Takéto ste ešte nevideli: 7 najzaujímavejších výťahov na svete

2018-09-28 00:00:00 |   |    | 

Na dovolenkách vás môžu zaujať naozaj netradičné atrakcie. Medzi ne patria aj výťahy, ktoré sú súčasťou originálnych budov, vyhliadok alebo dokonca aj samostatnou zaujímavosťou. Často vám ponúkajú taký zážitok, že sem ľudia cestujú len kvôli nemu. Veď posúďte sami. 

Bailong, Čína

Tento výťah dokončili v roku 2002 a v tom čase bol najvyšším outdorovým výťahom na svete. Nachádza sa v oblasti Wulingyuan, ktorá ponúka najkrajšiu vyhliadku v tejto časti Číny. V minulosti sa museli cestovatelia k týmto útesom dostať po nebezpečnej horskej ceste pre autá.

Na tej sa stalo mnoho ťažkých nehôd, preto sa rozhodli vymyslieť túto atrakciu, ktorá by znížila riziká. V súčasnosti sa teda na peknú vyhliadku dostanete ľahko, počas hodiny výťah dokáže prepraviť až 4000 ľudí.

 

Falkirkské koleso, Škótsko

V Škótsku sa pri meste Falkirk nachádza bod, kde sa spájajú tri rôzne vodné kanály. Tie však končia v rôznych výškach a kvôli tomu nemôžu lode plynule prejsť a pokračovať v ceste. Preto vymysleli zaujímavý systém Falkirkského kolesa, vďaka ktorému sa jednoducho lode aj s pasažiermi presunú na ďalší kanál.

Základ kolesa tvoria dva mostíky, ktoré sú vybudované v dvoch vrtuliach s okrúhlymi otvormi. Vrtuľa sa začne postupne točiť a vďaka tomu dôjde k presunu lodí a cestovateľov medzi jednotlivými kanálmi.

 

AquaDom, Nemecko

Berlínsky hotel Radisson Blu má jeden z najzaujímavejších výťahov na svete. Architekti dostali pri výstavbe nápad, že ho inštalujú uprostred obrovského akvária. To je vysoké 25 metrov a skladá sa z piatich sklenených panelov, vďaka čomu mu patrí aj rekord za najväčšie akvárium tohto typu na svete. Steny samotného výťahu sú tiež z priehľadného materiálu. Cestou na most, ktorý prepája hotel s ostatnými administratívnymi budovami, teda môžete pozorovať okolie.

AquaDom at the Radisson Blu in Berlin, Germany - Photo by Vxla.jpg

By Vxla at English Wikipedia, CC BY 3.0, Link

Návšteva výťahu je obľúbená najmä v čase, keď ho čistia alebo kŕmia ryby, pretože vtedy sa vo vnútri nachádzajú traja potápači. Túto procedúru opakujú niekoľkokrát denne, aby udržali akvárium vo výbornom stave. V podvečerných hodinách je všetko zaujímavo nasvietené, takže presun výťahom AquaDom nadobúda opäť iný zaujímavý charakter.

 

Ericsson Globe, Švédsko

Štokholmskou modernou dominantou je nepochybne Ericsson Globe. Táto multifunkčná hala, ktorá slúži na organizovanie koncertov, workshopov, veľtrhov a športových podujatí, púta pozornosť svojim netradičným tvarom. Ericsson Globe je najväčšou polguľovitou stavbou na svete, čo sa rozhodli využiť aj na ďalšiu netradičnú atrakciu.

Turisti sa môžu zviezť vo výťahoch, ktoré ich postupne vyvezú hore na budovu, tam sa otočia a pôjdu rovno smerom nadol. Spiatočná jazda trvá 20 minút a ponúka najlepší výhľad na mesto. Štokholm si môžete pozrieť z výťahových kabín, ktoré majú tvar gule a dokola sú sklenené.

 

Gateway Arch, USA

Najvyšší pamätník v Amerike nájdete v meste St. Louis. Ide o známy štíhly a vysoký oblúk Gateway Arch, ktorý sa vyníma najmä pri pohľade na centrum od rieky. Málokto však vie, že táto atrakcia ukrýva aj ďalšiu zaujímavosť. Ide o netradičný výťah pre päť osôb, ktorý na prvý pohľad pôsobí veľmi futuristicky.

Pri preprave ním si musíte sadnúť do uzavretej kapsule, v ktorej sa dostanete na najvyšší bod tohto oblúka. Tam sa nachádzajú nenápadné malé okienka, z ktorých máte výborný výhľad na obe strany. Pozrieť si tak môžete centrum, ale aj rieku. Jedna cesta trvá štyri minúty a nie je vhodná pre ľudí s klaustrofóbiou, pretože budete v malom uzavretom priestore.

 

Sky Tower, Nový Zéland

Jedna z najkrajších vyhliadkových Sky Tower veží sa nachádza v Aucklande. Keď sa chcete dostať na toto miesto, ktoré vám ponúkne široký výhľad na celé okolie a pri dobrom počasí uvidíte aj susedné mestá, musíte sa tam presunúť pomocou vysokorýchlostného výťahu.

Do výšky 180 metrov sa dostanete za menej ako minútu. Počas jazdy nahor si môžete vychutnať prvý pohľad na centrum mesta. Zaujímavo je riešená aj podlaha výťahu, ktorá je celá sklenená. Vďaka tomu uvidíte, ako sa postupne budete presúvať smerom nahor a ako sa vám stráca pôda pod nohami.

 

Hammetschwand, Švajčiarsko

Najvyšší exteriérový výťah v Európe nájdete vo Švajčiarsku. Hammetschwand sa nachádza pri Lucernskom jazere, ktoré spája štyri kantóny. V spodnej stanici nastúpite a o pár minút sa už kocháte nádhernou vyhliadkou na celé okolie.

Na vrchnej stanici sa nachádza vežička, od ktorej vedie mostík k turistickému chodníku. Po ňom sa dostanete na planinu, ktorá ponúka ešte lepší výhľad na jazero a dokonca znej vynikajúco uvidíte aj na švajčiarsku časť Álp. Výťah prejde počas jazdy vyše 150 metrov a naraz dokáže odviezť ôsmich ľudí.

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: Getty Images
Zdroj: David

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Nedeľa, 26. máj. 2024. Meniny má Dušan.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa