Mince z rímskej fontány di Trevi idú na charitu, kupuje sa za ne jedlo

2024-07-08 10:00:00 |   |    | 

Milióny turistov pri návšteve Ríma prídu aj k neskorobarokovej fontáne di Trevi. Mnohí z nich do nej vhodia mincu, čo im podľa rôznych povestí splní prianie, prinesie lásku alebo ich privedie späť do "večného mesta". Kilogramy mincí potom vyloví správa mesta a prostriedky idú na potraviny pre nemajetných, píše agentúra Reuters. 

Mince sa z dna fontány lovia v pondelky a piatky a činnosť je vždy atrakciou aj pre turistov, ktorých do Ríma ročne príde 21 miliónov. Pracovníci technickej správy balansujú na okrajoch veľkej nádrže, metlami prihŕňajú mince a ich kolega ich pomocou hadice vysáva.

Mince sú potom odovzdané katolíckej charite Caritas, ktorá ich najprv vysuší, potom roztriedi, sčíta a nakúpi za ne jedlo pre potravinové banky alebo dá prostriedky vývarovniam polievok či iným charitatívnym projektom.

V roku 2022 vybrala Caritas z fontány 1,4 milióna eur a v roku 2023 to podľa decembrových odhadov bolo cez 1,5 milióna eur. O využití mincí z fontány informuje turistov tabuľka.

 

"Chcela som, aby sa mi splnilo prianie, ktoré mi leží na srdci. Ale tiež viem, že tu mince nezostanú len tak ležať, ale pomôžu potrebným. Ja som mala prianie a dúfam, že tieto peniaze pomôžu splniť aj priania ďalších ľudí," povedala agentúre Reuters po vhodení mince do fontány Brazílčanka Yula Coleová.

Fontánu di Trevi, ktorá bola dostavaná v roku 1762, zdobia sochy Neptúna a dvoch tritónov. Preslávila ju scéna z filmu Sladký život, kde sa v nej kúpali postavy hrané Marcellom Mastroiannim a Anitou Ekbergovou. Dnešní návštevníci sa vo fontáne kúpať nesmú, hrozia za to vysoké pokuty.

„Zber mincí a čistenie sa snažíme vykonávať čo najrýchlejšie, aby bola odstávka čo najkratšia,“ hovorí Francesco Prisco zo správcovskej firmy ACEA. Mince sa vyberajú dvakrát týždenne a ich čistenie prichádza na rad dvakrát mesačne.

Okrem mincí zamestnanci mnohokrát vylovia aj ďalšie menej či viac prekvapivé predmety: šperky, náboženské medailónky alebo zubné protézy. Raz sa vraj našla aj pupočná šnúra.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa