Novinári vyspovedali najhľadanejšieho pašeráka ľudí: Priznal milióny dolárov, mŕtvi ho netrápia

2024-05-11 10:00:00 |   |    | 

Sedím v irackom nákupnom stredisku tvárou v tvár jednému z najnechvalnejšie preslávených pašerákov ľudí v Európe. Volá sa Barzán Madžíd a pátrajú po ňom policajné sily v niekoľkých krajinách vrátane Británie, píše Sue Mitchellová na serveri BBC News. 

Počas nášho rozhovoru - tu aj nasledujúci deň v jeho kancelárii - hovorí, že nevie, koľko migrantov previezol cez Lamanšský prieliv. "Možno tisíc, možno desať tisíc. Neviem, nepočítal som to." Toto stretnutie je vyvrcholením toho, čo sa ešte pred niekoľkými mesiacmi zdalo ako nesplniteľná úloha. Spolu s Robom Lawriom, bývalým vojakom, ktorý pracuje s utečencami, sme sa vybrali nájsť a vypočuť muža známeho ako Scorpion – škorpión. Ten so svojim gangom niekoľko rokov ovládal veľkú časť obchodu s pašerákmi ľudí – na člnoch a nákladných autách – cez Lamanšský prieliv.

Pri pokuse preplávať Lamanšský prieliv od roku 2018 zahynulo viac ako 70 migrantov. Minulý mesiac zomrelo päť ľudí vrátane sedemročného dievčatka pri francúzskom pobreží. Je to nebezpečná cesta, ale pre pašerákov môže byť veľmi lukratívna. Za prepravu jednej osoby na lodi cez prieliv si môžu účtovať 6000 libier (takmer 7000 eur) - a vzhľadom na to, že v roku 2023 sa do Británie pokúsilo dostať takmer 30.000 ľudí, je potenciál pre zisk úplne evidentný.

Náš záujem o Scorpiona začal u dievčatka, ktoré sme stretli v jednom z táborov pre migrantov blízko Calais v severnom Francúzsku. Takmer zomrela, keď sa snažila prekonať Lamanšský prieliv v nafukovacom člne. Čln nebol spôsobilý na plavbu - bol lacný, kúpený z druhej ruky v Belgicku - a 19 ľudí na palube nemalo záchranné vesty.

Kto by takto posielal ľudí na more?

Keď polícia v Británii zadrží nelegálnych migrantov, vezme im mobilné telefóny a skontroluje ich. Od roku 2016 sa v nich objavovalo stále rovnaké číslo. Často bolo uložené pod menom "Scorpion". Niekedy pod obrázkom škorpióna. Martin Clarke, vedúci vyšetrovateľ britskej Národnej agentúry pre boj proti trestnej činnosti (NCA), nám povedal, že policajti začali "Scorpiona" spájať s osobou kurdského Iračana menom Barzán Madžíd.

Sám Madžíd bol v roku 2006 ako dvadsaťročný prepašovaný do Anglicka na korbe nákladného automobilu. Hoci mu o rok neskôr bolo zamietnuté povolenie na pobyt, zostal v Británii ešte niekoľko rokov; časť z nich strávil vo väzení za trestné činy spojené so strelnými zbraňami a drogami. Nakoniec bol v roku 2015 deportovaný do Iraku. Krátko potom sa predpokladá, že Madžíd "zdedil" obchod s pašovaním ľudí po svojom staršom bratovi, ktorý si odpykával trest odňatia slobody v Belgicku. A začal byť známy ako Scorpion.

Predpokladá sa, že v rokoch 2016 až 2021 mal Scorpionov gang pod kontrolou veľkú časť obchodu s ľuďmi medzi Európou a Britániou. Vďaka dvojročnej medzinárodnej policajnej operácii sa podarilo dopadnúť a odsúdiť 26 členov gangu na súdoch v Británii, Francúzsku a Belgicku. Sám Scorpion sa však zatknutiu vyhol a podarilo sa mu utiecť. Belgický súd ho súdil v neprítomnosti za 121 prípadov pašovania ľudí. V októbri 2022 bol odsúdený na desať rokov väzenia a pokutu vo výške 968.000 eur.

Odvtedy nebolo známe, kde sa Scorpion nachádza. Túto záhadu sme chceli rozlúštiť. Robov kontakt nás zoznámil s jedným Iráncom, ktorý tvrdil, že so Scorpionom rokoval, keď sa snažil dostať cez Lamanšský prieliv. Scorpion mu povedal, že sídli v Turecku, odkiaľ koordinuje svoje obchody na diaľku. V Belgicku sme vypátrali Madžídovho staršieho brata, ktorý je teraz na slobode. Aj on povedal, že sa Scorpion pravdepodobne nachádza v Turecku. Pre väčšinu migrantov mieriacich do Británie je Turecko dôležitou prestupovou stanicou. Vďaka tamojším imigračným zákonom je pomerne ľahké získať vízum pre vstup do krajiny z Afriky, Ázie a Blízkeho východu.

Tip nás zaviedol do istanbulskej kaviarne, ktorú navštevujú pašeráci ľudí. Nedávno tam bol videný Barzán Madžíd. Naše počiatočné pátranie ale nedopadlo dobre. Požiadali sme vedúceho, či by nám o pašovaní ľudí mohol niečo povedať – a celá kaviareň stíchla. Krátko nato okolo nášho stola prešiel nejaký muž a rozopol si zips na bunde, aby nám ukázal, že má zbraň. To bola pripomienka, že máme čo do činenia s nebezpečnými ľuďmi. Naša ďalšia zastávka priniesla sľubnejší výsledok. Dozvedeli sme sa, že Madžíd nedávno uložil 200.000 eur v zmenárni o niekoľko ulíc ďalej. Nechali sme tam svoje číslo a počas nasledujúcej noci Robovi zazvonil telefón. Číslo bolo skryté - volajúci tvrdil, že je Barzán Madžíd.

Bolo to neskoro v noci a tak nečakané, že nebol čas nahrať začiatok rozhovoru. Podľa Roba mužský hlas povedal: "Počul som, že ma hľadáte." A ja na to: "Kto ste? Scorpion?" A on: "Ha, chcete mi tak hovoriť? V pohode." Nebolo možné potvrdiť, či volá skutočne Barzán Madžíd, ale podrobnosti, ktoré nám povedal, zodpovedali tomu, čo sme vedeli. Uviedol, že žil v Nottinghame do roku 2015, kedy bol deportovaný. Poprel však, že by bol zapojený do pašovania ľudí. "To nie je pravda!" protestoval. "To tvrdia iba médiá!"

Spojenie vypadávalo, a hoci sme sa to opatrne snažili zistiť, nenaznačil nám, kde sa teraz nachádza. Nemali sme tušenie, kedy alebo či zavolá znova. Medzitým miestny kontakt Robovi oznámil, že je teraz Scorpion zapojený do pašovania migrantov z Turecka do Grécka a Talianska. To, čo sme počuli, bolo znepokojujúce. Až stovka mužov, žien a detí bola vtesnaná na jachty, ktoré boli navrhnuté na prepravu zhruba 12 ľudí. Tieto jachty často riadili pašeráci, ktorí nemali najmenšie skúsenosti s plavbou, a napriek tomu sa vydávali na nebezpečnú cestu medzi zhlukami malých ostrovčekov, aby sa vyhli pobrežným hliadkam.

Dalo sa na tom zarobiť veľa peňazí. Za miesto na jednej z týchto lodí vraj cestujúci platili okolo 10-tisíc eur za osobu. Predpokladá sa, že za posledných desať rokov sa cez východné Stredomorie pokúsilo dostať do Európy viac ako 720-tisíc ľudí - takmer 2500 z nich zomrelo, väčšinou utopením. Julia Schafermeyerová z charitatívnej organizácie SOS Méditerranée hovorí, že prevádzači vystavujú prepravované osoby veľkému nebezpečenstvu: "Myslím, že im je úplne jedno, či tí ľudia žijú, alebo zomrú."

Zhruba v tejto dobe sme mali možnosť položiť túto otázku priamo Scorpionovi. Z ničoho nič nám znova zavolal. Opäť poprel, že by bol pašerák. Zdalo sa však, že jeho definícia tohto slova znamená skôr niekoho, kto fyzicky plní úlohu, než niekoho, kto ťahá za nitky. "Musíte tam byť," povedal nám a dodal: "Ani teraz tam nie som." Podľa svojich slov sa len staral "o finančné záležitosti". Zároveň sa nezdalo, že by prejavoval nejaký súcit s utopenými migrantmi. "Boh si zaznamenáva, kedy zomriete, ale niekedy je to vaša vina," povedal. "Boh nikdy nikomu nehovorí: 'Nastúpte na tú loď'," dodal.

Našou ďalšou zastávkou bolo letovisko Marmaris, kde podľa tureckej polície Scorpion vlastnil vilu. Pýtali sme sa a ozvala sa nám žena, ktorá nám povedala, že sa s ním priatelí. Vedela, že Madžíd je zapojený do pašovania ľudí, a hovorila, že hoci mu to spôsobuje stres, starosti mu robia peniaze, nie osud migrantov. "Nezáleží mu na nich - to je naozaj smutné, však?" povedala. "Je to niečo, na čo spomínam a cítim určitú hanbu, pretože... som počula veci a vedela som, že nie sú dobré." Dodala, že ho v poslednej dobe v jeho vile v Marmarise nevidela a niekto jej povedal, že by mohol byť v Iraku.

To potvrdil aj ďalší kontakt, ktorý uviedol, že Scorpiona skutočne videl v zmenárni v Sulajmáníji, meste v irackom Kurdistane. Vyrazili sme. Pokiaľ by sa nám tam nepodarilo Scorpiona nájsť, boli sme rozhodnutí to vzdať. Ale Robov kontakt nás s ním dokázal spojiť. Najskôr bol veľmi podozrievavý; bál sa, že ho niekto prišiel uniesť a odviezť späť do Európy. Nasledovala smršť textových správ, najprv cez Robov kontakt a potom s Robom samotným. Scorpion povedal, že by sa s nami mohol stretnúť, ale iba ak bude smieť sám vybrať miesto. To sme odmietli v obave, že by na nás mohol nastražiť pascu.

A potom prišla textová správa s jednoduchým dotazom: "Kde ste?" Odpovedali sme, že sme na ceste do neďalekého obchodného centra. Scorpion nám povedal, že sa tam máme stretnúť v kaviarni na prízemí. Napokon sme ho uvideli. Barzán Madžíd vyzeral ako zámožný golfista. Bol elegantne oblečený, v nových džínsoch, svetlomodrej košeli a čiernej veste. Keď položil ruky na stôl, videla som, že má manikúrou upravené nechty. K vedľajšiemu stolu sa posadili traja muži. Jeho ochranka, odhadovali sme.

Opäť poprel, že by bol veľkým hráčom na vrchole zločineckej organizácie. Povedal, že sa ho do toho snažili zatiahnuť iní členovia gangu. "Pár ľudí, keď ich zatknú, povie: 'Pracujeme pre neho'. Chcú dostať nižší trest." Znel tiež dosť zatrpknuto, keď hovoril o tom, že iní pašeráci dostali britské pasy a môžu pokračovať vo svojej nezákonnej činnosti. "Počas troch dní poslal jeden chlapík 170 alebo 180 ľudí z Turecka do Talianska, a to má britský pas!" hovorí. "Ja by som chcel ísť podnikať do nejakej inej krajiny, ale nemôžem."

Keď sme naňho zatlačili ohľadom jeho zodpovednosti za úmrtie migrantov, zopakoval to, čo povedal do telefónu - že len berie peniaze a rezervuje miesta. Pašerák pre neho bol niekto, kto nakladal ľudí na lode a nákladné autá a prevážal ich: "Nikdy som nikoho nenaložil do člna a nikoho som nezabil." Rozhovor skončil, ale Scorpion ešte pozval Roba, aby sa šiel pozrieť do zmenárne v Sulajmáníji, kde prevádzkuje svoje „podnikanie“. Bola to malá kancelária s nejakými arabskými nápismi na okne a niekoľkými telefónnymi číslami. Sem ľudia prichádzali zaplatiť za prepravu - Rob povedal, že v čase, keď tam bol, videl muža s krabicou plnou peňazí.

Pri tejto príležitosti Scorpion rozprával o tom, ako sa v roku 2016, keď do Európy mierili tisíce ľudí, k tomuto biznisu dostal. "Nikto ich nenútil. Oni sami chceli," povedal. "Prosili prevádzača: 'Prosím, prosím, urobte to pre nás'." V rokoch 2016 až 2019 bol Scorpion podľa svojich slov jedným z dvoch hlavných ľudí, ktorí riadili operácie v Belgicku a Francúzsku. Sám priznal, že v tom čase mu rukami prechádzali milióny dolárov. "Robil som pre nich všetky možné veci. Vyberal peniaze, rozhodoval o umiestnení, rokoval s cestujúcimi, pašerákmi.... Bol som medzi tým všetkým." Stále popieral, že by bol zapojený do pašovania ľudí, ale činy, ktoré líčil, tomu protirečili.

Scorpion si to neuvedomoval, ale keď listoval svojim mobilným telefónom, Robovi sa podarilo zahliadnuť odraz jeho monitora na vyleštenom ráme obrázku za jeho chrbtom. To, čo tam videl, boli čísla pasov. Neskôr sme sa dozvedeli, že ich pašeráci posielajú irackým úradníkom, ktorí dostanú úplatky, aby vydali falošné víza migrantom na cestu do Turecka.

A vtedy sme Scorpiona videli naposledy. V každej fáze sme zdieľali svoje zistenia s úradmi v Británii a Európe. Ann Lukowiaková, belgická štátna zástupkyňa, ktorá sa podieľala na odsúdení Scorpiona, stále dúfa, že jedného dňa bude z Iraku vydaný. "Je pre nás dôležité, že sme vyslali signál, že si nemôžete robiť, čo chcete," hovorí. "Nakoniec ho dostaneme."

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK / BBC News

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 27. máj. 2024. Meniny má Iveta.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa