Utorok17. jún 2025, meniny má Adolf, zajtra Vratislav

Šokujúca cenová politika: V niektorých pamiatkach zaplatia cudzinci mnohonásobne viac ako domáci

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: Dromedar.sk/generovane AI)

BRATISLAVA - Cestovanie za svetovými pamiatkami je pre mnohých splnením snov. No niekedy môže poriadne potrápiť naše peňaženky. Možno vás preto nahnevá informácia, že cena vstupeniek pre zahraničných turistov býva v niektorých prípadoch výrazne vyššia ako pre miestnych obyvateľov.

Jedným z najvýraznejších príkladov je Tádž Mahal v Indii, ktorý bol zaradený medzi 7 nových divov sveta. Zatiaľ čo indickí obyvatelia zaplatia za vstup len 50 rupií, čo nie je ani jedno celé euro, zahraniční návštevníci musia siahnuť hlbšie do peňaženky a zaplatiť až 1 100 rupií. Ide o mnohonásobné navýšenie, ktoré viacerí dovolenkári kritizujú. Tento rozdiel je odôvodnený tým, že miestni obyvatelia by mali mať jednoduchší prístup k svojmu kultúrnemu dedičstvu.

Podobná cenová stratégia funguje aj v Angkor Wat v Kambodži, ktorý je najväčším náboženským komplexom na svete. Kým Kambodžania môžu toto miesto navštíviť zadarmo, zahraniční turisti zaplatia vstupné vo výške takmer 40 eur. Tento rozdiel má podporiť miestnych obyvateľov a zároveň financovať údržbu tohto historického skvostu. Peniaze sú teda aspoň investované vhodným spôsobom na záchranu jedinečnej pamiatky.

Angkor Wat
Zobraziť galériu (4)
Angkor Wat  (Zdroj: thinkstock)

Magnetom pre turistov je aj fascinujúca archeologická lokalita Petra. Domáci tam za vstupné platia len symbolický 1 jordánsky dinár, teda približne 1,30 eura, no pri turistoch sa poplatky môžu vyšplhať až na 120 eur. Podobne je to aj pri Machu Picchu v Peru, kde zahraniční turisti zaplatia 57 dolárov, zatiaľ čo domáci len polovicu.

Stratené mesto Petra - jeden z novodobých siedmich divov sveta (Zdroj: Profimedia)

Aj v mestách ako New York alebo Londýn sú múzeá a galérie často prístupnejšie pre miestnych obyvateľov. Napríklad v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku môžu obyvatelia štátu New York zaplatiť vstupné podľa vlastného uváženia. Na druhej strane, zahraniční návštevníci platia pevné vstupné vo výške 30 dolárov.

V Londýne môžu zas obyvatelia štvrte Tower Hamlets navštíviť ikonickú Tower of London za symbolickú 1 libru, zatiaľ čo bežná cena vstupenky pre dospelého je 35 libier. Takto chcú domácim sprístupniť kultúru ich komunity a pomôcť im pri spoznávaní vlastných dejín.

Rôzne ceny vstupného sa však netýkajú len pamiatok a aj prírodné atrakcie ako Národný park Galapágy v Ekvádore alebo Národný park Serengeti v Tanzánii uplatňujú výrazné rozdiely v cenách vstupeniek. Na Galapágoch zaplatia zahraniční návštevníci až 200 eur, zatiaľ čo miestni obyvatelia len 30. V Serengeti je vstupné pre turistov okolo 70 eur, kým Tanzánčania platia len symbolických 10 000 tanzánskych šilingov, čo sú približne 4 eurá.

Serengeti
Zobraziť galériu (4)
Serengeti  (Zdroj: Getty Images)

Dvojité ceny sú často odôvodňované tým, že turisti majú väčšiu kúpnu silu a ich poplatky pomáhajú financovať údržbu a ochranu pamiatok. Zároveň tieto rozdiely umožňujú návštevu atrakcií aj pre menej majetných domácich obyvateľov. Na druhej strane, niektorí cestovatelia považujú tieto praktiky za nespravodlivé a diskriminačné. Z toho dôvodu dokonca niektorí z nich návštevu takýchto miest bojkotujú.

 

Viac o téme: CenyTurizmusKultúrne dedičstvoCestovanie PetraKambodžaGalapágyTádž MahalMachu PicchuTower of LondonIndiaAngkor WatMetropolitné múzeum umeniaSerengetiSvetové pamiatkyCenová diskriminácia
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu