Ravenna je mesto ako žiadne iné, každý kút ponúka magické zážitky
Žijeme zvláštnu dobu. Ľudia masovo cestujú na miesta, ktoré vyzerajú dobre na sociálnych sieťach, a skutočnú hodnotu ignorujú. K destináciám, ktoré by si zaslúžili omnoho viac turistov, patrí aj talianska Ravenna, bývalé hlavné mesto Západorímskej ríše. A nielen preto, že ju lemujú siahodlhé pláže...
Hlavné mesto troch ríší
Keď sa povie Ravenna, každý historik určite spozornie. Mesto na brehu Jadranského mora zohrávalo významnú rolu už v Rímskej ríši. V roku 49 pred Kristom tam Julius Caesar zhromaždil svoje sily pred prekročením Rubikonu, o osemnásť rokov neskôr na tomto mieste Octavianus založil vojenský prístav a v 5. storočí tam dokonca cisár Honorius presťahoval svoj dvor.
Ravenna zostala hlavným mestom aj po páde Západorímskej ríše – najskôr v nej sídlil panovník Odoaker, potom ostrogótsky kráľ Teodorich Veľký a zabudnúť nemôžeme ani na východorímskeho cisára Justiniána, ktorý v roku 540 Ostrogótov porazil a z Ravenny spravil najdôležitejšie centrum byzantského umenia mimo Konštantínopolu.
Práve z 5. a 6. storočia pochádzajú najvýznamnejšie pamiatky Ravenny s mozaikami, na ktoré by boli pyšní aj v Benátkach či Istanbule. Tu je týchto ranokresťanských pamiatok navyše na malej ploche omnoho viac.
Mauzóleum Gally Placidie
Srdcom mesta je dvojica pamiatok doslova pár metrov od seba, ku ktorým vedú tie najrušnejšie ulice. Ony samotné ale predstavujú vzácnu oázu pokoja – nielen vďaka zeleni, ktorá ich obklopuje, ale najmä kvôli mozaikám, ktoré vám po prekročení brány doslova vyrazia dych.
Starším z dvojice je neveľké mauzóleum Gally Placidie, postavené v rokoch 425 až 450 pre vizigótsku cisárovnú. Jej ostatky napokon spočinuli v Ríme a tri sarkofágy vo vnútri sa pripisujú Gallinmu bratovi, manželovi a synovi, to však na význame stavby nič nemení.
Jej steny a strop pokrývajú tisícky drobných kamienkov, ktoré ani po dlhých stáročiach nestratili nič zo svojich sviežich farieb, a tak môžeme ľahko rozoznať jagavé hviezdne nebo a biblické motívy, odkazujúce na víťazstvo večného života nad smrťou.
San Vitale a Domus dei Tappeti di Pietra
V nemom úžase však zostanete stáť aj o kúsok ďalej - len pár desiatok metrov od mauzólea totiž stojí jedna z najslávnejších byzantských pamiatok na svete, bazilika San Vitale postavená po roku 526 v štýle, ktorý spája rímske a byzantské prvky.
Exteriér je opäť jednoduchý, s typickým centrálnym pôdorysom osemuholníka a kupolou. Tú však vo vnútri zdobia najlepšie zachované mozaiky mimo Istanbulu. Na rozdiel od iných, ktoré často stratili svoju farebnosť, sú mozaiky v San Vitale vyrobené z polodrahokamov, takže na nás aj po stovkách rokov pôsobia rovnako ako v čase svojho vzniku (viď tretie foto článku).
Popri biblických výjavoch sú najpôsobivejšími portréty cisára Justiniána a cisárovnej Theodory, ktoré nájdete v historických knihách, ale aj v každom suvenírovom obchode v Ravenne. Honosnú výzdobu chrámu napokon dotvára aj mozaiková dlažba s geometrickou a florálnou výzdobou, ktorej dominuje mozaikový "Labyrint duše".
Neďaleko baziliky San Vitale, v suteréne neskorobarokového kostola Sant'Eufemia, môžete navštíviť aj ohromujúci Dom kamenných kobercov, považovaný za jedno z najvýznamnejších talianskych archeologických nálezísk posledných desaťročí. Objavili ho v rokoch 1993 až 1994 úplne náhodne počas výstavby podzemného parkoviska, dnes však patrí k tomu najkrajšiemu, čo môžete v Ravenne vidieť.
Domus dei Tappeti di Pietra je komplexom budov, ktorý pozostával zo 14 izieb a 2 nádvorí. Najstaršie časti pochádzajú z rímskej doby, úžasné mozaiky, pokrývajúce steny aj podlahy, ale vznikli v 6. storočí. Sprístupnená časť komplexu nie je veľká, svojou krásou vás však skutočne ohromí.
Náš tip: Asi desať minút pešo od týchto pamiatok sa nachádza jedno z bezplatných parkovísk. Ich prehľad nájdete na tejto stránke.
U svätého Apolinára
Apolinár z Ravenny sa považuje za zakladateľa kresťanskej obce v meste, bol jej prvým biskupom a zomrel ako mučeník. V Ravenne sú mu zasvätené hneď dva vzácne kostoly, ktoré sú podobne ako ďalších šesť pamiatok zapísané na zozname UNESCO. A o oboch sa kvôli ich prekrásnej mozaikovej výzdobe učí na hodinách umenia.
Bližšie k centru stojí bazilika Sant'Apollinare Nuovo, ktorá bola pôvodne palácovou kaplnkou kráľa Teodoricha Veľkého. Bohužiaľ sa už nezachovala v celej svojej kráse – legenda hovorí, že pápež Gregor Veľký nariadil, aby boli mozaiky v kostole začiernené, pretože odvádzajú pozornosť veriacich od modlitieb.
Apsida je dnes teda bez výzdoby, na bočných stenách hlavnej lode ale môžeme stále obdivovať prekrásne mozaikové vyobrazenie mučeníkov, apoštolov či prorokov. K známym patrí aj nádherné stvárnenie Troch kráľov (foto vyššie).
Paradoxne je aj napriek názvu o čosi novšou bazilika Sant’Apollinare in Classe asi 4 kilometre od centra. Classe bolo päť storočí významným prístavom, ktorý dnes tvorí základ archeologického náleziska, turisti sem však opäť mieria najmä kvôli nádherným mozaikám.
Tie zdobia najväčšiu ranokresťanskú baziliku sveta, ktorá bola postavená v 30. rokoch 6. storočia a zrejme ukrýva ostatky patróna Ravenny. Výzdoba apsidy v zelenej a zlatej farbe je skutočne veľkolepá...
Nádherná halucinácia
Vráťme sa však v našom putovaní opäť do centra Ravenny, ktoré je turistom sympatické aj vďaka menšej rozlohe. To, že kvalita nemusí byť podmienená veľkosťou, tam dokazuje aj baptistérium ortodoxných (známe tiež ako Neonovo baptistérium), najstaršia zachovaná stavba v Ravenne.
Osemhranná tehlová budova bola postavená na základoch rímskych kúpeľov koncom 4. alebo začiatkom 5. storočia, jej mozaiková výzdoba ale pribudla o sto rokov neskôr. Dodnes je tak ohromujúca, že sám Carl Gustav Jung, jeden z otcov psychoanalýzy, označil svoju návštevu baptistéria za „nádhernú halucináciu“.
Treba ju však zažiť – prítmie svedčí rozjímaniu aj zábleskom zlatavej v chabých paprskoch svetla, fotoaparátu však veľmi nie... Skvelé úlovky si ale môžete odniesť zo susedného arcibiskupského múzea, v ktorom tiež uvidíte mnoho vzácnych pokladov už od dôb Rímskej ríše.
Popri rôznych kamenných náhrobkoch, maľbách, rúchach či šperkoch cirkevných hodnostárov sa najväčšej pozornosti teší unikátny kamenný kalendár zo 6. storočia, biskupské kreslo zo slonoviny a kaplnka San Andrea. Ako inak – pokrytá tisíckami žiarivých drobných kamienkov v tvare postáv, rastlín či hviezd.
Náš tip: Zakúpte si kombinovanú vstupenku, vďaka ktorej dospelý len za 12,50 eur navštívi až päť pamiatok. Pri niektorých je nutné zarezervovať presný čas návštevy, z vlastných skúseností však vieme, že sa nič nestane, aj keď prídete o čosi skôr.
Mozaiky, kam len oko dovidí
Výzdobu z kamienkov však v Ravenne nemusíte hľadať len v múzeách či starých chrámoch. Mesto má mozaiky za dlhé stáročia natoľko „v krvi“, že ich nájdete doslova na každom kroku. Mozaikové sú tabuľky s názvami ulíc, mozaiky zdobia suveníry a v meste dokonca organizujú kurzy, kde si môžete nejakú mozaiku zložiť aj sami.
Ak budete hľadať inšpiráciu v modernom umení, rozhodne nevynechajte návštevu múzea MAR, ktoré sídli v budove kláštora zo 16. storočia. Po nádhernej rekonštrukcii ho otvorili len v máji 2023 a dnes v ňom môžete vidieť skutočne úžasnú zbierku moderných mozaík.
Výnimočnosť tejto výtvarnej techniky si najlepšie uvedomíte v miestnostiach, kde sú mozaiky vystavené hneď vedľa ich namaľovaných predlôh. Nevynechajte však ani ďalšie časti múzea, kde sú inštalované zaujímavé dočasné výstavy a stála expozícia s vyše 300 obrazmi a sochami od 14. storočia po súčasnosť.
K najvzácnejším starým dielam patrí náhrobný kameň z roku 1525 a obraz Giorgia Vasariho, z tých moderných zas srdce každého milovníka umenia zaplesá pri mozaike Marca Chagalla, ženskom akte od Gustava Klimta a ikonickom Banksyho diele Vrhač kvetov.
Umenie v uliciach
Jeho väčšia (mozaiková) verzia zdobí aj múr neďaleko galérie ako ochutnávka pouličného umenia, ktoré je kapitolou samo o sebe. Ravennu totiž možno s viac ako osemdesiatimi dielami považovať aj za hlavné mesto street artu. Na oficiálnej stránke si môžete stiahnuť mapku s ich prehľadom a vydať sa na „lov“.
Prehliadka vás zavedie do viacerých častí mesta, niekoľko nástenných malieb však nájdete aj priamo v centre. Ikonický portrét Fridy Kahlo zdobí múr na Via Cavour a Danteho podoba od brazílskeho umelca Kobru zas stenu Základnej školy F. Mordaniho na Via Pasolini. Obe ulice sú len pár minút od San Vitale.
Hrobky slávnych
Možno sa pýtate, prečo je práve Dante Alighieri symbolom Ravenny takmer tak ako mozaiky. Dôvod je jednoduchý – práve tu totiž strávil slávny básnik posledné tri roky svojho života († 1321), keď ho z politických dôvodov vyhnali z rodnej Florencie. V Ravenne dokončil svoju Božskú komédiu, jedno z najvýznamnejších diel svetovej literatúry, v Ravenne skonal a v Ravenne je aj pochovaný.
Básnikov pohreb sa konal v bazilike San Francesco, ktorá je voľne prístupná. Stavba z konca 9. storočia má pomerne strohú podobu, aj tak však ponúka jeden úžasný zážitok. Pod apsidou je totiž zapustená krypta s mozaikovou podlahou, ktorá je zaliata vodou. Ak hodíte do automatu eurovú mincu, hrobka sa rozsvieti a poskytne vám až magický pohľad na staré múry s plávajúcimi rybkami.
Len pár metrov od baziliky stojí Danteho múzeum aj miesto, kde legendárny spisovateľ odpočíva naveky. O jeho ostatky sa dlho sporili Ravenna a Florencia a na celých dvesto rokov sa dokonca úplne stratili. Súčasné mauzóleum tak bolo postavené až v rokoch 1780 až 1782 a má podobu malého neoklasicistického chrámu.
Vizuálne zaujímavejšia je rozhodne iná hrobka, za ktorou sa však musíte vydať ďalej od centra. Nemal by to byť však problém - Teodorichovo mauzóleum leží uprostred rozľahlého parku, a tak jeho návštevu môžete spojiť s piknikom v tieni stromov. Rozmermi neveľkú, zato už na pohľad významnú stavbu určite neprehliadnete.
Vznikla v roku 520, keď si ju dal mimo mestských hradieb postaviť Teodorich Veľký, kráľ Ostrogótov. Centrálny pôdorysný dizajn pripomína iné rímske mauzóleá, v hornej časti už ale hrobka nesie prvky barbarského umenia. Jej najvýraznejšou časťou je kupola s priemerom 10 metrov, ktorú vytesali z jediného kusa kameňa. Ten spolu s ostatným materiálom doviezli po súši až z ďalekej Istrie.
Máte dosť histórie a umenia? Vôbec nevadí!
Parco Teodorico nie je zďaleka jedinou zelenou zónou mesta. Okolie Ravenny je formované deltou rieky Pád a prírodným parkom zaradeným na zoznam UNESCO. Nájdete v nich píniové lesy z rímskych čias aj saliny, kde sa dodnes soľ ťaží tradičným spôsobom.
Na mieste organizujú rôzne špeciálne prehliadky spojené s pozorovaním plameniakov, či už loďou alebo na bicykloch. Tie si však môžete v Ravenne zapožičať aj sami (dokonca ich bezplatne poskytujú aj niektoré ubytovacie zariadenia) a preskúmať mesto na dvoch kolesách. Na stránke je k dispozícii prehľadná cyklomapa, vďaka ktorej určite nezablúdite.
Bicyklom sa dostanete dokonca aj k moru. Len pár kilometrov od centra mesta lemuje Jadranské more deväť rozsiahlych pláží s celkovou dĺžkou 35 kilometrov, ktoré sú dostupné autom, mestskými autobusmi, ale aj po cyklotrasách. Každý si na nich nájde to svoje – dlhé plochy tvoria typické pláže, kde si za poplatok prenajmete ležadlá a slnečníky a k dispozícii máte rôzne služby.
Ak vám však prezliekárne, bar či športoviská nechýbajú, ľahko nájdete aj úseky, ktoré nie sú spoplatnené. Po dni plnom obdivovania pamiatok vám iste padne vhod krátke ochladenie vo vode. Za pár minút ste autom pri mori, odstavíte na priľahlom parkovisku a užijete si hodinku – dve na pláži, ktorá sa podvečer už takmer úplne vyprázdni.
Náš tip: Ak sa ubytujete v dedinke Porto Fuori, budete v polovici cesty medzi centrom Ravenny a morom, takže vám bude cesta obomi smermi trvať len asi desať minút.
Nezabudnuteľná zábava pre deti
Ravenna však má ešte jedno eso v rukáve, ktorým by vás mohla prilákať na rodinnú dovolenku. Kúsok za mestom totiž leží najväčší taliansky zábavný park Mirabilandia s vyše 40 atrakciami, medzi ktoré patrí obrovské vyhliadkové kolo, poriadne adrenalínové húsenkové dráhy aj osviežujúce jazdy cez vodu. Zakúpte si vstupenky cez internet, sú výrazne lacnejšie ako na mieste a navyše sa vyhnete čakaniu pri pokladni.
Náš tip: Začiatkom júla sa v Ravenne a okolí koná obrovské podujatie La Notte Rosa (Ružová noc), počas ktorého vystupujú na rôznych miestach známi DJ-i a iní hudobníci. Tento rok počas nej Mirabilandia ponúkala zľavnené večerné lístky (po 17. h) len za 12,90 eur na osobu.
Hneď vedľa Mirabilandie sa na ploche viac ako 120 000 m2 rozkladá aj Safari park so zoologickou záhradou, ktorú obývajú kozy, lemury, paviány, aligátory či rôzne papagáje. Najobľúbenejšou je uzavretá "safari" časť, kde sa dá pohybovať len autom. Na 4 kilometre dlhej trase budete mať ťavy, pštrosy, ale aj levy, tigre či hrochy takmer na dosah.
Náš tip: Safari môžete absolvovať aj vlastným vozidlom, ktoré však musí mať v niektorých častiach z bezpečnostných dôvodov zavreté okná. Vrelo preto odporúčame prenajať si elektrické auto (15 eur), v ktorom budete vďaka špeciálnej úprave k zvieratám po celú dobu oveľa bližšie.
Autor: © Zoznam/ako
Zdieľať článok na FacebookuNovinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.