Kuba sa mení pred očami: Tradičnú salsu a reggaeton valcuje K-pop

2024-05-17 20:00:00 |   |    | 

Juhokórejský hudobný štýl, pre ktorý sa vžilo označenie K-Pop, už zaplavil väčšinu sveta - a teraz sa konečne dostal aj na brehy komunistickej Kuby, ktorá svojho času zakázala hudbu britskej kapely Beatles, napísala agentúra AFP."S K-Popom som sám sebou. Môžem sa oslobodiť," tvrdí 17-ročný milovník tohto štýlu Mikel Caballero, ktorý rovnako ako mnoho jeho rovesníkov trávi každý týždeň zdokonaľovaním choreograficky dokonalých krokov juhokórejských popových senzácií, ako je BTS alebo Blackpink.

Odvtedy, čo Kubánci pred piatimi rokmi konečne získali prístup k mobilnému internetu, sa toho v krajine, kde si vláda jednej strany udržiava pevnú kontrolu nad mnohými aspektmi života, veľa zmenilo.

K dispozícii sú aplikácie pre rozvoz a doručovanie jedla, sociálne médiá a prístup k niektorým zábavným stránkam, ako je YouTube. Niektorí Kubánci teraz oslavujú Halloween, jeden z typických sviatkov slávených v Spojených štátoch, ktoré už viac ako šesť desaťročí voči Kube uplatňujú sankcie.

Mikelova kamarátka Samila Trujillová je vyznávačkou K-popu posledné štyri zo svojho 14 rokov trvajúceho života. "Keď som videla BTS... povedala som si: 'Chcem tancovať ako oni,'" hovorí Samila, ktorá si na počesť módy svojich idolov farbila vlasy na jasne červenú farbu. "A potom, keď mi ukázali Blackpink, som si pomyslela: 'Jé, to sú dievčatá, chcem byť ako ony!'"

Má plagáty a tričká s tvárami K-popových umelcov a sleduje kórejské seriály opatrené titulkami. V dome v hlavnom meste v Havane, kde býva so svojou babičkou, Samila pravidelne mení obývaciu izbu na tanečný parket, kde s Mikelom trénujú kroky K-popových kreácií.

Berú to úplne vážne. Samala Trujillová, ktorá v detstve tancovala v tradičnej karibskej tanečnej skupine, dúfa, že sa jedného dňa stane prvým domácim kubánskym idolom K-popu. A spoločne s Mikelom snívajú o tom, že sa jedného dňa dostanú do Soulu. "Páči sa mi odtiaľ všetko," hovorí Mikel s rozžiarenými očami.

Kuba má diplomatické styky s komunistickou Severnou Kóreou, ale nie s jej južným demokratickým susedom. Dvadsaťjedenročný Alejandro Achin povedal, že K-pop je pre Kubáncov, ktorí sú "zvyknutí na stále rovnaký rytmus, rovnakú rutinu salsy a reggaetonu, úplne novou skúsenosťou". V roku 2019 si Achin splnil sen vystupovať v Soule po tom, čo so svojou skupinou vyhral amatérsku K-popovú súťaž v Havane.

Pre Ho Hjon-čong, učiaca v juhokórejskom kultúrnom a jazykovom centre, ktoré bolo v kubánskom hlavnom meste otvorené v minulom roku, má K-pop univerzálnu príťažlivosť, ktorá presahuje politiku. "Väčšina kórejských piesní vyjadruje obavy mladých ľudí, je v nich to, čo si myslia a ich obavy o budúcnosť," povedala agentúre AFP. Centrum, kde táto Juhokórejčanka učí spoločne so štyrmi Kubáncami, má 150 študentov a nemá dosť kapacity prijať ďalších záujemcov, pretože záujem o všetko juhokórejské na Kube neustále rastie.

Dvadsaťročná študentka Ia Gonzálezová sa už niekoľko mesiacov v centre učí kórejsky a je nadšená zakaždým, keď pozná nejaké slovo v niektorej zo svojich obľúbených K-popových piesní. "Kórejčina nie je ťažká. Sú tam síce ťažké časti, ale keď človek naozaj miluje to, čo robí, vloží do toho maximum a všetku vášeň, potom sa to dokáže naučiť," povedala agentúre AFP.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 23. júl. 2024. Meniny má Oľga.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa