CHORVÁTSKO - Inštitút oceánografie a rybolovu zverejnil štúdiu o výskyte invazívneho krídlovca v Jadranskom mori. Jej výsledky nepotešili domácich ani turistov - nebezpečná ryba sa totiž zrejme od roku 2024 v Chorvátsku usadila natrvalo.
Krídlovec žoldnier (Pterois miles) je krásne sfarbená ryba s výraznými plutvami, ktorá dorastá do dĺžky asi 35 centimetrov. Aktívna je najmä v noci a cez deň sa ukrýva v rôznych štrbinách. Živí sa rybami a malými kôrovcami, ohrozuje však aj ľudí. Ostne na plutvách totiž ukrývajú jed, ktorý má identické zloženie ako jed kobry. Bodnutie môže spôsobiť extrémnu bolesť, vracanie, kŕče, mierne ochrnutie a ťažkosti s dýchaním. Zriedkavo dochádza aj k úmrtiam, preto sa v prípade kontaktu dôrazne odporúča lekárske ošetrenie.
Krídlovec pochádza zo západnej indicko-pacifickej oblasti, no čoraz častejšie sa s ním môžeme stretnúť aj v európskych vodách, kde nemá prirodzených nepriateľov. V Jadranskom mori sa podľa chorvátskeho Inštitútu oceánografie a rybolovu dokonca usadil natrvalo. „Od júna 2024 do januára 2025 sme zaznamenali až 122 pozorovaní tohto druhu, čo naznačuje jeho extrémne rýchle šírenie pozdĺž východného pobrežia,“ uvádza sa v časopise ActaAdriatica, ktorý vydáva inštitút. Najväčší výskyt krídlovcov sa spája s ostrovmi Vis a Listovo, na pevnine je to potom oblasť Dubrovníka.