Grécko sa pripravuje na letné požiare: Podľa hasičov sú plány nedostatočné

2024-05-13 20:00:00 |   |    | 

Keď vlani v júli dorazili hasiči k požiaru v borovicovom lese na gréckom ostrove Rhodos, plamene už šľahali nad stromami k nočnej oblohe. Dobrovoľníci museli konať rýchlo, ale hustý porast na lesnej pôde im bránil v prístupe. Pretože sa posádky nemohli dostať bližšie, požiar sa rozšíril, počas niekoľkých dní zachvátil stredomorský ostrov a donútil 19-tisíc ľudí k úteku. 

Jednalo sa o jednu z najväčších evakuácií v dôsledku katastrofy v histórii Grécka, napísala agentúra Reuters. "Skúsili ste sa niekedy prejsť lesom, kde sa viac ako desať rokov nerúbalo? Je to veľmi ťažké," povedal hasič Nikos Karpathakis, ktorý bol medzi zasahujúcimi na mieste.

S ďalším blížiacim sa letom a s tým, ako sú požiare na juhu Európy kvôli klimatickým zmenám čím ďalej tým smrteľnejšie, vypracovalo Grécko nový plán, ako obmedziť škody. Zahŕňa okrem iného nasadenie ďalšieho hasičského vozidla ku každému novému požiaru, zrýchlenie leteckej podpory a čistenie lesov.

Päť hasičov a traja odborníci však uviedli, že táto iniciatíva nerieši nedostatky v plánovaní a prevencii a že ich čaká ďalšia ohnivá skaza. "Držíme sa plánov, ktoré sú postavené na hasení požiarov, namiesto toho, aby sme prijali integrovanú stratégiu riadenia požiarov," povedal Theodore Jannaros, požiarny meteorológ z Národného observatória v Aténach.

Vlny horúčav spôsobili v minulom roku požiare na rozsiahlych územiach Portugalska, Francúzska, Španielska a Talianska, ktoré si vyžiadali desiatky obetí. Situácia je obzvlášť vážna v Grécku, ktoré práve zaznamenalo najteplejšiu zimu v histórii. To vytvára ideálne podmienky pre požiare, ktoré ohrozujú úrodu, domy a rýchlo sa rozvíjajúci turistický priemysel.

Vlani v auguste zničil požiar v severnej oblasti Evros plochu väčšiu ako New York a zabil najmenej 20 ľudí - išlo o najsmrteľnejší európsky požiar roku 2023. Tento rok začali požiare skôr, než sa očakávalo, vrátane jedného v marci v horskej oblasti, ktorú obvykle pokrýva sneh.

"Bude to veľmi náročná sezóna lesných požiarov. Zmena klímy je tu," povedal agentúre Reuters Vasilis Kikilias, minister pre klimatickú krízu a civilnú ochranu.

Grécko urobilo v boji proti požiarom niekoľko krokov, vrátane budovania protipožiarnych pásov okolo stĺpov elektrického vedenia v zalesnených oblastiach a zintenzívnenia výcviku hasičov a ďalšieho personálu.

V tomto roku bolo prijatých ďalších 700 lesných strážcov. Tímy robotníkov od roku 2022 prerezali a vyčistili 12 000 hektárov lesa a ďalších 7 000 hektárov bude dokončených do konca mája, uviedlo ministerstvo životného prostredia.

"Prvýkrát po 50 rokoch vstupujeme do lesov a budujeme protipožiarne zóny," povedal Kikilias. "Iste to nebude vykonané naraz v celom Grécku, ale je to dobrý začiatok," dodal.

V rámci plánu v hodnote 2,1 miliardy eur Grécko uzavrelo výberové konania na viac ako 1000 hasičských vozidiel a sedem lietadiel DHC-515 a plánuje inštaláciu senzorov na detekciu dymu. Odborníci sa ale obávajú, že to stačiť nebude.

Prerezané lesy tvoria len nepatrný zlomok z takmer 7,5 milióna hektárov gréckych lesov. Časť vozidiel a lietadiel dopytovaných vo výberových konaniach bude dodaná až o niekoľko rokov.

Podľa expertov by sa malo vynaložiť viac peňazí na vytvorenie zboru špecialistov na lesné požiare, ktorí môžu vypracovávať mapy rizikových oblastí a analyzovať, ako sa požiare pravdepodobne rozšíria. Odporúčajú tiež, aby sa začali používať metódy hasenia požiarov, ktoré sa osvedčili v iných častiach sveta, ako je "protipožiar", kedy hasiči zapaľujú nové požiare v ceste tých existujúcich, aby ich pripravili o potenciálne palivo.

Dobrovoľného hasiča Karpathakisa stále prenasledujú spomienky na minulé leto. Jeho posádka položila dva kilometre hadíc, aby sa priblížila k požiaru na Rhodose. Bolo však príliš neskoro. Víchrica zaniesla oheň mimo ich dosahu. "Pracoval som veľa dní bez prestávky, ale situácia sa vôbec nezlepšila," povedal.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK / Reuters

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 27. máj. 2024. Meniny má Iveta.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa