BRATISLAVA - Presťahovanie sa do inej krajiny je pre mnohých z nás lákavým snom. No pri rozhodovaní o novom domove je dôležité zvážiť nielen kultúrne a osobné faktory, ale aj ekonomické aspekty života v novom domove.
Nedávny prieskum od InterNations odhalil zoznam najlacnejších a najdrahších krajín pre expatov za rok 2024. Spoločnosť komunikovala priamo s ľuďmi, ktorí sa rozhodli pre takýto rázny životný krok. Pýtali sa ich na výdavky na presťahovanie, na pobyt v novom štáte a taktiež, či im ich zárobky pokryli všetky náklady. Z ich odpovedí vytvorili rebríček, ktorý môže byť inšpiráciou pri hľadaní nového domova.
Najlacnejšie krajiny pre expatov
1. Vietnam
Vietnam sa už tretíkrát po sebe umiestnil na prvom mieste ako najlacnejšia krajina pre expatov. S nízkymi nákladmi na život a priateľskými obyvateľmi je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupné bývanie. Podľa prieskumu je 86 % cudzincov v krajine spokojných s nákladmi na život, pričom 68 % tvrdí, že ich disponibilný príjem je dostatočný na pokrytie aj nadštandardných výdavkov.
2. Kolumbia
Na druhom mieste sa umiestnila Kolumbia. Expat z Malty uviedol, že si v nej užíva pohodlný život a že mu vyhovuje dostupnosť všetkých služieb. Až 85 % prisťahovalcov je spokojných s nízkymi nákladmi na život a 91 % tvrdí, že ich príjem im vystačí nielen na základné potreby, ale aj na mnoho vecí, ktorými si len robia radosť. Kolumbia navyše ponúka nádherné pláže, hory a bohatú kultúru, čo z nej robí atraktívnu destináciu aj napriek nižšej bezpečnosti.
3. Indonézia
Tretie miesto obsadila Indonézia. Istý kanadský expat ju popisuje ako miesto s príjemným počasím, bezpečnosťou a priateľskými ľuďmi. Viac ako dve tretiny prisťahovalcov sú spokojné s nákladmi na život a 86 % tvrdí, že ich príjem je viac ako dostačujúci.
Najdrahšie krajiny pre expatov
53. Kanada
Na opačnej strane spektra sa nachádza Kanada, ktorá bola označená za najdrahšiu krajinu pre expatov. Viac ako polovica tvrdí, že tam napriek všetkému úsiliu nemajú dostatok finančných prostriedkov na slušný život. Vysoké ceny za jedlo a bývanie robia túto krajinu menej atraktívnou pre tých, ktorí hľadajú dostupnejšie možnosti.
52. Fínsko
Na druhom mieste najdrahších krajín sa umiestnilo Fínsko, kde až jeden z piatich expatov nie je spokojný so svojou finančnou. Mnohí tiež uvádzajú ako veľký problém nízke platy v porovnaní s vysokými nákladmi na bývanie.
51. Spojené kráľovstvo
Anglicko sa nachádza v spodnej časti rebríčka preto, že tam tiež viac ako polovica prisťahovalcov nie je spokojná. Americký expat uviedol, že jeho najväčším želaním je, aby tunajšie platy zodpovedali nákladom a dve pätiny tvrdia, že ich príjmy nie sú dostatočne vysoké.
Rebríček najvhodnejších krajín pre začatie nového života od najlacnejšej po najdrahšiu:
- Vietnam
- Kolumbia
- Indonézia
- Panama
- Filipíny
- India
- Mexiko
- Thajsko
- Brazília
- Čína
- Malajzia
- Omán
- Portugalsko
- Španielsko
- Južná Kórea
- Egypt
- Keňa
- Južná Afrika
- Poľsko
- Rakúsko
- Saudská Arábia
- Česko
- Belgicko
- Grécko
- Čile
- Kostarika
- Maďarsko
- Hongkong
- Japonsko
- Taliansko
- Francúzsko
- Dánsko
- Spojené arabské emiráty
- Holandsko
- Luxembursko
- Malta
- Nemecko
- Cyprus
- Švajčiarsko
- Austrália
- USA
- Švédsko
- Katar
- Kuvajt
- Turecko
- Bahrajn
- Nový Zéland
- Singapur
- Nórsko
- Írsko
- Spojené kráľovstvo
- Fínsko
- Kanada
Autor: David