Pondelok23. jún 2025, meniny má Sidónia, zajtra Ján

Nielen Benátky: Týchto osem miest s vodnými kanálmi si zamilujete

Bruggy, Belgicko Zobraziť galériu (8)
Bruggy, Belgicko (Zdroj: thinkstock)

BRATISLAVA - V Benátkach sa kanály vinú popod balkóny historických budov, a vytvárajú tak neopakovateľnú scenériu. Nie sú však jediným mestom, kde môžete niečo podobné zažiť.

Vodné kanály často ovplyvnili dejiny miest. Prostredníctvom nich prichádzali obchodníci a zisky z predajov tovaru potom podporili rozvoj celého regiónu. Dnes už sú tieto miesta obklopené obľúbenými promenádami s množstvom podnikov.

 

Gent, Belgicko

Prezývke „Benátky severu“ sa tešia belgické Bruggy, mnoho vodných kanálov však zdobí aj Gent. Mesto leží na sútoku riek Leie a Šeldy a už v stredoveku sa tešilo povesti prosperujúceho prístavu. V roku 1251 si dokonca vybudovalo vlastný kanál Lieve a zároveň aj prvú umelú vodnú cestu k Severnému moru, ktorá bola niekoľko storočí kľúčovou pre tunajšie hospodárstvo.

Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: Getty Images)

Vďaka týmto vodným tepnám sa Gent zaradil medzi najbohatšie európske mestá svojej doby a na nábreží Graslei a Korenlei vyrástli cechové domy a sklady obilia. Dnes sa tadiaľ plavia výletné loďky, z ktorých sa turisti kochajú krásami mesta. Najmä pri západe slnka sa fasády cechových domov zrkadlia na hladine kanála, čo vytvára atmosféru, ktorá prenesie návštevníka späť do čias dávnej slávy.

 

Birmingham, Anglicko

Birmingham sa môže pochváliť prekvapivým prívlastkom – má viac kilometrov vodných kanálov než samotné Benátky. Ten v srdci mesta už dnes slúži na rekreačné plavby, počas priemyselnej revolúcie sa však vďaka tokom Birmingham stal dôležitým dopravným uzlom, ktorý prepájal celý región. V 19. storočí meral viac ako 274 kilometrov a úzke člny zvané „narrowboat“ po ňom prepravovali najmä uhlie, železo a oceľ.

Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: thinkstock)

S nástupom železnice význam kanálov upadol, no v ostatných desaťročiach druhý dych chytili. Staré chodníky sa premenili na malebné pešie a cyklistické trasy a po vode premávajú vyhliadkové narrowboats a vodné taxíky. V časti Gas Street Basin dnes namiesto nákladný lodí kotvia farebné hausboty, pri ktorých si miestni aj turisti vychutnávajú oddych v živých prístavných krčmičkách.

 

Treviso, Taliansko

Asi 30 kilometrov od Benátok leží malebné Treviso, ktorého hlavnou atrakciou sú tiež kanály, ktoré pretkávajú celé historické centrum. Pre obyvateľov mali obrovský význam, lebo ani počas obliehania vďaka nim netrpeli smädom či hladom a navyše mohli v prípade najväčšieho nebezpečenstva vypustiť vodu na polia za hradbami a znemožniť tak dobyvateľom prístup do mesta.

Treviso (Zdroj: Zoznam / ako)

Okolo kanálov postupne vystavali obydlia a jednotlivé ulice prepojili pomocou kovaných mostov so zložitými zdobeniami. Niektorí domáci sa ešte aj dnes presúvajú po centre pomocou menších lodiek, ktoré im kotvia priamo pri domoch. V tejto časti mesta sa kedysi nachádzali aj viaceré vodné mlyny. Tie už v súčasnosti nie sú funkčné, ale mnoho kolies, ktoré ich poháňali, zostalo na rovnakom mieste a tvoria súčasť výzdoby exteriéru.

 

Delft, Holandsko

Z holandských miest sa po celom svete preslávil najmä Amsterdam, no krásne kanály, mostíky a stredoveké uličky, hoci s pokojnejšou atmosférou, ponúka aj mesto Delft. Jeho názov znamená v „výkop“ a nie je to náhoda. Už okolo roku 1100 tu vykopali prvý kanál Oude Delft, aby odvodnili bažinatú pôdu pre novú osadu.

Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: NBTC Holland Marketing)

V roku 1389 vznikol kanál Delfshavensche Schie, po ktorom sa z mesta dalo doplávať až do Severného mora. Umožňoval prepravu keramiky, piva, obilia či rýb a počas zlatého veku v 17. storočí sa vďaka tomu z Delftu stalo významné hospodárske a obchodné centrum. Kanál sa stále využíva rekreačne - plavia sa po ňom lode, kajaky aj malé výletné člny. Okolie je obľúbené medzi cyklistami a turistami, pretože ponúka krásne výhľady a historickú atmosféru.

 

Su-čou, Čína

Na východe Číny leží mesto Su-čou, ktoré už v 13. storočí prirovnal vďaka množstvu kanálov a stovkám mostov slávny Marco Polo k svojim rodným Benátkam. Mesto bolo založené okolo roku 514 pred n. l. a v staroveku cez neho viedla hodvábna cesta. Strategická poloha na obchodnej trase mu priniesla bohatstvo a slávu, ktorú dodnes dokazujú klasické čínske záhrady, zapísané v zozname UNESCO.

Zhouzhuang
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: Gettty Images)

Turistickým lákadlom je však stále aj labyrint menších vodných ciest, napojených na Veľký kanál (Grand Canal), najväčší vodný dopravný systém na svete, ktorý spája sever a juh Číny. Jazda loďou cez staré štvrte s kamennými mostmi patrí medzi top cestovateľské zážitky. A ak by sa vám podobných zážitkov málilo, navštívte aj neďaleký Zhouzhuang či Wuzhen.

 

Annecy, Francúzsko

Francúzske Annecy je často nazývané “Benátky Álp". Už v stredoveku tam vznikli kanály, slúžiace na dopravu a zavlažovanie okolitých oblastí. Jedným z najznámejších je Canal du Vassé, ktorý sa napája na rovnomenné jazero s krištáľovo čistou vodou, takže na jeho hladine často uvidíte plávať labute.

Annecy, Francúzsko
Zobraziť galériu (8)
Annecy, Francúzsko  (Zdroj: thinkstock)

Historickou dominantou mesta je palác de l’Île, ktorý bol postavený na jednom z ostrovčekov na rieke Thiou. Tá meria iba 3,5 kilometrov, vďaka čomu patrí k najkratším v Európe, no svojho času zohrala veľkú úlohu, keďže poháňala vodné mlyny a remeselné dielne. Turisti obľubujú prechádzku po promenáde a posedenie v podnikoch, ktoré ponúkajú skvelý výhľad na túto časť centra.

 

Petrohrad, Rusko

Ruský Petrohrad je perlou sám osebe, často ho však označujú aj ako „Benátky severu“. Je na to hneď niekoľko dôvodov - nielenže sa tiež rozprestiera na mnohých kanáloch, riekach a ostrovoch, ale Benátky pripomína aj barokovými palácmi, historickými námestiami a stovkami krásnych mostov.

Nielen Benátky: Týchto osem
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: Getty Images)

Petrohrad bol založený v roku 1703 cárom Petrom Veľkým, ktorý mal v pláne vytvoriť mesto na vodnej ceste, ktoré by konkurovalo Benátkam ako obchodné a kultúrne centrum. To sa mu aj podarilo a dnes je mesto na rieke Neva najsevernejšie položenou aglomeráciou s viac ako miliónom obyvateľov, kultúrne stredisko aj jeden z najdôležitejších ruských prístavov.

 

Lehde, Nemecko

Neďaleko Berlína môžete navštíviť dedinku Lehde, ktorú prezývajú „nemecké Benátky“ či „vrecková verzia Benátok“. Jej história sa začala písať už v 14. storočí, keď sa na ostrovčekoch medzi ramenami rieky Spréva usadili prví rybári a farmári. Časom tiež začalo Lehde čoraz viac zaujímať umelcov. Chodievali tam rôzni spisovatelia a maliari, ktorí hľadali novú inšpiráciu.

Nielen Benátky: Týchto osem
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: TASR/AP)

Dnes slúži Lehde ako živý skanzen, kde spoznáte tradičný spôsob života, remeslá a architektúru. Mnohé z drevených domov na brehu kanálov sú pritom stále obývané. Najlepšie ich preskúmate loďkou alebo pešo, keďže sú jednotlivé usadlosti prepojené mostami pre chodcov. Podobnú atmosféru ako Lehde má aj holandská dedina Giethoorn.

 

Viac o téme: HistóriaTuristikaCestovanie EurópaUNESCOBenátkyPetrohradAnnecyBirminghamGentSu-čouDelftLehdeTrevisoVodné kanály
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu