Grand Palace - niekdajšie sídlo thajských kráľov

20.05.2012 |   |    | 

THAJSKO- Hlavné mesto Thajska patrí k vychýreným centrám turistického ruchu. Ponúka lákadlá od výmyslu sveta, ktorým s nadšením podľahne každý vášnivý turista. Podobne ako k Parížu patrí Eiffelova veža, poznávacím znakom Londýna je Big Ben, tak ku Bangkoku patrí Grand Palace.Grand Palace je miestom, kde sa snúbi história s tradíciou, obrovská dávka ľudskej kreativity i thajského umu. Dlhé roky bol Grand Palace významným kráľovským a administratívnym sídlom. Kráľovská rodina ho obývala do roku 1946. Dnes sa teší najnavštevovanejší historický komplex Bangkoku početným návštevám turistov a usporadúvaniu spoločenských udalostí.

Unikátny monumentálny skvost tvoria desiatky stavieb rozličného charakteru, ktoré sú rozložené na ploche viac ako dvestotisíc štvorcových metrov. Budovy, záhrady, pavilóny a nádvoria sú chránené bielymi múrmi, ktoré dosahujú dĺžku takmer 2 kilometre. Za nimi sa pravidelne uskutočňujú vychýrené kráľovské podujatia.

Do detailov prepracované pamiatky sú neustále podrobované skúmavým a obdivným pohľadom turistov z krajín celého sveta. Jednotlivé súčasti Grand Palace nesú v sebe pečať, ktorú v nich zanechali vládnuci panovníci počas obdobia dlhého viac ako dvesto rokov.

Stavebné práce na turistickom lákadle Bangkoku sa začali za vlády Rama I. v období osemdesiatych rokov 18. storočia. Základným stavebným materiálom bolo drevo, ktoré neskôr nahradzovali trvalejšími materiálmi. Postupne pribúdali nové súčasti, ktoré aktuálne tvoria podstatu Grand Palace.

Perlou medzi stavbami je preslávený Chrám smaragdového Budhu. Cenná socha pochádza zo 14. storočia a je zhotovená z nefritu. Socha je pre Thajčanov posvätnou záležitosťou a je predmetom sezónnych rituálov. Posvätnosť celého komplexu Grand Palace musia rešpektovať všetci bez rozdielu, turistov nevynímajúc. Obdivovať pýchu Bangkoku môžete len vtedy, keď spĺňate predpísané pravidlá odievania.

 

Zdroj/autor: Mirka, drom 

Foto: wikipedia, Sodacan, Gisling, Caspar, MichaelJanich, Aimaimyi

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
5.0/5 (4 hlasov)

Utorok, 4. august. 2020. Meniny má Dominik, Dominika.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa