Portovenere patrí k perlám talianskeho pobrežia, mýlia si ho so svetoznámym susedom
Talianske pobrežie Cinque Terre patrí k najkrajším častiam tejto krajiny. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza aj mestečko Portovenere, ktoré mnohí turisti mylne považujú za súčasť tejto slávnej oblasti. V skutočnosti však nepatrí do známej pätice a kvôli tomu je občas tak trochu v jej tieni. No ak raz vstúpite do jeho uličiek, nedokážete jeho čaru odolať.
Dolce Vita v priamom prenose
Portovenere je jedným z najstarších miest v celej oblasti. Vzniklo približne bolo 50 rokov pred Kristom pod názvom Veneris Portus, neskôr bolo premenované na Porto Venere, aby ho nakoniec zjednodušili na Portovenere. Taliani ho milujú najmä kvôli atmosfére a tvrdia, že ak chcete okúsiť skutočnú Dolce Vitu, mali by ste zamieriť práve sem. Prejdite sa po historickom centre so starými budovami s pestrými fasádami, pokochajte sa pohľadom na prístav a potom si sadnite do niektorého z podnikov. Užite si slnečné lúče, dobrú kávu a príjemnú spoločnosť a po západe slnka si doprajte aj skvelé talianske jedlo s pohárom vína. Práve takto vyzerá „sladký život“ na taliansky spôsob.
Obľúbenec Lorda Byrona
Portovenere obľuboval aj slávny anglický básnik George Gordon Byron, ktorý sem pravidelne chodieval na dovolenky a trávil tu veľa času. Obzvlášť rád mal jaskyňu Grotta Arpaia, ktorú dnes domáci zvyknú volať aj Grotta Byron. Nachádza sa úplne pri mori, a tak tam spisovateľ našiel vytúžený pokoj a mohol sa nerušene venovať svojej tvorbe. Dnes môžete jej návštevu spojiť s kúpaním či potápaním, ale aj krásnou vyhliadkou neďaleko na celú oblasť, ktorú dnes prezývajú aj Záliv poetov.
Kostol svätého Petra
Dominantou Portovenere je pamiatka, ktorú trochu klame vzhľadom. Na prvý pohľad vyzerá ako stará pevnosť, v skutočnosti sa však jedná o kostol, ktorý je však obkolesený hradbami a vyzerá, akoby strážil celé mesto. Jeho patrónom je svätý Peter, ktorého podobizne a sochu nájdete aj na nádvorí pred chrámom. Prvý pôvodný kostol na rovnakom mieste postavili už v 5. storočí. Neskôr ho niekoľkokrát renovovali a na prelome 12. a 13. storočia pridali na fasádu pruhy, vďaka ktorým sa stal vizuálne veľmi výrazný. Ako bonus je od kostola nádherný výhľad na more a zvyšok pobrežia.
Hrad Doria
Úžasné pohľady na Portovenere si ale môžete užiť aj pri návšteve hradu Doria, ktorý vznikol v 12. storočí na skalnatom kopci nad mestom. Na začiatok treba zdolať strmé schodisko, ktoré dá mnohým turistom zabrať, no námaha rozhodne stojí za to. Výnimočnú polohu využili aj dávni obyvatelia Portovenere, keď bolo mesto súčasťou Janovskej republiky a hrad slúžil na jeho obranu. V súčasnosti sa v ňom nachádza múzeum o histórii mesta.
Mesto rozžiarené stovkami faklí a sviečok
Patrónkou mesta je Madonna Bianca, teda Biela Madona. Kedysi dávno vraj totiž more vyplavilo obraz Panny Márie a domáci ho zavesili do kostola svätého Lorenza. Keď Portovenere v 14. storočí trápil mor, jeden z obyvateľov sa k nemu prišiel pomodliť a prosil sväticu, aby všetkých ľudí ochránila od tohto nešťastia. Po jeho slovách sa údajne obraz rozžiaril a zrazu mal oveľa výraznejšie farby. Na druhý deň akoby zázrakom mor z mesta úplne zmizol. Z vďaky za túto pomoc odvtedy každoročne 17. augusta vzdávajú Panne Márii úctu. Najkrajší moment prichádza po zotmení, keď sa v uliciach zhromaždia domáci obyvatelia a spoločne rozsvietia viac ako 2000 faklí a sviečok.
Autor: © Zoznam/David
Zdieľať článok na FacebookuSúvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.