Tradičná cyperská Lefkaritika očarila aj Leonarda da Vinci, dnes jej hrozí zánik

2023-09-12 12:30:00 |   |    | 

Výšivka Lefkaritika patrí k najväčším pokladom, ktoré si môžete z ostrova Cyprus doniesť. Je natoľko krásna, že vraj očarila aj slávneho umelca Leonarda da Vinci, a dnes už figuruje aj na zozname UNESCO. Napriek tomu sa tomuto nádhernému remeslu venuje čoraz menej a miestni sa obávajú, či vôbec prežije. 

Tradícia výroby výšiviek v dedine Pano Lefkara na juhovýchode Cypru siaha minimálne do štrnásteho storočia a postupne sa rozšírila na celý ostrov. Na nádherných obrusoch a ďalších výrobkoch nájdete grécke a byzantské geometrické vzory, ale aj vplyv Benátčanov, ktorí krajine vládli od roku 1489.

Jedinečné majstrovstvo remesla sa odovzdávalo z generácie na generáciu, mladé dievčatá sa techniku učili od matiek či babiek. Mnoho žien, „ploumarisses“, sa vyšívaniu venovalo na plný úväzok. Ich muži, „kentitarides“, boli obchodníci a cestovali po Európe a Škandinávii.

Traduje sa, že kvalita Lefkaritiky očarila aj slávneho umelca Leonarda Da Vinci. Ten si  počas návštevy Cypru koncom 15. storočia kúpil obrus a daroval ho dómu v Miláne, ktorý zdobí dodnes. Miestny obchodník Demosthenes Rouvis dokonca tvrdí, že podobný motív vidno aj na stole, okolo ktorého sedí Kristus a jeho učeníci na Da Vincho majstrovskom diele Posledná večera.

Je však otázne, či ešte budú vôbec nové výšivky Lefkaritika vznikať. Výroba obrusu v plnej veľkosti trvá až dva roky a jeden kus sa v súčasnosti predáva až za 4 000 eur, turisti preto čoraz častejšie siahajú po lacných napodobeninách a o skutočné umenie prestáva byť záujem.

Margarita Charalambous, prezidentka Lefkarskej asociácie čipkárok, súhlasí a tvrdí, že remeslu sa učí čoraz menej miestnych žien, pretože to už nie je lukratívne. „Mám 56 rokov,“ hovorí. „Som najmladšia zo žien, ktoré vyšívajú. Neverím, že o 10 - 15 rokov sa ešte nájde niekto, kto by pokračoval vo vytváraní Lefkaritiky."

 

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Streda, 27. september. 2023. Meniny má Cyprián, Damián.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa