Slovák, na ktorého sme hrdí: Peter Tatarko vyvíja materiály pre najmodernejšie lietadlá

11.02.2018 |   |    | 

Slovenský vedec Peter Tatarko, ktorý sa po trojročnom pobyte na Queen Mary University v Londýne vrátil na Slovensko, vyvíja materiály pre hypersonické lietadlá. Získal grant v rámci programu Marie Sklodovska-Curie, ktorý mu na najbližšie dva roky umožní robiť výskum na Slovensku. Spolupracuje s najväčším svetovým výrobcom civilných dopravných lietadiel, pre ktorého vyvíja špeciálny keramický materiál.



 

Ako sám tvrdí, vyvinúť niečo, čo vydrží prelet atmosférou s teplotou 2 000 stupňov, a môže sa použiť opakovane, je výzvou. „Už na univerzite v Londýne som bol členom medzinárodného konzorcia, v ktorom sme mali dvoch priemyselných partnerov a jedným z nich bol Airbus. Vďaka tejto spolupráci som pochopil, čo letecká spoločnosť prostredníctvom základného výskumu potrebuje zistiť a preniesť to neskôr cez aplikácie do praxe. Túto tému prinášam na Slovensko na Ústav anorganickej chémie Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý mi poskytol špičkové prístrojové vybavenie,“ povedal Peter Tatarko.

Hypersonické lety dnes priťahujú pozornosť vývojárov a stali sa diskutovanou témou v oblasti materiálového výskumu. Ultrarýchle lietanie by raz mohlo skrátiť komerčné lety naprieč celou zemeguľou len na pár hodín. Povrch vesmírneho vozidla je však pri návrate z vesmíru na Zem vystavený vysokému treniu atmosferických plynov, čo v dôsledku vysokej rýchlosti vozidla spôsobuje vznik veľmi vysokých teplôt. Takéto extrémne podmienky si vyžadujú špeciálne navrhnuté materiály.

Naším cieľom je vyrábať ´ultra high temperature ceramics´, čiže keramické materiály pre vysokoteplotné aplikácie. Fungujú na báze diboridov prechodových kovov a my sa snažíme vytvárať rôzne kompozitné prvky, aby sme ďalej zlepšili ich vysokoteplotné vlastnosti. Naším cieľom je vytvoriť materiály s novým chemickým zložením. Počas experimentov by nám mali vznikať také fázy na povrchu materiálov, ktoré zabránia ďalšej oxidácií a ablácií, resp. ďalšej degradácii materiálu,“ popisuje Peter Tatarko.

Program Marie Skłodowska-Curie je súčasťou programu Európskej únie Horizont 2020 a podporuje individuálne mobility vedcov. Podmienkou je, aby žiadatelia o grant strávili aspoň 24 mesiacov v zahraničnej výskumnej inštitúcii, ak sa chcú vrátiť domov. Peter Tatarko bude mať po uzavretí grantovej dohody na najbližšie dva roky 150 000 eur na základný výskum keramických materiálov. Už teraz si tvorí sieť doktorandov a spolupracovníkov do svojho tímu.Ja som v zahraničí vždy hrdo prezentoval, že som zo Slovenska. Pre mňa táto krajina znamená veľa. Tento systém mi poskytol celé moje vzdelanie, od detstva cez vysokú školu až po doktorát. Moja kariéra vedca sa začala tu a aj na zahraničných pobytoch som to vždy bral tak, že základy a pevné vzťahy mám vybudované doma,“ dodal Peter Tatarko.

 

Ing. Peter Tatarko, PhD. absolvoval Hutnícku fakultu na Technickej univerzite v Košiciach v rokoch 2002 – 2007 (terajší názov fakulty je Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie), v študijnom odbore materiálové inžinierstvo. Po ukončení inžinierskeho štúdia pokračoval v doktorandskom štúdiu na Ústave Materiálového Výskumu Slovenskej Akadémie vied v Košiciach, ktoré úspešne ukončil v roku 2011. Jeho mimoriadne vedecké výsledky počas doktorandského štúdia boli v roku 2010 ocenené nadáciou Intenda, kde ako víťaz celoslovenskej súťaži doktorandov v oblasti technických vied získal prestížny individuálny grant. V nasledujúcom roku 2011 získal prestížne ocenenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča mladým vedcom “Za príspevok k vedeckému poznaniu a k rozvoju vedy na Slovensku v oblasti technických vied”. V roku 2012 pracoval na Ústave Fyziky Materiálů, Akadémie Věd České Republiky v Brne, kde bol súčasťou medzinárodného vedeckého tímu v pozícii Marie Curie Fellow. V roku 2013 získal 1. miesto v I. oddelení vied v súťaži Mladý vedecký pracovník SAV do 35 rokov. Od roku 2014 do 2016 pracoval ako výskumný pracovník na jednej zo 100 najlepších univerzít na svete, Queen Mary University of London. Na Ústave Anorganickej Chémie začal pracovať od roku 2017, kde sa ako samostatný vedecký pracovník zaradil do zboru školiteľov mladých vedeckých pracovníkov a doktorandov. Jeho takmer 10-ročná vedecká kariéra sa orientuje na vývoj nových pokročilých keramických materiálov pre extrémne podmienky, akými sú letecký a raketový priemysel, ale aj bio-keramických materiálov, ktoré slúžia ako kostné náhrady v ľudskom tele.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Thinkstock

Hodnotenie článku:
4.4/5 (11 hlasov)

Utorok, 17. júl. 2018. Meniny má Bohuslav.

Najnovšie príspevky

Foto dňa