Z rezervácie až na vrchol: Najlepšou baletkou sveta bola indiánka z kmeňa Osagov

2024-07-06 13:00:00 |   |    | 

Na indiánov sa v Amerike na začiatku 20. storočia ľudia často pozerajú cez prsty. Diváci, ktorí nadšene aplaudujú vo vypredaných sálach najlepšej baletke sveta, ale nemajú ani tušenie, že im práve tancujú Ki He Kah Stah Tsa. 

V rezervácii indiánskeho kmeňa Osagov v oklahomskom meste Fairfax rodina Alexandra Josepha Tall Chiefa (1890-1959) niečo znamená. Alexander vlastní takmer celé mesto, ale jeho prínos Osagom sa na rozdiel od jeho predkov už dávno obmedzuje len na bohaté financovanie tunajších lokálov. To sa však na začiatku roku 1925 zmení. Vtedy sa mu narodí dcéra Elizabeth Maria (†2013), ktorá však počúva skôr na indiánske meno Ki He Kah Stah Tsa a ktorá Osagov preslávi viac ako všetci predkovia dohromady.

 

Na plný úväzok

Osagovia milujú tanec a Elizabeth nie je iná. Od troch rokov dochádza na hodiny baletu, aj keď ju vedie len miestna učiteľka, ktorá toho o profesionálnom tanci vlastne veľa nevie. „Je zázrak, že som to vtedy prežila bez zranení,“ komentuje neskôr svoju prvú baletnú prípravu Elizabeth. Keď rodičia vidia jej talent, po piatich rokoch sa presťahujú do Los Angeles, kde sa dá získať to najlepšie tanečné vzdelanie. Učiteľa si nádejná školáčka nemôže vybrať lepšieho. Ernest Belcher (1882–1973), hollywoodsky choreograf, ju naučí všetko, čo sám vie. Aj on ale o pár rokov prestane zázračnému dievčaťu stačiť. Jeho úlohu preberá slávna choreografka rusko-poľského pôvodu Bronislava Nižinská (1891-1972). Okrem baletných zručností odovzdá dievčaťu aj zmysel pre disciplínu. „Byť baletkou je práca na plný úväzok,“ znie jej krédo.

 

Tancuje svetu

Až v tejto chvíli Elizabeth definitívne volí medzi tanečnou kariérou a štúdiom hry na klavíri. Po skúsenostiach so školským šikanovaním si mení priezvisko, aby neupozorňovala na svoj domorodý pôvod, a tak už nie je Tall Chief, ale Tallchief. To už je ale čas na nové sťahovanie za ďalším rozletom. V New Yorku sa dievča uchytí v prestížnom súbore Ballet Russa. Pribúdajú veľké role a do osudu jej tu zasiahne aj láska. Gruzínsky choreograf George Balanchine (1904–1983) po vojne zakladá vlastný súbor New York City Ballet a z Elizabeth urobí nielen svoju manželku, ale aj hlavnú hviezdu predstavenia. Elizabeth sa stáva prvou Američankou, ktorá vystúpi s baletom Parížskej opery aj na javisku Veľkého divadla v Moskve, tancuje v Európe, Južnej Amerike, v Japonsku.

 

Jednoducho veľkolepá

Z indiánskej rezervácie sa Elizabeth dokáže vyšvihnúť až na vrchol. „Nebola to len skvelá tanečnica, ale skutočná umelkyňa, ktorá do tanca vniesla svoju osobnosť,“ hodnotí ju jeden z najpovolanejších, umelecký riaditeľ slávnej tanečnej spoločnosti Joffrey Ballet v Chicagu, Ashley Wheater (*1959). Do tanečného dôchodku odchádza Elizabeth v roku 1966 ako prvá americká primabalerína histórie. Na svojom pôvode si zakladá, ale tanec je predsa len viac. „Predovšetkým som chcela byť známa nie ako indiánska baletka, ale ako primabalerína, ktorá bola náhodou rodená Američanka,“ vyhlasuje. „Bola veľkolepá tým najveľkolepejším spôsobom,“ konštatuje americký tanečník a choreograf Jacques d´Amboise (1934–2021).

 

Tento a ďalšie zaujímavé články nájdete v časopise  HISTORY Revue.

 

 

 

Autor: © HISTORY revue / Luděk Príhoda

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa