Mysleli si, že kričí, ona umierala: Vedci rozlúštili záhadu slávnej egyptskej múmie

2024-08-03 12:00:00 |   |    | 

Vedci majú nové vysvetlenie pre staroegyptskú múmiu ženy, ktorá má v zdanlivo útrpnom výkriku ústa dokorán a ktorá bola v roku 1935 nájdená v rámci archeologickej expedície v Dar al-Bahrí pri Luxore. Keď bádatelia vykonali pomocou výpočtovej tomografie virtuálnu pitvu, zistili, že táto žena mohla zomrieť v agónii a že prekonala vzácnu formu kŕčovitého stuhnutia svalov, ktoré nastáva v okamihu smrti.



 

Výskum ukázal, že žena mala v čase smrti asi 48 rokov, trpela miernou artritídou chrbtice a prišla o niekoľko zubov, uviedla profesorka rádiológie na Káhirskej univerzite Sahar Salímová. Tá viedla štúdiu zverejnenú v odbornom časopise Frontiers in Medicine.

Telo nájdenej ženy bolo dobre zachovalé, pretože bolo mumifikované približne pred 3500 rokmi v období prosperujúcej staroegyptskej Novej ríše za použitia drahých dovezených ingrediencií, ako bola borievka alebo kadidlová živica, povedala Salímová. Starí Egypťania považovali zachovanie tela po smrti za kľúčové pre zabezpečenie dôstojnej existencie v posmrtnom živote. Pri mumifikácii bolo zvykom vybrať vnútorné orgány okrem srdca, ale u tejto ženy sa tak nestalo.

"V starovekom Egypte sa balzamovači starali o mŕtve telo tak, aby vyzeralo krásne v posmrtnom živote. Preto zatvárali ústa mŕtveho priviazaním čeľuste k hlave, aby zabránili bežnému posmrtnému poklesu čeľuste," povedala Salímová.

Kvalita ingrediencií použitých na balzamovanie ale podľa Salímovej vylučuje, že bol proces mumifikácie nedbalý a že balzamovači jednoducho zabudli žene zavrieť ústa. Naopak bola mumifikovaná dobre a bola oblečená do drahého pohrebného odevu. Mala na sebe dva drahé zlaté prstene a dlhú parochňu vyrobenú z datľovej palmy.

To dalo podnet na iné vysvetlenia široko otvorených úst. Napríklad že žena zomrela pri výkriku v agónii a že sa svaly tváre stiahli a zachovali tento výraz v dôsledku mŕtvolného kŕča. Skutočná história a okolnosti smrti tejto ženy nie sú známe, a preto nemožno s istotou určiť príčinu výrazu jej tváre, povedala Salímová.

Mŕtvolný kŕč sa objavuje po ťažkom fyzickom alebo emocionálnom utrpení, keď stiahnuté svaly stuhnú bezprostredne po smrti, uviedla Salímová. "Na rozdiel od posmrtnej stuhnutosti postihuje mŕtvolný kŕč iba jednu skupinu svalov, nie celé telo," vysvetlila.

Na otázku, či mohla byť žena balzamovaná zaživa, Salímová odpovedala, že neverí, že je to možné.

Salímová nedokázala určiť, ako žena zomrela. "Často nie sme u múmie schopní zistiť príčinu smrti, pokiaľ výpočtová tomografia neukáže dôkaz smrteľnej traumy," povedala. Salímová spomenula dôkazy o smrteľnom poranení hlavy, podrezanom krku a srdcovom ochorení u troch kráľovských múmií.

Skúmaná "kričiaca žena" bola nájdená na území starovekého mesta Théby pri vykopávkach hrobky vysoko postaveného úradníka a architekta Senmuta, ktorý dohliadal na kráľovské práce a bol údajne milencom kráľovnej Hatšepsut, ktorá vládla v rokoch 1479-1458 pred naším letopočtom.

Múmia ženy bola uložená v drevenej rakve v pohrebnej komore pod Senmutovou rodinnou hrobkou. Jej totožnosť nebola odhalená, ale jej zlaté a strieborné prstene s vyobrazením chrobáka skarabea posvätného symbolizujúceho vzkriesenia poukazujú na jej socioekonomické postavenie. Podľa Salímovej išlo zrejme o členku Senmutovej rodiny.

Štúdia ukázala podrobnosti o ženinej parochni. Jej vrkôčiky boli ošetrené kremeňom, magnetitom a albitom, ktoré ich spevnili a sfarbili dočierna na znamenie mladosti. Jej prírodné vlasy boli zafarbené hennou a borievkovým olejom.

V Egypte a v Amerike bol nájdený rad starovekých múmií s výrazom tváre pripomínajúcim výkrik, ktorý sa podobá obrazu Výkrik nórskeho maliara Edvarda Muncha. "Tento obraz ukazujem na svojich verejných prednáškach o kričiacich múmiách," Salímová povedala.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK / Reuters

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Piatok, 13. september. 2024. Meniny má Ctibor, Tobiáš, Tobias.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa