Tajomstvo z Enfieldu desí dodnes: Na londýnskom predmestí vraj vyvádzal skutočný poltergeist

25.10.2020 |   |    | 

Enfield je malebné mestečko na predmestí Londýna. Bežných turistov najviac láka palác zo 16. storočia a niekoľko ďalších pamiatok, oveľa viac zvedavcov ale prichádza kvôli udalostiam, ktoré sa udiali v roku 1977 v dome na Green Street. 

 „Tesne predtým, ako som umrel, oslepol som. Potom sa dostavilo silné krvácanie, zaspal som a zomrel v rohu, v kresle na prízemí,“ hovorí hlboký hlas, ktorý sa dá dodnes vypočuť na záznamoch z vyšetrovania jednej z najstrašidelnejších káuz. Údajne patril Billovi Wilkinsovi a bol zachytený v 70. rokoch niekoľko rokov po jeho smrti. Akoby to samo o sebe nebolo dosť desivé, hrubý mužský hlas vychádza z tela 11-ročného dievčaťa - Janet Hodgsonovej.

Udalosti spred vyše 30 rokov v anglickom mestečku Enfield dodnes prinášajú mnoho otázok a navodzujú husaciu kožu. Išlo o jeden z najznámejších prípadov paranormálnych aktivít, ktorými sa zaoberali psychológovia, policajti aj experti na mysteriózne a okultné javy. Prepadla mu vtedajšia spoločnosť a na niekoľko rokov sa stala horúcou témou médií po celom svete. Čo sa dialo v dome 284 na Green Street v Enfielde? Mohli si svedkovia ako aj samotná rodina Hodgsonových celú záležitosť vymyslieť? A ako sa to celé skončilo?

V roku 1977 sa začali diať čudné veci v dome Peggy Hodgsonovej. Ona a jej 4 deti – 11-ročná Janet, 14-ročná Margaret, 10-ročný Johnny a 7-ročný Billy boli priamo v ich dome terorizovaní paranormárnymi aktivitami. V jeden večer, keď dala Peggy deti spať, začula z poschodia silný úder. Vybehla hore, aby zistila, čo sa stalo. Keď vošla do Margaretinej a Janetinej izby, uvidela, ako sa komoda nevysvetliteľne posunula cez miestnosť a  následne počuli čudné búchanie vychádzajúce zo stien.

Peggy sa snažila komodu zasunúť naspäť, ale bola odtláčaná neznámou silou. Znepokojená zavolala políciu. Dvaja policajti neskôr tiež vypovedali, že sa priamo na mieste stali svedkami divných javov a že videli stoličku sa hýbať cez celú miestnosť, avšak bez dotyku osôb. Polícia uzavrela celú kauzu tým, že nakoľko nenašli evidenciu o zavinení škody cudzou osobou, prípad nespadá pod ich právomoc.

Nasledujúce roky sa javmi v dome v Enfielde zaoberala nezisková organizácia Society for Psychical Research. Jej zástupca Maurice Grosse spolu so skúseným vyšetrovateľom Guyom Playfairom sa snažili vyšetriť záhadu bizarných udalostí, ktoré sa odohrávali v dome Hodgsonovcov.

Sami sa tiež stali svedkami paranormálnych javov – letiacich predmetov, nábytku, ktorý sa z ničoho nič sám hýbal, nápisov na stenách, fyzických útokov na rodinu Hodgsonových, nevysvetliteľných zvukov vychádzajúcich  zo stien a nábytku, vody objavujúcej sa na zemi bez príčiny či dokonca levitovania a hlasov vychádzajúcich z niektorých členov domácnosti. Dokopy existovalo 30 svedkov (vrátane policajtov, novinárky z BBC a fotoreportéra Daily Mail), ktorí priamo videli a reportovali tieto podivné incidenty.

Celá situácia mala najhorší vplyv na deti. Hodgsonovci sa objavovali na hlavných stranách novín so šokujúcimi titulkami a fotografiami a v školách sa stali terčami posmeškov a šikany. Janet, ktorá bola hlavnou obeťou poltergeista (označenie nadprirodzenej bytosti, neviditeľného ducha, ktorý sa pohybuje v bytoch, robí hluk, hýbe predmetmi alebo ich ničí), skončila až v psychiatrickej nemocnici Maudsley, kde sa podrobila vyšetreniu hlavy pomocou elektrických elektród. Nič abnormálne nepreukázalo.

Podľa výpovedí sa situácia ukľudnila až po tom, ako dom Hodgsonovcov navštívil farár, avšak incidenty nepominuli úplne. Janet so svojou mamou stále počuli zvuky a mali pocit, že ich niekto sleduje. Peggy však v dome napriek tomu dožila. Jej deti už dávno bývajú inde a kvôli nepríjemným pocitom sa z domu na Green Street odsťahovali aj ďalší majitelia. Dnes tam však žije iná mladá rodinka.

Ich dom stále láka milovníkov senzácií a paranormálnych javov. Napokon – všetci aktéri stále tvrdia, že udalosti v roku 1977 sa naozaj stali presne tak, ako sú popísané. Vynorili sa samozrejme mnohí skeptici a pochybovači, dodnes sa im však žiaden podvod nepodarilo dokázať. Reportérka BBC Roz Morrisová patrí k tým, ktorí pred vyše 30 rokmi dom osobne navštívili. Spočiatku vraj bola mimoriadne skeptická, napokon ale sama počula čudné zvuky a videla, ako sa kreslo pohybovalo cez izbu. Aj dnes tvrdí, že Peggy Hodgsonová bola extrémne vystrašená a navyše nemala žiaden dôvod čokoľvek si vymýšľať.

Jej slová potvrdzuje aj fotoreportér Daily Mail Graham Morris a právnik Richard Crosse, poľa ktorého z toho „nikdy nevyťažili žiadne peniaze.“ Navyše pripomína, že Janet hovorila čudným hrubým hlasom v rovnakej tónine dve - tri hodiny, čo je absolútne nemožné dosiahnuť podvodom. Ona sama dodnes hovorí: „Je mi jedno, čo si kto o tom myslí, ja viem, čo sa stalo a viem, že to bolo skutočné.

Udalosti z Enfieldu sa stali námetmi viacerých filmových produkcií ako aj dokumentov. Počas Sviatkov všetkých svätých si budú môcť aj slovenskí diváci pozrieť minisériu s názvom Tajomstvo Enfieldu, ktorá je založená na skutočných udalostiach a vychádza z knihy Guya Lyona Playfaira: This House is Haunted (V tom dome straší). V hlavných úlohách sa predstaví Timothy Spall (Harry Potter, Kráľova reč) ako Maurice Grosse, Matthew Macfadyen (Pýcha a predsudok, Anna Karenina) v role Guya Playfaira ako aj Juliet Stevensonová (Dvere dokorán, Púštny kvet) ako matka Peggy. Miniséria Tajomstvo Enfieldu bude vysielaná 31. 10., 1.11. a 2.11. vždy o 21:00 na televíznej stanici Epic Drama.

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 29. november. 2020. Meniny má Vratko.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa