Americký pár venuje múzeu v Paríži zbierku diel v hodnote 350 miliónov eur

2016-10-25 08:00:00 |   |    | 

Americký pár venuje francúzskemu národnému múzeu Musée d'Orsay v Paríži zbierku umeleckých diel v hodnote 350 miliónov eur. Informovala o tom agentúra AP s tým, že ide o najväčšiu zahraničnú zbierku výtvarného umenia, ktorá bude Francúzsku venovaná od druhej svetovej vojny. 

Marlene a Spencer Haysovci z amerického štátu Texas venovali Francúzsku v sobotu večer prvých 187 diel (odhadovanej hodnoty 173 miliónov eur) počas slávnostného ceremoniálu za účasti francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda v Elyzejskom paláci. Hollande na tomto darcovskom podujatí udelil vášnivým zberateľom najvyššie štátne vyznamenanie - Rad čestnej légie.

Manželia odkázali národnému múzeu v Paríži kolekciu zhruba 600 diel datovaných do obdobia medzi druhou polovicou 19. storočia a prvou polovicou 20. storočia. Francúzske ministerstvo kultúry odhaduje hodnotu tejto zbierky, ktorá zahŕňa práce od Modiglianiho, Maillola či Degasa, na 350 miliónov eur.

Zámožná dvojica (obaja vo veku 80 rokov) začala so zberateľstvom v sedemdesiatych rokoch; nazhromaždené diela zanechá Francúzsku po svojej smrti.

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: TASR
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Streda, 19. jún. 2024. Meniny má Alfréd.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa