Vášeň, sex a samba: FOTO najlepších momentov brazílskeho karnevalu

2018-02-14 12:00:00 |   |    | 

Brazílske veľkomesto Rio de Janeiro sa vo svete zviditeľnilo nielen sochou Krista Spasiteľa s otvorenou náručou, ale aj veľkolepým karnevalom. Pestrofarebná šou sa uskutočňuje každoročne pred 40-dňovým pôstom a svojou pompéznosťou priťahuje na seba pozornosť celého sveta. Tohtoročný karneval začal v piatok 9. februára a vyvrcholil včera. Pozrite si najzaujímavejšie momenty, ktoré priniesol. 

Územie terajšej brazílskej metropoly objavili 1. januára 1502 portugalskí moreplavci. O 60 rokov neskôr založili Rio de Janeiro. História brazílskeho karnevalu sa začala písať v roku 1641, keď dobyvatelia nového kontinentu zatúžili po zábave v štýle európskych bálov a maškarád. Podrobené indiánske obyvateľstvo spolu s otrokmi z Afriky vítalo karneval ako vhodnú príležitosť na zábavu, do ktorej preniesli svoje dávne pohanské tradície, miestnu indiánsku a dovezenú africkú kultúru.

V 20. storočí sa karneval v Riu de Janeiro stal neobmedzeným zdrojom bujarej zábavy. Počas niekoľkých dní zabudnú bohatí turisti i chudobní obyvatelia mesta, mladí aj starí, na svoje starosti a vyrazia do ulíc, aby si užili pestrý svet fantastickej hudby a tanca. Kráľa karnevalu volí organizačná komisia a stáva sa ním vždy najtučnejší muž. Musí mať aspoň 140 kilogramov a je pomenovaný Momo - podľa gréckeho boha satiry a smiechu, nazývaného Mómos.

Najvýznamnejšou oficiálnou súčasťou karnevalu je pútavá promenáda škôl samby na sambodróme, každá s tisícami členov súťažiacimi o čo najlepšie umiestnenie. Na alegorických vozoch od výmyslu sveta sa vo vzrušujúcom víre samby vlnia viac či menej obnažené telá tanečníkov. Úchvatný sprievod môže sledovať priamo na ulici dlhej 700 metrov takmer 90.000 divákov. Ďalšie tisíce obdivovateľov si nablýskanú šou môžu pozrieť prostredníctvom televíznych obrazoviek.

Neviazanú karnevalovú zábavu sprevádzanú výraznou sexuálnou uvoľnenosťou zastavilo v 80. a 90. rokoch 20. storočia rozširovanie choroby AIDS. Mnohí návštevníci začali byť opatrnejší a Brazília odvtedy v rámci programu boja proti AIDS nakupuje miliardy prezervatívov, ktoré sa zadarmo rozdávajú rozvášnenému davu.

Tento rok zas karneval poznačila vlna násilia medzi súperiacimi gangmi obchodníkov s drogami, kvôli ktorej predstavitelia mesta posilnili bezpečnosť a po celom štáte rozmiestnili celkovo vyše 17.000 príslušníkov bezpečnostných síl. Normálny život mesta sa však počas karnevalových dní zastavil a celé Rio de Janeiro žilo karnevalom, ktorý tento rok vyvrcholil v utorok 13. februára, teda deň pred dnešnou popolcovou stredou.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: SITA / AP

Hodnotenie článku:
4.0/5 (4 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Nedeľa, 21. júl. 2024. Meniny má Daniel.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa