Levoča patrí k najkrajších mestám Slovenska, zbohatla vďaka špeciálnej výsade

2024-05-29 12:00:00 |   |    | 

Prvá písomná zmienka o Levoči pochádza z 13. storočia. Vtedy ju ešte nazývali Leucha a od Bela IV. získala titul kráľovského mesta. I keď šlo o veľkú poctu, v skutočnosti neskôr získala oveľa cennejší status, vďaka ktorému dokázala zbohatnúť. Od roku 1321 sa totiž hrdila výsadou práva skladu, ktorá obchodníkom prikazovala, že v meste musia zostať 15 dní a počas nich predávať svoj tovar. Vďaka tomu v Levoči zostávalo veľa peňazí a mesto čoraz viac prosperovalo. 

 

Bazilika svätého Jakuba s oltárom Majstra Pavla

Najväčším klenotom Levoče je nepochybne svetoznámy drevený oltár, kvôli ktorému mesto vyhľadávajú aj turisti z iných krajín. Umiestnený je v Bazilike svätého Jakuba zo 14. storočia, ktorú sa dodnes podarilo uchovať vo veľmi dobrom stave. V interiéri sa nachádza viacero vzácnosti. Najcennejší je pochopiteľne oltár od Majstra Pavla, ktorý je s jeho takmer 19 metrami najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete.

Okrem neho ale v kostole nájdete ďalších desať gotických a renesančných oltárov. Steny chrámu sú zdobené vzácnymi maľbami, ktoré pochádzajú zo začiatku jeho dejín. Ďalšími cennosťami sú tiež bohoslužobné predmety od zlatníka Szilassyho, baroková kazateľnica a pôvodné drevené lavice, ktoré vždy patrili niektorej z meštianskych rodín.

 

Dom Majstra Pavla

V Levoči môžete navštíviť aj múzeum, ktoré sa venuje životu a práci Majstra Pavla. Situované je v dome priamo na hlavnom námestí, v ktorom kedysi tento umelec skutočne žil. I keď ho neskôr postupne zdedilo niekoľko tunajších významných rodín, do architektúry našťastie veľmi nezasahovali a budovu sa podarilo zachovať vo veľmi dobrom stave. Opäť vás upúta už svojou fasádou, ktorú zdobí podobizeň mušle. Keď vstúpite dnu, hneď vás privítajú prvé sochy, ktoré pochádzajú od samotného Majstra Pavla. V nasledujúcich miestnostiach uvidíte ešte niekoľko jeho vzácnych prác, ktoré dnes majú obrovskú hodnotu, časť výstavy je venovaná aj životu a kariére slávneho umelca.

 

Historická radnica

Celé námestie obkolesujú vzácne historické budovy. Niektoré sú v súkromnom vlastníctve a pár z nich využívajú ako hotely alebo obchody. Po kostole je druhou najvzácnejšou budovou radnica, v ktorej v súčasnosti sídli múzeum o dejinách Spiša a Levoče. Pôvodne to bola gotická stavba, neskôr ju však upravili v renesančnom štýle. Z tohto obdobia pochádzajú aj vzácne maľby, ktoré sa nachádzajú na fasáde. V minulosti sa v radnici pravidelne stretávali predstavitelia mesta, ale aj tunajších remeselných cechov. Medzi najvzácnejšie vystavené predmety patrí luster, ktorý získali do daru od Márie Terézie, alebo obraz ženy, ktorá je celá oblečená v bielom. Ide o bájnu „Levočskú bielu pani“, ktorá je súčasťou mnohých legiend.

 

Klietka hanby

V stredoveku bežne používali na potrestanie problémových ľudí klietky hanby. Najmä počas jarmokov tam zatvárali previnilcov, ktorí sa dopustili priestupkov ako ohováranie, opilstvo, hlučné nočné správanie či cudzoložstvo. Verejná potupa mala byť pre nich dostatočným trestom a prostriedkom, aby sa ponaučili a viac svoj zlý čin neopakovali. Hoci v minulosti mali takúto klietku v mnohých mestách, málokde sa zachovala. Jednu však môžete dodnes vidieť v Levoči. Klietka je ozdobená kovanými srdcami a ľaliami – symbolmi nevinnosti a lásky. Najprv stála na mieste súčasného evanjelického kostola, potom v areáli nemocnice, až nakoniec skončila v centre mesta, kde zostala natrvalo.

 

Mestské hradby

V Levoči sa podarilo uchovať aj veľkú časť pôvodných hradieb. Tie začali stavať na konci 13. storočia a postupne vybudovali náročný systém ochrany. Pozostávali totiž až z troch opevňovacích múrov, medzi ktorými bola navyše aj priekopa. Neskôr do celého systému navyše pribudli bašty, ktoré slúžili najmä pre vojakov. Pocestní sa dostali dnu len cez jednu z troch hlavných brán, pričom v súčasnosti sú stále funkčné dve z nich. Hradby boli pôvodne dlhé 2,5 kilometra, neskôr sa podarilo zachrániť len dve tretiny z nich. Aj napriek tomu patria levočské hradby k najvzácnejším pamiatkam tohto druhu u nás.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Štvrtok, 18. júl. 2024. Meniny má Kamila.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa