Večne živí: Morbídna výstava predstavuje figuríny mŕtvych komunistických vodcov

2017-03-31 00:00:01 |   |    | 

Minulý týždeň otvorili v meste Hongkong nezvyčajnú umeleckú výstavu figurín viacerých bývalých komunistických vodcov. Ich stvárnenie je tak realistické, že vyzerajú ako skutočné telá, Castro dokonca „dýcha“ a „hýbe rukou“. 

Expozícia je inštalovaná v spoločenskom stredisku Art Basel. Realistické repliky v životnej veľkosti znázorňujú pohlavárov v posmrtnej polohe. Návštevníci tu môžu zhliadnuť čínskeho diktátora Mao Ce-tunga, ruského revolucionára Vladimira Iľjiča Lenina, severokórejského vodcu Kim Ir-sena, vietnamského prezidenta Ho Či Mina alebo kubánskeho štátnika Fidela Castra.

Figuríny politikov sú vyhotovené z akrylu a silikagelu, pričom sú odeté v uniformách, ktoré boli pre jednotlivých vodcov príznačné. Všetky ležia v sklených rakvách, okrem Castra, ktorý leží na smrteľnom lôžku. Ten návštevníkov výstavy skutočne desí – pomocou animácií figurína „dýcha“ a „hýbe prstami“.

Výstavu s názvom Summit pripravil čínsky umelec Šen Šao-min ako reakciu na finančnú krízu z roku 2008. Expozícia bola pôvodne zákazkou pre bienále súčasného umenia v austrálskom Sydney v roku 2010 - keď bol Fidel stále nažive - ako pomyselné stretnutie bývalých diktátorov, čo malo predstavovať paródiu na združenie ekonomicky najsilnejších krajín sveta G8.

Šenov tím siedmich až ôsmich umelcov pracoval na figurínach šesť mesiacov v Pekingu. Tvorbe predchádzalo podrobné skúmanie výzoru jednotlivých vodcov„Ľudia z rôznych krajín, z rôznych kultúrnych pozadí, s rôznymi skúsenosťami ich interpretujú vlastným spôsobom,“ povedal autor odvážnych diel Šen, keď zo žartu vložil svoj mobilný telefón do ruky Fidela Castra. Ten dúfa, že si jeho diela nájdu miesto aj v stále zbierke niektorého z múzeí.


 

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: Profimedia,
Video: YouTube
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
2.7/5 (3 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 15. júl. 2024. Meniny má Henrich.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa