Westminsterské opátstvo - miesto posledného odpočinku kráľov

24.05.2012 |   |    | 

VEĽKÁ BRITÁNIA- Chrám na brehu Temže v sebe ukrýva pozostatky najslávnejších osobností Spojeného kráľovstva.Opátstvo sa nachádza v hlavnom meste Spojeného kráľovstva, Londýne. Názov pochádza z potreby rozlíšiť medzi Katedrálou svätého Pavla, ktorá sa volala aj east minster (východná katedrála), a novým opátstvom na západnej strane - west minster, pod oficiálnym názvom Kolegiálny kostol sv. Petra.

Opátstvo bolo postavené za vlády Eduarda III., na mieste staršieho benediktínskeho kláštora. Stavba trvala od roku 1045 do roku 1050 a vysviacka kostola sa uskutočnila až v roku 1065. V 13. až 16. storočí bolo opátstvo prebudované z normanského štýlu na gotický. Vďaka svojmu prepojeniu s kráľovskou rodinou bolo ušetrené rozkazu kráľa Henricha VIII. uzavrieť všetky kláštory v krajine.

Kláštor bol od roku 1066 miestom všetkých korunovácií britských monarchov. Všetky významné kráľovské udalosti, ktoré boli prepojené s cirkvou, sa odohrávali práve tu. Opátstvo slúžilo ako miesto svadieb aj pohrebov.

Pochovaní sú tu takmer všetci monarchovia, ktorí zomreli pred kráľom Jurajom II. Miesto posledného odpočinku tu však majú aj iné osobnosti. V Rohu básnikov sa nachádzajú pozostatky veľkých literárnych osobností ako Geoffreyho Chaucera, Thomasa Hardyho alebo Charlesa Dickensa. Medziiným tu ležia aj Sir Isaac NewtonCharles Darwin.

 

Zdroj/autor: westminster-abbey.org, sacred-destinations.com, Silvia Sekáčová, drom

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
4.6/5 (5 hlasov)

Piatok, 17. september. 2021. Meniny má Olympia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa