OBRAZOM: K najvýznamnejším tradíciám kmeňa Navajo patrí chov oviec

2024-06-07 12:30:00 |   |    | 

Kmeň Navajo je známy svojou bohatou históriou, jedinečnou kultúrou a hlboko zakorenenými tradíciami. Jednou z nich je aj chov oviec. 

Kmeň Navajo sa spája s oblasťou dnešných amerických štátov Arizona, Utah a Nové Mexiko. V priebehu histórie čelil mnohým výzvam, vrátane kolonizácie a presídlení, napriek tomu si udržal svoju kultúrnu identitu a jazyk, ktorý dnes patrí k najpoužívanejším v Severnej Amerike.

Podobne ako iní pôvodní obyvatelia tohto kontinentu, aj ľudia z kmeňa Navajo sú veľmi prepojení s prírodou. Veria v harmóniu so svetom okolo seba a kľúčovú úlohu v ich každodennom živote zohrávajú aj duchovné praktiky a ceremoniály, úzko spojené s prírodnými silami.

Veľký význam majú v tomto smere ovce, ktoré kmeň Navajo chová už od 16. storočia kvôli mäsu, mlieku aj vlne na tkanie prikrývok a kobercov. Navažské ovce majú na chov skvelé predpoklady - silný materinský inštinkt, vysokú odolnosť, bohatú produkciu mlieka, výnimočnú vlnu aj kvalitné nízkotučné mäso.

Členovia kmeňa však museli o svoj „živý poklad“ viackrát bojovať. V roku 1863 sa napríklad Američania snažili systematicky ničiť všetky zdroje obživy Navajov. Zničili kukuričné polia, vypálili broskyňové sady, zabili kone aj tisíce oviec. Od pôvodných obyvateľov sa očakávalo, že upustia od kočovného života a usadia sa na jednom mieste, kde budú farmárčiť.

Navahovia to však odmietli, a tak im po roku 1868 zriadili rezerváciu, kde sa znova vrátili k chovu oviec. Ich počet sa však zvyšoval takým tempom, že americké úrady pristúpili kvôli poklesu krmiva k ich eliminovaniu. Bez ohľadu na ich význam pre kmeň boli celé stáda zastrelené.

Dnes chov oviec najviac ohrozujú klimatické zmeny, najmä problémy s vodou, a byrokracia. Pastieri musia mať špeciálne povolenie, vydávané na základe nariadenia, koľko zvierat možno chovať na danej ploche pôdy.

Agentúra AP však píše, že kým tisíce ľudí čaká na povolenie celé roky, iní ho majú, no nevyužívajú. Aj to je dôvod, prečo sa chov dobytka, najmä medzi mladými Navahmi, teší čoraz menšej obľube. Je to pritom obrovská škoda, ovce totiž pre tento kmeň nie sú len hospodárskym zvieraťom, ale aj symbolom dodržiavania tradícií a prepojenia s prírodou.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Nedeľa, 21. júl. 2024. Meniny má Daniel.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa