Chcete ísť na dovolenku do zahraničia so psom? Poradíme vám, ako na to

2024-07-08 17:00:00 |   |    | 

Majitelia psov sa snažia svoje cestovanie čo najviac prispôsobovať aj svojim domácim miláčikom. Dôležitý je však nielen výber destinácie, kam ich môžu vziať so sebou, ale aj spôsob dopravy a ďalšie pravidlá, na ktoré netreba zabúdať. 

Pas a čipovanie

Do zahraničia môžete vycestovať v podstate s akýmkoľvek domácim miláčikom, nie iba so psom. Hlavnou podmienkou však je, aby mal Pas spoločenského zvieraťa. Ten za poplatok vydáva veterinár, no len v prípade, že pes je začipovaný. Číslo jeho čipu sa potom zapíše do cestovateľského dokladu spolu s ďalšími údajmi, ako je rok narodenia, plemeno, sfarbenie alebo zvláštne poznávacie znamenie. Do pasu treba doplniť aj vaše kontaktné údaje a fotografiu zvieraťa.

 

Očkovanie proti besnote

Druhou podmienkou vycestovania psa je očkovanie proti besnote. To nesmie byť staršie ako 12 mesiacov, aby malo zviera v sebe ešte stále účinné látky. Spomínané ochorenie je totiž veľmi nebezpečné a ľahko sa môže preniesť do inej krajiny. Štáty sa chránia aj pri cestovaní so psami do niektorých rizikových štátov. Napríklad v Srbsku mali veľmi rozšírenú besnotu, preto bolo isté obdobie nutné po návrate na Slovensko testami dokázať, že má v tele ešte dostatok protilátok a nemôže preniesť ochorenie ku nám. Skontrolujte si teda platnosť očkovania a dbajte taktiež na to, aby nekončilo krátko pred vašim odchodom na dovolenku.

 

 

Potvrdenie o zdravotnom stave

Všetky tieto potvrdenia si viete zabezpečiť s väčším predstihom, jednu povinnosť však máte aj krátko pred odcestovaním zo Slovenska. K pasu totiž musíte priložiť maximálne tri dni staré potvrdenie o tom, že pes je po zdravotnej stránke v poriadku. To vám po rutinnej prehliadke (obvykle za poplatok) vydá veterinár.

 

Sledujte pokyny jednotlivých krajín

Hlavné pravidlá v krajinách Európskej únie sú väčšinou jednotné, pre istotu si však pred odchodom skontrolujte, či daný štát ešte nemá nejaké ďalšie požiadavky, napríklad potvrdenie o odčervení. Ak cestujete mimo úniu, podmienky môžu byť ešte prísnejšie. Niektoré štáty napríklad môžu vyžadovať povinnú karanténu zvieraťa.

 

 

Nezabudnite ich pripútať a upokojiť

Tak ako na Slovensku, aj v ostatných krajinách platí vyhláška, podľa ktorej musí byť pes v aute riadne pripútaný. Nemôžete ho teda mať voľne na kolenách či vedľa seba, pretože by ste mohli dostať pokutu. I keď sú vaši miláčikovia zvyknutí cestovať autom, pri takýchto dlhších trasách to môže byť problematické. Preto zvážte, či nie je vhodnejšie dať im lieky na upokojenie, aby to zvládli lepšie.

 

Cestovanie s cudzím človekom

Váš pes môže vycestovať do cudziny aj s iným človekom. Vy ako majiteľ však musíte dať písomné potvrdenie o tom, že súhlasíte s jeho vycestovaním. V tomto prípade je však veľmi dôležité, aby sa vrátili do piatich dní. Keby ste si vzali domáceho miláčika trebárs vašich rodičov, nemôžete s nimi zostať v zahraničí dlhšie. Majiteľ je uvedený v pase zvieraťa, takže sa táto podmienka nedá obísť.

 

 

Ako je to s plážami?

Po príchode do vyvolenej destinácie sa už istotne neviete dočkať, ako vezmete svojho psíka na pláž. Ešte predtým si však presne zistite, na ktoré z nich môžete prísť aj so zvieraťom. Na niektorých častiach pobrežia môže totiž platiť zákaz vstupu so psom. Pozor treba dávať aj na bezpečnosť. Najmä ak psom trebárs radi hádžete loptičku, mohli by sa pri jej nosení nahltať väčšieho množstva piesku, čo by im mohlo spôsobiť vážne tráviace ťažkosti. Myslite aj na dostatok tekutín a tieňa, aby nedostali úpal.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa