Menej známe, no o to krajšie: Spoznajte chorvátsku Istriu, Kvarner či Dalmáciu trochu inak

2024-07-07 13:00:00 |   |    | 

Ako každý rok aj tento rok sa mnoho slovenských dovolenkárov chystá k Jadranskému moru. FlixBus spustil svoje sezónne linky už od mája a poskytuje zaujímavý spôsob dopravy k moru pre milovníkov Dalmácie, Kvarnera aj Istrie. 

Nie je náhodou, že najviac našincov stále volí za cieľ svojej prázdninovej cesty južné more. Či už v Dalmácii, Kvarnerskom zálive alebo na Istrii, blízkosť jazyka aj nátury nás stále láka do Chorvátska. Skúste vymeniť známe mestá Pulu a Split za niečo neopozerané.

 

Istria je posiata mestami - klenotmi

Na najsevernejšom polostrove Chorvátska leží celý malý svet. Nádherné mestá na vrcholkoch kopcov vo vnútrozemí (menujme napríklad svetoznámy Motovun alebo krasové mesto Pažin), úchvatná príroda od veľhôr, cez rozľahlé listnaté lesy až po pobrežie, zahŕňajúce okrem iného najjužnejší fjord Európy (Limski kanal). Nás ale zaujíma predovšetkým pobrežie. Reťaz mestečiek od Umagu na severe po starobylú Pulu na juhu je v každom bode dôvodom na návštevu a pobyt.

Mestečko Umag sa chváli naozaj starou históriou, na výbežku v mori si svoje sídla postavili už starí Rimania. Pozostatky z tejto doby sú stále súčasťou mesta. Centrum je kompaktné, ale obsahuje všetko, čo od rozprávkovej dovolenkovej destinácie vyžadujeme: pekné pamiatky, rad prvotriednych reštaurácií, vzduch nasýtený soľou, možnosť rovno skočiť do morských vĺn aj stánky so zmrzlinou.

V miestnom múzeu, ktoré je umiestnené v najstaršej zachovalej budove mesta, približujú, že vykopávky v Stredozemí neznamenajú len hrabanie sa v hline. Veľká časť exponátov bola vylovená z neďalekého mora, napríklad aj najstaršie drevené plavidlo. Dosky jej trupu boli spojené rastlinným povrázkom a celá loď je datovaná do roku 1000 pred Kristom. V okolí Umagu stojí za návštevu množstvo olivových hájov. Olivový olej je tu taký dobrý, že sa používa aj ako topping na zmrzlinu, alebo sa pridáva do koktailov.

Rovnako ako v ďalších mestách aj v Novigrade stále žije silná talianska menšina, preto toto mesto nájdete aj pod názvom Cittanova - Nové mesto. Pôvodne išlo o tichú rybársku dedinu, ktorej kúzlo však už dlhé roky láka turistov z celej Európy. To platí aj v prípade Poreča, ktorý nesie hrdé talianske pomenovanie Parenzo. Katedrálny okrsok v Poreči je jedným z najzachovalejších komplexov ranokresťanskej architektúry na svete.

Bol pomenovaný po biskupovi Eufraziovi, ktorý nechal zrekonštruovať vtedy existujúcu baziliku z 5. storočia, postavenú na mieste ešte staršieho kostola zo 4. storočia. Biskup Eufrazius vybavil novú baziliku bohatou mozaikovou výzdobou, vybudoval átrium so štvorbokým portikom vedľa krstiteľnice, rovnako ako diecéznu budovu a pamätnú kaplnku. Svoju investíciu zvečnil vytesaním nápisu preklenujúceho centrálnu apsidu katedrály. Bazilika je od roku 1997 zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pokiaľ ide o zážitky v Poreči, môžete sa pobaviť s dinosaurami v Dinoparku, zjazdievať závratné tobogány v najväčšom akvaparku v Chorvátsku Aquacolors, zažiť adrenalín v dubovom lese v Sky Fox Adventure Parku alebo na najlepšej motokárovej dráhe v Chorvátsku - Motodrome Poreč. Známa Višnjanská hvezdáreň organizuje v lete špeciálne programy pre deti.

Najromantickejšie mesto na Istrii je napriek veľkej konkurencii pravdepodobne prístavný Rovinj. Niekdajšia hrdá kolónia Benátok stojí na polostrove pod ochranou chrámu svätej Eufémie. Predtým sa jednalo o ostrov, avšak ľudská ruka prieliv v posledných storočiach v rámci pohodlného prístupu zasypala.

V Rovinji poteší prechádzka historickým centrom, úzke uličky a malinké obchodíky sú chorvátskou obdobou Českého Krumlova. Pohľad na mesto evokuje kráľovskú korunu z historických domov nad hladinou mora, zavŕšenú kostolom s vysokou vežou na kopci. Z parku okolo vrcholovej partie vyrastajú cyprusy a píniové borovice. Stačí, aby do zálivu vplávala plachetnica, a krajšiu fotografiu ako z tohto mesta nájdete len ťažko.

Na Istrii stojí za zmienku tiež gastronómia. Tesne pred hlavnou letnou sezónou skúste, aké zázraky tu dokážu uvariť z divokého špargle. Po celé leto vládnu hľuzovky na tisíc spôsobov, skvelé sú napríklad v jednoduchej úprave na miestnych cestovinách fuži. Z vína môžeme odporučiť povestnú malváziu. Také lahodné biele víno sa v strednej Európe len tak neurodí.

Kto má rád červené, nech určite skúsi miestny Teran. Ten bol dlhé roky najvýznamnejšou istrijskou odrodou, s príchodom medzinárodných šľachtencov sa ale vytrácal. Dnes opäť získava na obľube a stále viac vinárov sa k Teranu vracia. Zrelé hrozno je takmer čierne a tak víno z neho vyrobené je naozaj krásne rubínové. Na Istrii Teran podávajú k sušenej šunke, grilovaným rybám aj k pokrmom z diviny a bravčového. Fľaštičku si ako pripomienku horúceho leta určite privezte so sebou.

 

Brána Kvarnerského zálivu a ostrov Krk

Rijeka a Opatija sú dve pozoruhodné mesta. Zatiaľ čo Rijeka je veľké pulzujúce centrum s priemyselnou minulosťou, Opatija vždy patrila k pokojným miestam a v 19. storočí sa postupne zmenila na Rakúsko-uhorskú riviéru, kde si šľachtické rody zo strednej Európy budovali prázdninové domy pri mori. Dodnes je táto tradícia zrejmá a pri pohybe po Opatiji si budete pripadať ako v Mariánskych Lázních.

Luxus a okázalosť rámuje toto obľúbené prímorské stredisko, avšak Opatija ponúka vyžitie aj dobrodružným povahám. Výstup na horu Vojak v pohorí Učka alebo niektorý z ďalších vrcholov horského hrebeňa je radno si uľahčiť mestskou hromadnou dopravou. Vystúpať 1400 metrov od hladiny mora je obdivuhodný športový výkon – odmenený však neskutočným výhľadom.

Aj Rijeka ponúkne zaujímavé miesta. Rijecké pláže sú kamenisté, ale na mnohých miestach pekne upravené a priamo pozývajúce do vĺn Jadranu. Toto mesto nezaprie svoj priemysel spojený s lodiarstvom. Na pobreží dodnes ležia obrovské doky a stred mesta stále pulzuje bohatým životom. Odporúčame navštíviť najmä miestnu tržnicu v prímorskej štvrti Luka, kde si v niekoľkých halách môžete vybrať z mäsa a mliečnych výrobkov, z bohatstva úrody zeleniny i ovocia a samozrejme z morských plodov i rýb. V miestnych reštauráciách všetko skvele pripravujú.

Pre turistický pohyb môžu návštevníci po preskúmaní centra vyraziť na blízky hrad Trsat, ktorý v stredoveku strážil pobrežie, alebo pozdĺž rieky Rječiny, ktorej kaňon hneď za hranicou mesta ponúka úchvatné scenérie.

Na ostrov Krk sa dá prepraviť cez ikonický Krčki most. Tým, že ležia na ostrove, sú tunajšie letoviská o niečo pokojnejšie. Mesto Krk je považované za veľmi rozvinutý prázdninový rezort s malebným historickým centrom, mnohé pamiatky sú pôvodne už z rímskeho obdobia. Tou najznámejšou je ale Frankopanský hrad a katedrála Nanebovzatia Panny Márie so základmi zo 6. storočia. Kto sa vydá na prechádzku okolo mestských hradieb, sleduje históriu ešte staršiu, miestne opevnenie má základy v 4. storočí pred naším letopočtom!

Letovisko je samozrejme doplnené aj súčasnými atrakciami - zážitkovým akváriom a radom exkluzívnych gastropodnikov. Najzásadnejším miestom destinácie je ale pláž a v Krku sa môžu pochváliť mnohými. Mestská pláž Dražica je pravidelne odmeňovaná ocenením Modrá vlajka, ktoré značí širokú vybavenosť pláže a vysokú kvalitu vody.

 

Dalmácia kúzli v zálivoch mora

Aj mesto Trogir ležalo na malom ostrovčeku obklopené morským zálivom. Dalo by sa povedať, že s Rovinjom sú ako dvojčatá. Každý krok urobený medzi kamennými domami a palácmi Trogiru je výnimočným zážitkom. Samotné centrum je zapísané na svetový zoznam pamiatok UNESCO. Prechádzka krivolakými uličkami nakoniec návštevníka vždy dovedie na morské mólo, obsypané menšími či väčšími plachetnicami.

Zdá sa teda, že v Trogire sa pravidelne zastavuje čas. Trogir je ale aj mestom plným moderných pôžitkov a skvelej gastronómie. Pokiaľ ide o dalmatínske chute, najlepšie ich vraj vystihuje dezert Rafiol. Predobraz má v talianskych cestovinách ravioli, avšak tu sa plnia sladkou, často mandľovou náplňou. Na tanieroch inak vládnu ryby a morské plody. To je napokon presne to, čo na dovolenkách ako suchozemci často vyhľadávame.

Skvelým miestom na pobyt je aj mesto Šibenik. Nielenže je centrum mesta, konkrétne kostol svätého Jakuba a námorný hrad svätého Mikuláša, zapísaný medzi pamiatky UNESCO, ale celé mesto je populárnym turistickým letoviskom so živým prístavom, krásnymi plážami a nekonečnými možnosťami zábavy.

Malebné domčeky s pevnosťou sv. Mikuláša, teda tunajšou dominantou, sú rozprestreté na strmých svahoch nad morom okolo členitého pobrežia Šibenického zálivu, kam sa navyše vlieva nádherná krasová rieka Krka. Niet preto divu, že sa o Šibeniku hovorí, že je najkrajším miestom celej jadranskej oblasti.

Športovo sa dá vyžiť pri plávaní, šnorchlovaní či potápaní. Šibenik je vstupnou bránou do národných parkov Krka (krasového kaňonu rovnomennej rieky) a ostrovov Kornati. Ani milovníci prírody a turistiky teda voľbou Šibeniku rozhodne chybu neurobia.

Šibenická kuchyňa disponuje bohatstvom, ktoré predstavuje prístup k moru aj rozsiahle vnútrozemské zázemie. Tešiť sa tak môžete na Šibenickú peku, čo je tradičná metóda varenia pod pekou (kovovým zvonom). Mäso, ryby aj zelenina sa pečú pod horúcim uhlím a pokrmy tak získavajú unikátnu chuť.

Potešiť sa môžete tiež brudetom – tradičným rybím gulášom, kde sa ryby a morské plody varia s cibuľou, paradajkami a červeným vínom. Pokrm je obľúbený po celom dalmátskom pobreží, ale šibenický variant je známy svojou veľmi intenzívnou chuťou. Povestný je tiež šibenický pršut - sušená šunka. Ako aj v iných miestach, ponuka vína je nepreberná. Prím tu hrá ale červená odroda Babić a biela odroda Maraština.

Nech už cestujúci zvolia akúkoľvek destináciu, veríme, že pobyt zanechá mnoho skvelých spomienok a do Chorvátska bude prečo sa o rok opäť vrátiť. Do všetkých miest (a aj inam v Chorvátsku) jazdí každodenne aj FlixBus. Stačí si nájsť najvhodnejšie spojenie na www.flixbus.cz a cestovaním nočným autobusom ušetriť až dva dni dovolenky.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ts

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa