Novým hitom cestovateľov sú opustené miesta: Láka ich adrenalín a ponurá atmosféra

2021-08-01 12:00:00 |   |    | 

Viete, čo je to urbex? Ide o aktivitu, ktorá vychádza z anglického slovného spojenia urban exploration, doslova „mestské skúmanie“. Vyznávači urbexu navštevujú miesta, ktoré nie sú preplnenými turistickými destináciami, ale naopak zameriavajú sa na opustené stavby a miesta vybudované človekom, ktorých sláva už pominula. Ich základným pravidlom je nezanechať na mieste nič okrem vlastných stôp a neodnášať si viac ako prach na topánkach a fotografie. 

Urbex cestovanie sa stáva čoraz viac populárnejším. Poskytuje dobrodružstvo, adrenalín, ale najmä je skvelou formou spoznávania čias nedávnych a pritom takmer zabudnutých.

Trochu vyššiu úroveň urbexu zobrazuje nový dokumentárny seriál s názvom Opustené miesta, ktoré si budú môcť čoskoro pozrieť aj slovenskí diváci. Tento dokument nás zavedie na miesta, kde sú človekom zabudnuté nielen budovy, ale dokonca celé mestá, turistické komplexy alebo vojenské základne.

Ako jedno z prvých takých miesta vám určite napadne Prijpjať, mesto duchov pri ukrajinskom Černobyle, z ktorého po apríli roku 1986, kedy tu vybuchla jadrová elektráreň, zmizol takmer všetok život.  Práve mestu Pripjať sa venuje jeden z dielov seriálu, avšak nie je jediným zvláštnym miestom, ktorým vás dokument prevedie.

Evakuáciu mesta vtedy nariadil samotný prezident Gorbačov a svoje domovy muselo opustiť približne 50 tisíc ľudí. V posledných rokoch sa Pripjať stalo veľmi populárne medzi turistami, a to aj zásluhou seriálu Černobyl. Na miesto prichádza čoraz viac ľudí, zvedavých na fotogenickosť neutešeného miesta, ktoré si do rúk postupne berie späť matka príroda.

V bosnianskom Mostare sa nachádza ďalší obľúbený cieľ nielen európskych urbexerov, Staklena banka v Mostare. Budova, ktorá bola dokončená v roku 1991, sa počas občianskej vojny v Juhoslávii stala miestom, odkiaľ chorvátski ostreľovači zabíjali nevinných civilistov.  Od tej doby sa jej hovorí „Veža ostreľovačov“ a jej betónová konštrukcia postupne chátra, i keď existujú iniciatívy, ktoré by si priali jej obnovu. V tomto prípade ide každopádne o jeden z najznámejších symbolov konfliktu, ktorý si mnohí z nás pamätáme.

V našich končinách trochu menej známym opusteným miestom je Salton Sea, najväčšie jazero amerického státu Kalifornia, ktoré sa nachádza v púšti, dokonca pod úrovňou hladiny oceánu. Pôvodne práve oceán pokrýval celú oblasť, takže pôda v okolí je doslova nasiaknutá soľou. Jazero tu bolo celé storočia a nikoho viac-menej nezaujímalo.

Až do roku 1905, kedy sa pretrhla jedna z priehrad na rieke Colorado a údolie Salton Sea zavalila voda. To využili miestni biznismeni, ktorí tu nasadili ryby a vytvorili rezort pre rybárov. Stalo sa však, čo sa dalo očakávať – voda sa postupne zasolila a v 70. rokoch tu všetky umelo nasadené ryby vymreli. Z rybárskeho rezortu sa tak stalo miesto duchov.

Pozrite sa s nami na ďalšie opustené miesta, kde ľudská noha už len tak nevkročí v štvordielnom dokumentárnom seriáli Opustené miesta, ktorý môžete sledovať v premiére od nedele 1. augusta o 21:00 na televíznej stanici Viasat History.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Foto a
Video: Viasat History
Zdroj: Viasat History

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Piatok, 14. jún. 2024. Meniny má Vasil.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa