Mestečko s atmosférou: Francúzske Fontenay-le-Comte je centrom umenia

2024-05-29 21:00:00 |   |    | 

Francúzsko je pretkané malými stredovekými mestečkami, ktoré dýchajú úžasnou atmosférou. Možno sa preto pýtate, prečo by ste mali navštíviť práve Fontenay-le-Comte. Ak však patríte medzi milovníkov kreatívnej tvorby, odpoveď je jasná. Práve tu totiž nájdete jedno z centier umeleckého života. 

Všade blízko

Fontenay-le-Comte sa rozprestiera pri rieke Vendée v rovnomennom francúzskom regióne. Táto oblasť bola obývaná už počas éry Galov, najviac budov sa však podarilo uchovať z obdobia renesancie. Počas 18. storočia zastávalo mesto veľmi významnú úlohu a stalo sa hlavným mestom tohto regiónu. V súčasnosti láka turistov na viacero historických tromfov. Pri prechádzke starými uličkami budete mať pocit, ako keby ste cestovali v čase. Ďalšou veľkou výhodou je samotná poloha. Z Fontenay-le-Comte je to len päťdesiat kilometrov k moru. Takže keď si užijete jeho krásy, večer už môžete oddychovať niekde na pláži. No a ďaleko nie je ani najväčšie mesto tohto regiónu. Do Nantes je to len približne hodina cesty, takže si takto môžete spojiť viacero zaujímavých miest na výlet.

 

Zámok Terre Neuve

Najväčší rozmach mesta nastal v 16. storočí, keď sa podarilo postaviť najviac historických budov, ktoré sa uchovali v súčasnom centre. Dnes v nich sídlia hotely, ktoré ponúkajú bývanie v jedinečných priestoroch. Z tohto obdobia pochádza aj zámok Terre Neuve, ktorý je hlavnou atrakciou mesta. V súčasnosti je v súkromnom vlastníctve, preto sú prehliadky v ňom časovo obmedzené. Organizujú ich len v poobedňajších hodinách a vždy je lepšie objednať sa vopred online cez ich oficiálny web. Počas návštevy uvidíte viacero klenotov. Majú tu zbierku dobového oblečenia, pozlátené symboly slnka v hlavných spálňach, drevené panely, ktoré pochádzajú zo známeho zámku Chambord a hlavnou zaujímavosťou je kozub, ktorý je ozdobený symbolmi, ktoré používali alchymisti. Po prehliadke sa môžete prejsť ešte v priľahlej záhrade.

 

Fontána Des Quatre-Tias

V centre sa nachádza tiež vzácna fontána, ktorá dostala svoje pomenovanie v miestnom dialekte. Slovko „tias“ totiž znamená rúrka či potrubie a popisuje to, že z fontány vyteká voda na štyroch miestach. Na prvý pohľad vyzerá ako menší chrám. Je zdobená krásnymi ornamentmi a taktiež nápisom, ktorý sa stal mottom mesta. Píše sa v ňom, že Fontenay je vyvierajúci zdroj ušľachtilých duchov. Často sa v ňom stretávali umelci z celej krajiny, ktorí tu našli perfektné miesto na tvorbu. Niektorí spisovatelia žili dokonca isté obdobie aj v tunajšom zámku. Milovníci umenia tam preto prichádzajú dodnes a Fontenay-le-Comte aj vďaka nim dostáva originálnu atmosféru. Fontána bola na konci 19. storočia kompletne zrenovovaná, pretože sa na viacerých miestach poškodila.

 

Čo uvidíte počas vašich potuliek?

V meste sa nachádza jedno menšie múzeum, ktoré sa venuje jeho dejinám. Hlavný kostol stojí na mieste, kde bol pôvodný svätostánok z 11. storočia. Aktuálna budova pochádza z 15. storočia a sú na nej dominantné prvky z gotického slohu. Na námestí Belliard nájdete viacero domov s arkádovým priečelím a historicky vzácne sú tiež hotely Gobin a Gaillard. Jedna z najznámejších ulíc je Rue des Loges, kde je sústredených najviac historických budov. V centre nájdete aj vyhliadkové miesta, z ktorých je nádherný výhľad na okolie.

 

Úniková hra v historickom centre

Zástupcovia mesta ponúkajú návštevníkom spoznať jeho zaujímavosti a dejiny aj dvomi originálnymi spôsobmi. Pomocou aplikácie si môžete aktivovať audiosprievodcu, ktorý vám počas prechádzky rozpovie zaujímavé príbehy plné legiend o Fontenay-le-Comte. Ešte obľúbenejšia je úniková hra, ktorá sa tiež hrá prostredníctvom aplikácie. Budete sa pohybovať najmä po centre a počas riešenia jednotlivých úloh spoznáte tie najvzácnejšie pamiatky.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa