Neuveriteľný úlovok: Vesmírna sonda vyhotovila najdetailnejšiu snímku Slnka

2022-03-28 13:00:00 |   |    | 

Vesmírna sonda Solar Orbiter vyhotovila na polceste medzi Zemou a Slnkom dosiaľ najdetailnejšie snímky našej najbližšej hviezdy. TASR o tom informuje na základe tlačovej správy zverejnenej na webe Európskej vesmírnej agentúry (ESA). 

Predmetná snímka, ktorá bola vyhotovená vo vzdialenosti 75 miliónov kilometrov od Slnka, pochádza z ďalekohľadu EUI (Extreme Ultraviolet Imager). Výsledná fotografia zachytáva celé Slnko spolu s jeho plazmovou atmosférou - korónou - v doposiaľ najvyššom rozlíšení.

Obraz je poskladaný z 25 jednotlivých snímok, vyhotovených 7. marca počas štyroch hodín. Nasnímanie každej oblasti slnka totiž trvalo zhruba desať minút. Obraz má rozlíšenie 9148 x 9112 pixelov, čo je dokopy viac ako 83 miliónov pixelov. Fotografia sa dá stiahnuť na webe esa.int.

Sonda medzičasom dosiahla ďalší rekord, keď sa 26. marca priblížila k Slnku na dosiaľ najkratšiu vzdialenosť - 48 miliónov kilometrov. Momentálne sa nachádza v obežnej dráhe Merkúru a vyhotovuje ďalšie, ešte detailnejšie snímky Slnka. Zároveň zbiera údaje o slnečnom vetre a iných javoch.

Solar Orbiter odštartovala v roku 2020 a v rámci svojej cesty k stredu našej slnečnej sústavy vlani v novembri opäť preletela okolo Zeme. Ako vtedy pre TASR priblížil Aleš Kučera z Astronomického ústavu SAV, tento prelet bol "naplánovaný preto, aby sonda zmenila dráhu a rýchlosť voči Slnku a dostala sa tak na obežnú dráhu bližšie k Slnku. Bežne sa takáto 'gravitačná asistencia' využíva pri sondách v slnečnej sústave a použila sa aj pri sondách Voyager I a II (prelet okolo Jupitera a Saturna)."

Solar Orbiter sa počas svojej plánovanej sedemročnej misie zaoberá "centrálnym problémom heliofyziky: ako Slnko vytvára a riadi neustále sa meniace vesmírne prostredie v slnečnej sústave", uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

 

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa