Neskutočný prírodný úkaz v Poľsku: Ľad sa vznášal medzi stromami

07.03.2018 |   |    | 

Zima si pre nás tento rok pripravila mnohé prekvapenia. Poľské sociálne siete však v ostatnom týždni ovládli snímky toho, čo ste doteraz zrejme nevideli. Vďaka zaplaveniu lesa a mínusovým teplotám sa medzi stromami „vznášali“ ľadové kryhy. 

Nevšedný úkaz spôsobila rieka, ktorá ani nemá vlastné meno. Jedná sa totiž o tzv. epizodickú rieku, ktorá sa vyskytuje len sporadicky. Podľa portálu Głos Wielkopolski sa tak naposledy stalo v roku 1987.

Rieka vyteká z jazera Kopcze v oblasti Kaczory na severe krajiny obvykle na jar, kedy zaplaví nižšie položený les pri obci Żabostowo. Tento rok však vniklo takéto "jazero v lese" už teraz, čo spôsobilo skutočne unikátny úkaz.

Voda zaliala les do výšky jedného metra a v mínusových teplotách jej hladina zamrzla. Keď voda po niekoľkých dňoch ustúpila, asi 20 centimetrov hrubé ľadové kryhy zostali medzi stromami.

Na miesto sa vydalo množstvo nadšencov z celého Poľska. Domáci však upozorňujú, že momentálne je situácia v lese nebezpečná, v dôsledku vyšších teplôt sa totiž kryhy začínajú topiť a padať.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
5.0/5 (7 hlasov)

Sobota, 22. september. 2018. Meniny má Móric.

Najnovšie príspevky

Foto dňa