Francúzka bežkyňa omylom prekročila hranice, v USA ju na dva týždne zadržali

25.06.2018 |   |    | 

Mladá Francúzka, ktorá sa ešte v máji rozhodla zabehať si na pobreží južne od kanadského mesta White Rock, omylom prekročila americkú hranicu a skončila na dva týždne vo väzbe. 

Devätnásťročná Cedella Roman, ktorá bola v Britskej Kolumbii navštíviť svoju matku, v rozhovore pre CBC News vysvetlila, že keď sa zdvihol príliv, dostala sa na nespevnenú cestu, tam sa zastavila, odfotila si pekný výhľad a vybrala sa naspäť, no vtedy ju zadržali dvaja príslušníci americkej pohraničnej stráže. „Vraveli mi, že som nelegálne prekročila hranice. Ja som im hovorila, že som to neurobila schválne a nerozumiem, čo sa deje," opísala mladá žena s tým, že počas behu nevidela žiadne varovné tabule a myslela si, že jej dajú len pokutu a pošlú ju naspäť do Kanady. To sa však nestalo.

Roman, ktorá je francúzskou občiankou, nemala pri sebe žiadne doklady. Strážnici ju teda zadržali za nelegálny vstup do mesta Blaine v štáte Washington a previezli ju do 200 kilometrov vzdialeného záchytného centra pre migrantov v Tacome.

Keď sa mladá žena skontaktovala so svojou matkou Christiane Ferne, tá okamžite pricestovala do centra, aby predložila dcérine dokumenty, pas a tiež povolenie na štúdium. Pracovníci jej však oznámili, že ich musí odniesť kanadským úradom, ktoré rozhodnú, či ju môžu prepustiť do Kanady. Kým sa úradníci na oboch stranách napokon dohodli a previezli ju naspäť do Britskej Kolumbie, strávila vo väzbe dva týždne.

CBC News kontaktovala so žiadosťou o vyjadrenie obe strany, no prípad odmietli komentovať z dôvodu ochrany súkromia. Americký Úrad colnej a hraničnej ochrany v reakcii uviedol, že každý kto prekročí hranice mimo oficiálnych hraničných priechodov, vošiel do krajiny ilegálne a v súlade s tým s ním zaobchádzajú. Každý, kto sa pohybuje v blízkosti štátnych hraníc, má mať podľa nich prehľad o tom, kde sa nachádza, aby sa mu nestalo, že náhodne prekročí hranice a musí tiež mať pri sebe doklady.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Facebook / Cedella Roman
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 23. október. 2020. Meniny má Alojzia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa