ČÍNA - Žiadny iný budhistický svätostánok sa nemôže pýšiť tak mystickou atmosférou ako legendárny Šaolin, ktorý sa týči na úpätí posvätnej čínskej hory Sung-šan. Je nielen miestom duchovného života, ale aj kolískou čínskeho kung-fu a všetkých ázijských bojových umení vôbec. Za viac ako 1500 rokov svojej existencie si prešiel aj niekoľkými krvavými pohromami!
Domov pravého kung-fu
Podľa legendy je Šaolin vybudovaný na konci 5. storočia na popud čínskeho cisára Siao-wena (467-499) z dynastie Wei. Po nejakú dobu je len jedným z mnohých obyčajných kláštorov, ktorých vtedy vzniká celý rad. Potom sa ale pred jeho bránou objaví indický mních Bódhidharma, stúpenec budhistickej sekty Čchan. Praje si vstúpiť do kláštora, avšak miestni mnísi ho tvrdo odmietajú. Usadí sa preto v neďalekej jaskyni, kde dlhé hodiny medituje. Na tele sa mu pritom nepohne ani jeden sval! Práve jeho schopnosti a znalosti nakoniec mníchov zo Šaolinu prinútia, aby ho prijali medzi seba. Údajne na tom totiž nie sú fyzicky práve najlepšie. „Ich zdravie očividne chátralo, a tak Bódhidharma začal so sériou zdravotných cvičení, ktorá vychádzala z dýchacích techník jogy,“ píše súčasný britský publicista Peter Lewis. Práve z týchto kondičných cvikov sa má údajne vyvinúť kompletný bojový systém pre sebaobranu – dnešné kung-fu.
Nič nevyzradí
Po ramenách mladého, vychudnutého chlapca steká horúca smola. Byť prijatý medzi šaolinských mníchmi totiž vyžaduje značné úsilie. „Uchádzač nesmie byť starší ako desať rokov a musí najprv prejsť sériou veľmi náročných skúšok,“ vysvetľuje Lewis. Tie zahŕňajú roky tvrdej a podradnej práce. Až potom je novicom oholená hlava, sú na deviatich miestach na tele popálení kadidlom a môžu byť zasvätení do výučby bojových techník. Ešte predtým sú nútení prisahať, že nikdy nevyzradia žiadny z naučených chvatov. Také tajnosti však nie sú po chuti mocným. Bezmála 1000 rokov kláštor nerušene prekvitá, potom sa ale razom všetko zmení...
Banditi útočia
Pred bránami kláštora zúri urputná bitka. „Spáľte to tu na popol!“ rozkáže čínsky dôstojník a sám hodí horiacu pochodeň na drevenú strechu. Prvýkrát je Šaolin vyplienený v polovici 14. storočia za tzv. povstania červených turbanov, čo je vzbura Číňanov proti vtedajšej mongolskej nadvláde. Väčšinu kláštora zničia nájazdy banditov a mnísi sú z neho vyhnaní. V rokoch 1351 – 1356 je Šaolin úplne opustený, až potom sa ho podarí obnoviť. O tri storočia neskôr je však napadnutý znova. Roku 1641 do neho vtrhnú jednotky povstaleckého veliteľa Li C'-čchenga (1606–1644) a všetkých jeho obyvateľov povraždia! Mnísi totiž podporovali vládu čínskej dynastie Ming, ktorá je v rovnakom období Li C'-čchengom zvrhnutá.
Prežilo iba päť starcov?
Šaolín je poborený ešte minimálne raz, za éry mandžuskej dynastie Čching. Deštrukciu kláštora v roku 1732 nariadi sám čínsky cisár Jung-čeng (1678–1735), pretože ho mylne pokladá za sídlo protivládnych sprisahancov. Kvôli zrade jedného mnícha, ktorý ukáže cisárskym vojakom skrytú chodbu vedúcu do útrob kláštora, je svätostánok opäť do základov vypálený! Neľútostné vraždenie vraj prežije iba päť mníchov, ktorých v literatúre prezývajú „päť starcov“. Tí potom podľa rozšírenej legendy majú utiecť a rozšíriť šaolinské bojové techniky po celej čínskej ríši, a dokonca aj za jej hranice. Svoj pôvod od piatich starcov vraj odvodzuje nielen množstvo škôl bojových umení, ale aj niektoré ázijské sekty a tajné spoločnosti.
40 dní v plameňoch
Zaplnenými ulicami mesta Čeng-čou je vedených niekoľko spútaných mníchov. Náhodní okoloidúci na nich s opovrhnutím pľujú a hádžu odpadky. „Zastreľte tých odporných zločincov!“ vykrikuje sfanatizovaný dav. Útlaku Šaolin neujde ani v moderných dejinách. V roku 1928 je kláštor zapálený generálom nacionalistického hnutia Kuomintang Š'Jou-sanom (1891-1940) a následný požiar sa podarí uhasiť až po 40 dňoch. Nenávratne stratená je najmä tamojšia knižnica. Zničiť Šaolin sa pokúsi aj komunistický vodca Mao Ce-tung (1893-1976). Za jeho vlády je roku 1966 kláštor vydrancovaný Červenými gardami. Prítomní mnísi sú zatknutí, obvinení z vykonštruovaných zločinov a verejne lynčovaní. Aj túto skúšku sa však Šaolinu podarí prestáť a napriek všetkým útrapám funguje do súčasnosti.
Tento a ďalšie zaujímavé články nájdete v časopise HISTORY Revue.