BRATISLAVA - Ani najdokonalejšie pamiatke vybudované ľuďmi nedokážu konkurovať tomu, čo vytvorila príroda. Svoje majstrovské umenie nám ukazuje v každom kúte sveta. Medzi jej najkrajšie diela patria najstaršie lesy, do ktorých človek takmer vôbec nezasahoval.
Daintree, Austrália
Najstarším pralesom na svete je Daintree v Austrálii, ktorý má podľa odhadov približne 180 miliónov rokov a patrí tiež medzi najväčšie súvisle zalesnené plochy na Zemi. Ľudská ruka do tohto územia veľmi nezasahovala, vďaka čomu sa tam podarilo uchovať veľa vzácnych rastlín a zvierat. Žije tam napríklad až 1200 druhov rôzneho hmyzu, ale tiež vyše polovica populácie netopierov a tretina žiab z celej Austrálie. Väčšina dažďového pralesa je prístupná pre verejnosť a ročne ho navštívi až 400-tisíc návštevníkov, ktorí môžu skúmať prírodu na niektorej z turistických trás.
Borneo Lowland, Borneo
Les v Borneu je o 40 miliónov rokov mladší ako ten v Austrálii. Pokrýva väčšinu krajiny a tvorí vzácny ekosystém. Rastie tam až 15-tisíc druhov rastlín, z krorých viaceré nenájdete nikde inde vo svete. Unikátom je tiež až 3-tisíc druhov stromov, lebo podobné množstvo nenájdete v žiadnej inej krajine. Rovnako sa darí aj zvieratám - Borneo obýva až 221 endemických druhov vrátane orangutanov bornejských, ktoré ako jedny z mála stále žijú v divočine. Smutným faktom však zostáva, že je toto vzácne územie len slabo chránené a v uplynulých rokoch tam došlo k masívnym výrubom drevín.
Taman Negara, Malajzia
Niektoré zdroje pôvodne uvádzali, že práve toto je najstarší les na svete. Neskoršie výskumy však dokázali, že austrálsky Daintree je ešte o 50 miliónov rokov starší. Taman Negara je však aj napriek tomu obrovským turistickým lákadlom. Najväčším zážitkom je prechádzka dreveným chodníkom korunami stromov, ale aj 510-metrový lanový most. Prales je domovom asi 42-tisíc druhov hmyzu, z ktorých mnohé dosahujú obrovské rozmery. Od roku 1938 je chránenou oblasťou ako vôbec prvý v Malajzii.
Amazonský prales, Južná Amerika
Najznámejším pralesom sveta je Amazonský, ktorý má niečo vyše 50 miliónov rokov. Čo sa týka rozlohy, je najväčším na svete a zasahuje hneď do viacerých krajín v Južnej Amerike. Zároveň je miestom s najväčšou biodiverzitou a viacerými vzácnymi rastlinami a drevinami. Až 10 percent z nich sú endemity. Výnimočnosť pralesa spočíva aj v tom, že tam žijú stovky kmeňov, z ktorých 60 je až dodnes v izolácii od zvyšku sveta. I kvôli tomu a odporúča pohybovať sa tam iba po overených trasách a so sprievodcom.
Kaspicko-Hyrkánske lesy, Irán a Azerbajdžan
Kaspicko-Hyrkánske lesy sa rozprestierajú medzi pobrežím Kaspického mora a pohorím Alborz a zasahujú do územia Iránu a Azerbajdžanu. Pozostávajú z viacerých častí, ktoré sú 25 až 50 miliónov rokov staré. Práve odtiaľto pochádza viac ako 40 percent rastlín, ktoré sa potom rozrástli aj vo zvyšku Iránu. V lesoch sú výborné klimatické podmienky, ktoré prospievajú rastlinám, ale aj ľuďom. V kombinácii s Kaspickým morom totiž vynikajúco vplývajú na dýchacie cesty.