Najlepší v cestovnom ruchu: Osobnosti a produkty Prešovského kraja 2017

2018-01-23 16:00:00 |   |    | 

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska každoročne vyberá to NAJ z oblasti cestovného ruchu. Ocenenia za prínos v rozličných oblastiach budú tento rok udelené štyrom osobnostiam. Odborná porota tiež vybrala tri NAJ produkty roku 2017, ktoré prispeli k rastu návštevnosti a propagácii kraja. Verejnosť v online hlasovaní zas zvolila najlepšie zariadenia, zamestnanca a produkt cestovného ruchu.



 

Ocenenia Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja organizuje od roku 2014 Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska. Ocenenia sú udeľované osobnostiam, zariadeniam, zamestnancom a produktom, prispievajúcim k rozvoju cestovného ruchu v Prešovskom kraji. O udelení ocenení osobnostiam a produktom rozhodla odborná porota. Nominácie na ocenenie zasielala organizátorom verejnosť do konca novembra 2017.

 

CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS

Ocenenie za celoživotný prínos v cestovnom ruchu Prešovského kraja bude udelené Pavlovi Rajtárovi (81). Počas vyše 50 rokov aktívnej kariéry horského vodcu vystúpil na Gerlach viac ako 1000 krát (a na Mont Blanc 59 krát). Takmer 30 rokov pracoval aj ako záchranár Horskej služby. Stal sa protagonistom moderného skialpinizmu, uskutočnil rad zimných i letných výstupov vo Vysokých Tatrách i na mnohých miestach sveta. V roku 1993 bol ako predstaviteľ Spolku horských vodcov Vysokých Tatier jedným zo zakladateľov Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry. Výrazne sa pričinil o vznik Národnej asociácie horských vodcov Slovenska, ktorá sa ako prvá z postsocialistických krajín stala členom Medzinárodnej únie asociácií horských vodcov. Je aktívny aj publikačne, okrem spolupráce s médiami je autorom dvoch kníh z horského prostredia. Ocenenie je zároveň poďakovaním za celoživotnú prácu pri záchrane návštevníkov veľhôr, poskytovanie profesionálnych služieb horského vodcu a propagácie Slovenska doma i v zahraničí.

 

PODNIKANIE

V kategórii podnikanie v cestovnom ruchu získal ocenenie Jiří Hruška, ktorý stojí za vybudovaním golfového rezortu BLACK STORK vo Veľkej Lomnici. Lokalitu Veľkej Lomnice premenil na vyhľadávanú destináciu CR, vytvoril pracovné miesta a umožnil vznik ďalších podnikateľských príležitostí. V októbri 2011 získal rezort prestížnu značku A PGA Golf Course ako 19. ihrisko na svete. K dispozícii je 27-jamkové ihrisko, golfová škola a areál počas roka pripravuje mnoho podujatí, ktoré do regiónu lákajú domácich a zahraničných hostí. Patrí k nim aj charitatívne podujatie CHARITY GOLF CUP pod záštitou Petra Bondru. Súčasťou areálu je hotel s wellnessom.

 

VZDELÁVANIE

Za vzdelávanie v oblasti CR udelila porota ocenenie Vladimírovi Ternavskému, zakladateľovi prvej lyžiarskej školy po revolúcii na Slovensku. V škole za 27 rokov naučili desaťtisíce detí a dospelých umeniu zvládnuť lyže a snowboard a vyškolil stovky inštruktorov, ktorí dnes vlastnia vlastné lyžiarske školy alebo pôsobia v strediskách po celom svete. Pôsobil ako šéf vzdelávania inštruktorov lyžovania a snowboardingu od roku 1990 v SAPUL a neskôr v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Pomáhal budovať podobné vzdelávacie štruktúry v Čechách, v Rusku a na Ukrajine. Okrem toho úspešne rozvíja doplnkové služby a aktivity – pravidelné nočné sánkovanie a kolobežkovanie z Hriebienka, nordic walking a pod.

 

ROZVOJ

Za rozvoj CR v samospráve  bude ocenený primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. V roku 1993 stal sa riaditeľom Vojenskej zotavovne v Tatranských Zruboch. Pôvodnú zotavovňu pretvoril na hotel, ktorý bol ocenený na uznávanom medzinárodnom fóre. V r. 2001 v Madride získal medzinárodnú cenu pre turizmus a v  r. 2002 vo Frankfurte Certifikát za kvalitu a technológiu. Od roku 2003 je Ing. Ján Mokoš primátorom mesta Vysoké Tatry. V  tejto funkcii dosiahol výsledky na celoslovenskej úrovni, ktoré preverili dve ťažké skúšky, veterná kalamita v roku 2004 a následne požiar v roku 2005. Ako predseda predstavenstva  a v súčasnosti ako člen valného zhromaždenia najstaršej a najväčšej organizácie destinačného manažmentu na Slovensku - Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, sa významnou mierou podieľa na tvorbe a ponuke ucelených produktov cestovného ruchu, zavádzaní nových inovatívnych postupov v cestovnom ruchu  a vytváraní pozitívneho obrazu Vysokých Tatier a Slovenska ako cieľovej oblasti cestovného ruchu.

 

NAJ produkty – výber poroty

Odborná porota ocenila aj trojicu produktov – Chodník korunami stromov Bachledka, Singletrails v Lechnici a medzinárodný futbalový turnaj žiakov Fragaria Cup 2017.

Medzinárodný futbalový turnaj žiakov FRAGARIA CUP sa koná už 16 rokov v meste Prešov a okolí 1. – 6. júla. Každoročne predstavuje návštevnosť cca 3000 hráčov a ďalších 1600 účastníkov turnaja. Prenocovania, návšteva sprievodných podujatí, výlety do okolia, 3 a 5-dňové poznávacie programy určené hlavne zahraničným účastníkom prispievajú k propagácii nielen Prešova, ale aj celého kraja. V roku 2017 hostil Fragaria Cup 168 tímov zo 14 krajín sveta.

Chodník korunami stromov Bachledka sa od jesene 2017 stal magnetom na turistov a vyvolal obrovský záujem verejnosti. Drevený chodník s dĺžkou 1234 m prevedie návštevníkov korunami stromov až na vrchol vyhliadkovej veže s výhľadom na Tatry, Pieniny a malebné Zamagurie. Obsahuje didaktické a zábavné zastávky, na vrchu veže sa nachádza adrenalínová pochôdzna sieť.

Singletrails v Lechnici sú adrenalínové cyklochodníky, oficiálne otvorené a dokončené v roku 2017. Tvoria ich dve trate s dĺžkou deväť a päť kilometrov. Turista, ktorý chce absolvovať oba okruhy, musí prejsť približne 18 kilometrov. Vybudovaním singletrackov v malej obci Lechnica, kde žije iba necelých 240 obyvateľov, pribudla v Pieninách turistická atrakcia, ktorá zvýšila návštevnosť Pienin a počet prenocovaní v obci Lechnica stúpol dvojnásobne. Prostredníctvom Singletrails v Lechnici sa o regióne píše už aj v Luxembursku, Švédsku a Amerike.

 

HLASOVANIE VEREJNOSTI

NAJ KULTÚRNO-NÁUČNÉ ZARIADENIE: Slovenské opálové bane (2392 hlasov, 25 %)

NAJ INFORMAČNÉ ZARIADENIE: Dukla Destination, Svidník (2532 hlasov, 33 %)

NAJ REŠTAURÁCIA: Salaš u Franka, Stará Ľubovňa (2048 hlasov, 35 %)

NAJ UBYTOVACIE ZARIADENIE: Hotel Alfa***, Giraltovce (1834 hlasov, 26 %)

NAJ KAVIAREŇ/BAR/ČAJOVŇA: Bruno caffé, Prešov (2309 hlasov, 30 %)

NAJ ZAMESTNANEC: Milan Sipko – vrchný čašník, reštaurácia Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka (2216 hlasov, 35 %)

PRODUKT CESTOVNÉHO RUCHU: videopozvánka Osudy vpísané v dreve (5055 hlasov, 34 %)

 

NAJ kultúrno-náučným zariadenímSlovenské opálové bane. Najstaršie opálové bane na svete  a jediné opálové bane na našom kontinente sú celosvetovo známe už od konca 16. storočia kvôli drahému opálu, ktorý sa v nich ťažil. Od roku 2015 sú opäť sprístupnené pre verejnosť a zaradili sa medzi najzaujímavejšie turistické lokality Prešovského kraja, nielen pre svoju jedinečnosť a unikátnosť, ale aj pre svoju bohatú históriu. V podzemí je približne 30 km banských chodieb a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených. V bani sa momentálne prevádzkuje aj technické potápanie. Sprístupnených pre verejnosť je 1280 metrov.

NAJ informačná kancelária je podľa hlasovania verejnosti Dukla Destination vo Svidníku. Po mnohých rokoch vzniklo v r. 2015 vo Svidníku reprezentatívne infocentrum, v ktorom návštevníci nájdu rozmanité informácie o turistických možnostiach v kraji pod Duklou i v širokom okolí. Infocentrum tiež poskytuje sprievodcovské služby, suveníry a prevádzkuje informačný web. Kancelária je výnimočná aj pútavým zariadením v štýle reprezentujúcom daný región.

Verejnosť tiež rozhodla o produkte cestovného ruchu, ktorým sa stal projekt videopozvánky Osudy vpísané v dreve, ktorý prezentuje skanzen pod hradom Ľubovňa a je z dielne žiakov SOŠ Jarmočná 108, Stará Ľubovňa.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: archív

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Streda, 24. apríl. 2024. Meniny má Juraj.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa