Prešova ďalšiu zaujímavú novinku – mobilnú aplikáciu audiosprievodcu mesta Prešov. Keďže mobilný telefón, na rozdiel od „živého“ sprievodcu, môže fungovať kedykoľvek, kdekoľvek a v akomkoľvek jazyku, môže byť sprevádzaná celá skupina alebo len samostatní jednotlivci, okamžite od príchodu k historickej pamiatke. Mobilná aplikácia pre mesto Prešov je zatiaľ dostupná v slovenskom jazyku a okrem audiokomentára ponúka aj niekoľko ďalších tipov, turistických trás a užitočných informácií.

Audiosprievodca je elektronický prístroj, na ktorom je nahraný výklad k jednotlivým pamiatkam, obrazom či pozoruhodnostiam a návštevník tým pádom nepotrebuje čakať, kým sa naplní minimálny počet potrebný na „živého“ sprievodcu. Ďalšou výhodou je, že užívateľ si sám určí tempo, akým chce prejsť po vyznačenej turistickej trase, môžete si kedykoľvek prístroj pozastaviť a oddýchnuť si na mieste, ktoré vás práve zaujalo. Napríklad aj na terase miestnej kaviarne.

„Myšlienku vytvoriť pre mesto Prešov audiosprievodcu, ktorého by mohol návštevník využiť nepretržite, počas celého roka, sme mali už dávnejšie, no odrádzala nás vysoká cena týchto špecializovaných prístrojov. V súčasnosti, keď sú v trende rôzne aplikácie a multifunkčný dotykový telefón majú vo vrecku už aj školáci, sme upustili od prvotného zámeru a rozhodli sme sa ísť modernejšou cestou tvorbou aplikácie pre návštevníka, ktorá by spĺňala aj funkciu audiosprievodcu. Aplikácia obsahuje takmer 30 nahovorených audionahrávok o pamiatkach v historickom centre Prešova, ktoré si môže návštevník prehrať podľa toho, kde sa práve nachádza,” uviedol výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš a autor aplikácie a jej konceptu Branislav Švorc.

Audiosprievodcovia nie sú v turisticky atraktívnych lokalitách žiadnou novinkou. Sú bežným štandardom. Prístroje sú žiadané a je po nich dopyt. Prešovská mobilná aplikácia navyše ponúka aj niekoľko ďalších možností jej využitia. Návštevník, ktorý mesto nepozná, sa vďaka prehľadným praktickým informáciám dozvie, kde sa dá ubytovať, dobre najesť, odporúča aj lokálne miesta na večerné posedenie, ponúka možnosť využitia sprievodcovských služieb a poskytuje informácie aj o doprave v meste. Okrem toho v nej nájdete mapu mesta, informácie o kultúrnych či športových aktivitách, výletoch a pomôže vám naplánovať najlepšie turistické a cyklistické trasy v okolí. Tvorcovia nezabudli ani na užitočné kontakty, vďaka ktorým vždy nájdete, čo potrebujete.

Verzia pre Android: https://goo.gl/sVustq

Verzia pre iOS: https://goo.gl/ZULL2G

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR – Milan Kapusta
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Štvrtok, 21. marec. 2019. Meniny má Blahoslav.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa