Menej známe, no rovnako krásne: 6 jaskýň, ktoré vás očaria

15.06.2020 |   |    | 

Slovensko je malá krajina s veľkým množstvom unikátov. Sú to poklady, ktoré vytvorila príroda, aj dedičstvo histórie, ktoré vo svete nemá obdobu. Tu je krátky zoznam niektorých NAJ jaskýň, ktoré by ste určite mali vidieť. 

Jaskyňa Driny – zubatý úsmev Malých Karpát

Puklinová jaskyňa Driny je jedinou verejnosti sprístupnenou jaskyňou na západe Slovenska. Nachádza sa v Malých Karpatoch neďaleko Smoleníc. Veľa sa tu nenachodíte, okruh pre verejnosť má 550 metrov, zato uvidíte unikátnu výzdobu zo zubatých záclon, množstvo malých jazierok a dychvyrážajúce pagodovité stalagmity, ktoré vytvárala zrážková voda milióny rokov.

 

Jaskyňa Čertova pec – zážitok bez sprievodcu

Mnoho slovenských jaskýň je vďaka Slovenskej speleologickej spoločnosti sprístupnených pre verejnosť, hoci prehliadky nie sú so sprievodcom. Medzi bezpečnú a zároveň mimoriadne zaujímavú podzemnú krásu, ktorú môžete zažiť na vlastnej koži, patrí jaskyňa Čertova pec v Radošine. 27 metrov dlhá a obojstranne priechodná jaskyňa bývala domovom prvých ľudí sídliacich na našom území. Jaskyňa sa nachádza tri minúty chôdze od rovnomenného motorestu. Výlet zvládnu aj malé deti a vstup je voľný.

 

Harmanecká jaskyňa ukrýva aj perly

Neďaleko Banskej Bystrice v katastri obce Harmanec sa nachádza jedna z najvýznamnejších slovenských jaskýň. Je dlhá takmer tri kilometre, z ktorých verejnosť môže v sezóne objavovať okruh dlhý niečo vyše 1 000 metrov. V zime sú tieto unikátne podzemné priestory, vyzdobené výtvormi, aké dokáže stvoriť iba čas, voda a kameň, domovom stoviek netopierov. Kým sa uložia na zimný spánok, môžete tu denne s výnimkou pondelka okrem iných krás vidieť napríklad aj vzácne jaskynné perly.

 

Brestovská jaskyňa pod zemou a na vode

Orava sa tiež môže popýšiť unikátnymi podzemnými priestormi. Brestovskú jaskyňu v Zuberci modeloval podzemný potok už v štvrtohorách a dodnes tečie spodnými časťami jaskyne. Tá je príbytkom unikátnych živočíchov a navštíviť ju môžete v presne stanovených intervaloch s limitovaným počtom hostí. Radšej si preto vopred overte, či je v skupine ešte miesto aj pre vás.

 

Jasovská jaskyňa – labyrint času

Pri dedinke Jasov v okrese Košice-okolie sa nachádza Jasovská jaskyňa – naša najdlhšie sprístupnená jaskyňa s bohatou výzdobou a stalagnátmi s obvodom miestami až 18 metrov. Verejnosti ju sprístupnili v roku 1846 mnísi z blízkeho kláštora. Obrovské chodby bývali domovom už aj starých kultúr. Našli sa tu črepiny a časti nádob z bukovohorskej a pilinsko-kyjatickej kultúry, bronzové predmety a na najvyššom poschodí v suchom výklenku v Husitskej sieni švabachom napísaný nápis z roku 1452, ktorý hovorí o víťazstve bratríckych vojsk nad J. Huňadym pri Lučenci.

 

Málo známa Zlá diera

Asi 30 km od Prešova za obcou Lipovce sa nachádza jaskyňa Zlá diera. Aby ste ju preskúmali, potrebujete pevnú obuv a teplé oblečenie, pred vstupom dostanete ešte prilbu a karbidovú lampu. Zlá diera je výnimočná práve veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom tajuplným podzemím. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, prípadne môžu použiť vlastné svetlo. Základná trasa trvá približne 40 minút. Je fyzicky nenáročná a vhodná aj pre malé deti.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR

Hodnotenie článku:
4.7/5 (6 hlasov)

Utorok, 11. august. 2020. Meniny má Zuzana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa