Nahé Tahiťanky a kubánske cigary: Spoznajte miesta, ktoré inšpirovali slávnych umelcov!

02.04.2017 |   |    | 

Ten dokonalý pohľad na zarastené vrcholky hôr na Tahiti, zaliate zlatým slnkom, je úžasný skrátka sám osebe. A teraz si predstavte, že presne na toto sa díval Gauguin predtým, než namaľoval svoje najslávnejšie obrazy! Podobné pocity môžete zažiť na Kube, kde tvoril Hemingway, alebo v New Yorku, novom svete Antonína Dvořáka. Vydajte sa tam, kde sídlia múzy slávnych umelcov! 

Vidieť po prvýkrát New York je úžasný pocit. Už to nie je vo filme, ste tu v skutočnosti. Na vlastné oči vidíte to pulzujúce veľkomesto, žlté taxíky, uponáhľaných Newyorčanov a vysokánske mrakodrapy. Na prelome 19. a 20. storočia, keď New York navštívil Antonín Dvořák, vyzeralo toto slávne mesto úplne inak. Pocity z búrlivej civilizácie však dodnes vyjadruje jeho Novosvetská symfónia. Schválne si ju pustite do slúchadiel, keď budete pristávať – silný emotívny zážitok je zaručený!

 

Dvořáka inšpiroval New York, na ostatných platí divočina

Zatiaľ čo Dvořákovi učarovalo veľkomesto a hektický život v Amerike, pre mnohých umelcov bola inšpirujúca divočina. Poznáte Geralda Durrella a jeho knihy o zvieratách? Inšpiráciu čerpal z mnohých kútov sveta – narodil sa v Indii, vyrastal na ostrove Korfu a cestoval po Afrike i Južnej Amerike. Samostatnou kapitolou by mohol byť Paul Gauguin, francúzsky maliar, ktorého preslávili jeho maľby dohneda opálených Tahiťaniek.

Gauguin nebol počas svojho života nijako špeciálne oceňovaným umelcom, mal veľké finančné problémy, ku ktorým sa časom pridali i zdravotné. Cesta na Tahiti bola najskôr únikom od dlhov vo Francúzsku, neskôr sa však stala tým, čo najviac ovplyvnilo jeho maliarsky štýl. Na Tahiti žil v dedinke Mataica, kde si našiel domorodú milenku a modelku v jednej osobe. Práve tu vznikli tie nádherne farebné obrazy, ktorých atmosféra je silnejšia než na všetkých fotkách.

Francúzsko – krajina, kde se umeniu darí

Claude Monet se inšpiroval v Normandii, tunajšie strmé skaly, zvažujúce sa kolmo do mora, učarovali množstvu ďalších impresionistov. V jeho obrazoch nájdete tiež prístav La Havre alebo mesto Rouen. Pokiaľ ste fanúšikovia Paula Cézanna, rozhodne musíte zájsť do Aix-en-Provence a vyliezť na horu Sainte-Victoire. Za Matissom sa cestuje k azúrovému pobrežiu, obzvlášť do mesta Nice, kde 40 rokov žil. Nájdete ho tým pádom na skoro všetkých jeho obrazoch. Inšpiráciou číslo jedna je však samozrejme Paríž – jeho pôvabu podľahol trebárs Edouard Manet, sochár Degas alebo impresionista Renoir.
 

I disneyovky majú predlohu v skutočnosti!

Myslíte si, že kreslené rozprávky od Disneyho sú skrátka vymyslené? Možno áno, niektoré miesta z nich však majú predlohu v skutočnosti. Spomeniete si, ako vyzeral Aladinov palác? Stačí, keď sa pozriete na indický Tádž Mahál a máte ho pred sebou. Francúzsky zámok Chateau de Chambord bol zas inšpiráciou pre hrad z Krásky a zvieraťa. Film Hľadá sa Nemo si krásne farby a tvary vypožičal z Veľkého bariérového útesu a domovom Levieho kráľa boli tanzánske pláne Serengeti.

 

Kto je tahitskou celebritou číslo jedna? Predsa Gauguin!

Na Tahiti na ostrove Hiva Oa môžete dodnes navštíviť dom, v ktorom Gauguin býval, podobne ako kultúrne centrum Paula Gauguina alebo dokonca jeho hrob na tunajšom cintoríne. Na ostrove Papeari zas stojí Gauguinovo múzeum. Tradičné domorodé chatrče nahradili luxusné strediská a celá Francúzska Polynézia, ktorej súčasťou Tahiti je, sa stala magnetom pre bohatých turistov. Gauguin by sa asi čudoval! Stále tu však našťastie zostávajú dokonalé azúrové lagúny, koralové ostrovy a úžasná sopečná krajina.

 

Vyskúšajte „Tolkien tourism“ alebo hostinec, do ktorého chodil Hemingway

Sám Tolkien nikdy na Novom Zélande nebol, ale od tých dôb, čo Peter Jackson sfilmoval jeho Pána prsteňov, je novozélandskou osobnosťou číslo jedna. Pre cestovanie na miesta, kde se natáčal Pán prsteňov, sa dokonca vžil termín „Tolkien tourism“ a niektorí ho berú tak vážne, že po miestach z filmov prechádzajú i v tematických kostýmoch. Môže sa vám tak pokojne stať, že v národnom parku Tongario, kde vzniklo mnoho záberov desivého Mordoru, stretnete hneď niekoľko Sarumanov naraz.

Indonézska hudba ako inšpirácia pre Európanov

Poznáte Clauda Debussyho alebo Bélu Bartóka? Týchto dvoch hudobných skladateľov okrem iného spája to, že sa pri svojej tvorbe nechali inšpirovať tradičnou indonézskou hudbou. Ako si takú hudbu predstaviť? Ide o takzvaný gamelan, orchester tradičných bicích nástrojov. Stretnete sa s ňou na ostrovoch Jáva a Bali a ide o jednu z najviac oceňovaných mimoeurópskych hudobných tradícií. Sám Debussy vraj pripodobnil hudbu gamelanu k moru a vetru v listoch stromov. Počujete už to cinkanie?

 

Podobne obľúbená je Kuba, kde podstatnú časť života žil a tvoril Ernest Hemingway. Z miest, kam rád chodil alebo kde býval, sa Kubánci snažia vyťažiť maximum a tak tu nájdete terasu, kde Hemingway rád sedával, hotel, kde býval, i hostinec, kam často chodil. La Bodeguita del Medio sa kedysi nazýval La Casa Martínez a bol to hostinec, kam chodili najrôznejší tuláci a opilci. Dnes je z nej vďaka Hemingwayovi slávny podnik, ktorého sesterské reštaurácie vznikajú po celom svete.

 

Malý princ sa narodil v Maroku, kde Exupéry lietal

Slávny francúzsky spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry, ktorého najznámejšie dielo Malý princ patrí medzi 50 najpredávanejších kníh na svete, precestoval takmer celý svet. Ako pilot pracoval dlhú dobu v Afrike, konkrétne v marockom meste Juba. Bol riaditeľom púštneho letiska a práve púšť je ústredným motívom Malého princa. V Maroku napísal Exupéry svoju knihu Kuriér na juh, kniha Nočný let zasa vychádza z jeho pôsobenia v Argentíne.

Vydajte sa po stopách Exupéryho do Argentíny! Začať musíte v Buenos Aires, kde pracoval ako riaditeľ spoločnosti Aeroposta Argentina, pozrieť se však musíte i do Ánd, ktoré sám Exupéry mnohokrát preletel. Navštíviť musíte i Ohňovú zem, kam Exupéry zavádzal nové letecké linky. A pokiaľ by pre vás bola Južná Amerika malá, Exupéryho môžete sledovať i ďalej, až do Saigonu!

 

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán

 

Inzertné oznámenie:

Vydajte sa za inšpiráciou!

Cestovní kancelář ESO travel, špecialista na Áziu, Severnú, Južnú a Strednú Ameriku, Tichomorie a Afriku, vyberá z ponuky poznávacích zájazdov:

 

To najlepšie z Kuby


Spoznajte kubánsku prírodu, jej divoké národné parky preskúmajte v terénnom aute a pozrite sa do miest, ktorá inšpirovali Hemingwaya!

 

Maroko je krajina plná kontrastov, nájdete tu zasnežené hory i vyprahnuté púšte. Vydajte sa do miest, kde sa zrodil Malý princ!

 

Spozna

Nechajte na seba pôsobiť genius loci New Yorku, vypravte sa loďou k soche Slobody a vylezte na Empire State Building. Možno potom napíšete druhú Novosvetskú!

 

 

 

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: Eso travel / ako

Hodnotenie článku:
3.0/5 (2 hlasov)

Piatok, 16. apríl. 2021. Meniny má Dana, Danica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa