MS vo futbale – ideálna príležitosť spoznať aj menej známe ruské mestá
Športoví fanúšikovia sa dočkali, práve dnes štartujú Majstrovstvá sveta vo futbale, jedno z najsledovanejších podujatí sveta. Oči miliónov divákov sa tento rok uprú do Ruska, kde sa bude zápoliť v Moskve a ďalších desiatich miestach. Toto sú ony.
Moskva
Hlavné mesto Moskvu netreba skúseným cestovateľom veľmi predstavovať. Pripomeňme si, že najstaršia písomná zmienka o meste pochádza z roku 1147 a o deväť rokov neskôr tu vznikla aj pevnosť – budúci Kremeľ. Práve sídlo ruských panovníkov patrí dodnes k najznámejším dominantám Moskvy, žiaden turista však nevynechá ani návštevu Červeného námestia s chrámom Vasilija Blaženého, mauzóleom V. I. Lenina a obchodným domom GUM. Viac o Moskve sa dočítate TU.
Petrohrad
Benátky severu, aj tak prezývajú slávne ruské mesto, ktoré založil v roku 1703 cár Peter Veľký. Dve storočia bol Petrohrad hlavným mestom ríše, nachádza sa tu preto veľké množstvo pamiatok a vybrať tie najvýznamnejšie nie je jednoduché. Za všetky však spomeňme aspoň cárske sídlo Petropavlovskú pevnosť, Zimný palác s obrovským množstvom výstavných exponátov či krížnik Avroru. Viac o Petrohrade sa dočítate TU.
Soči
Prístavné a kúpeľné mesto Soči sa vo svete najviac preslávilo ako dejisko zimných olympijských hier 2014. Na predstavu typického horského terénu s lyžiarskymi strediskami však radšej zabudnite, Soči leží v subtropickom pásme a na pobreží Čierneho mora tu nájdete pieskové pláže, lemované palmami. Aj vďaka nim žije mesto hlavne z turizmu - teplé počasie, more, minerálne pramene, blízkosť hôr a rozvinutá turistická infraštruktúra z neho robia ideálnu dovolenkovú destináciu.
Volgograd
Volgograd je známy najmä milovníkom histórie. Od založenia v roku 1589 bolo mesto dejiskom mnohých významných dejinných udalostí, tou najznámejšou je slávna bitka o Stalingrad, čo bol vtedajší názov mesta. Lokality s ňou spojené patria dodnes k tým najnavštevovanejším v meste, napríklad Múzeum bitky o Stalingrad, cintorín Rosoška a najmä vrch Mamajev Kurgan (Mamajova mohyla), kde prebiehali najkrutejšie boje a ktorý zdobí pamätník padlým vojakom.
Rostov nad Donom
Desiate najväčšie mesto Ruskej federácie založili v roku 1749 a postupne sa z neho stalo významné centrum oblasti. Začiatkom 90. rokov sa tu však rozrastala bieda a kriminalita, ktorej vyvrcholením bolo vyčínanie sériového vraha a kanibala Andreja Čikatila, zvaného rostovský mäsiar alebo rostovský rozparovač. Dnes je už bezpečnostná situácia lepšia, treba však povedať, že Rostov stále nepatrí k turisticky atraktívnym mestám. K najnavštevovanejším miestam patrí tunajšia zoologická záhrada, parky a akvapark.
Kazaň
Hlavné mesto Tatarstanu na sútoku Volgy a Kazanky bolo odpradávna sprostredkovateľom medzi Východom a Západom, čo je dodnes vidno na pestrej architektúre. K najvýznamnejším pamiatkam patrí pevnosť Kazanský kremeľ, historická budova tunajšej univerzity, ktorú navštevoval aj Lenin, a Kul Šarif, najvyššia a najväčšia mešita v celom Rusku. Viac o Kazani sa dočítate TU.
Saransk
Mesto Saransk vzniklo v roku 1641 a hoci dnes patrí so svojimi menej ako 300 tisíc obyvateľmi k tým menším ruským aglomeráciám, je hlavným mestom Mordvianska. Okrem tunajších kostolov sú práve pamiatky spojené s Mordvianskou republikou tými najvýznamnejšími v meste. Nájdete tu Mordviansku galériu, historické múzeum, múzeum mordvianskej kultúry a navštíviť môžete aj niekoľko mordvianskych divadiel.
Samara
Šieste najväčšie ruské mesto je centrom Samarskej oblasti. Vzniklo v roku 1536 ako pevnosť proti nájazdom Tatárov a od polovice 20. storočia sa tu nachádza niekoľko významných podnikov. Neďaleko mesta sídli automobilový závod, známy vozidlami Žiguli a Lada, a dodnes sa tu vyrábajú aj rakety. V čase studenej vojny bola Samara kvôli tomu uzavretá pre cudzincov, dnes však už turistov víta s otvorenou náručou.
Nižný Novgorod
Piate najväčšie mesto v Rusku a rodisko slávneho spisovateľa Maxima Gorkého leží asi 400 kilometrov na východ od hlavného mesta. Založené bolo v roku 1221 ako pevnosť, ktorej podobu zo začiatku 16. storočia môžete v meste obdivovať dodnes. Okrem kremľa nevynechajte ani najväčšie bulváry s množstvom historických budov či rezidenciu kupca Rukavišnikova z polovice 19. storočia.
Jekaterinburg
Jekaterinburg založil Peter Veľký, ktorý ho pomenoval po svojej manželke Kataríne. Niekedy býva označovaný aj ako „tretie hlavné mesto Ruska“, lebo je po Moskve a Petrohrade ďalším v poradí, čo sa týka ekonomiky, kultúry, dopravy aj turizmu. Dominantou mesta je jazero Šartaš, návštevníci z celého sveta tu však môžu obdivovať množstvo prírodných aj historických krás. K tým najvýznamnejším patrí pravoslávny Chrám na krvi, postavený na mieste zavraždenia cára Mikuláša II. a jeho rodiny v roku 1918.
Kaliningrad
Kaliningrad (Kráľovec) býval v minulosti metropolou Východného Pruska, dnes je centrom najzápadnejšej časti Ruskej federácie, ktorá z jednej strany hraničí s Poľskom, z druhej s Litvou a z tretej strany ho lemuje Baltské more. Siluetu mesta charakterizuje rieka Pregoľa a viacero vzácnych chrámov rôznych vierovyznaní na čele s Kráľoveckou katedrálou zo 14. storočia, kde je pochovaný tunajší rodák Immanuel Kant.
VŠETKO O MS VO FUTBALE V RUSKU SA DOZVIETE NA ŠPORTKÁCH.
Zdieľať článok na Facebooku
Foto: Getty Images
Zdroj: ako
Súvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.