Novinka pre odvážnych: Otvorili najťažšiu ferratu na Slovensku

09.11.2017 |   |    | 

Ferrata Komín v Skalke pri Kremnici je oficiálne najťažšou zaistenou cestou na Slovensku. V Kremnických vrchoch v podcelku Flochovský chrbát ju vybudovalo mesto Kremnica a od soboty 28. októbra je prístupná aj verejnosti. 

S myšlienkou projektu via ferrata Komín prišiel kremnický poslanec Ivan Petráš. Mesto sa podujalo pretvoriť ju na skutočnosť, iniciovalo vybavenie nutných dokladov k vybudovaniu via ferraty a vypracovalo projekty potrebné k podaniu žiadostí o dotácie. Sumou 10.000 eur prispel Vyšší územný celok Banská Bystrica, 7500 eur získalo mesto od Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec-Kremnicko a 5000 eur do projektu investovala samotná Kremnica.

"Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred dvoma rokmi," priblížila mestská koordinátorka cestovného ruchu Veronika Chrienová.

Via ferrata je jednosmerná a má tri cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku. Na zaistenej ceste čaká návštevníka 420 metrov lán s výškou skalných ciest 80 metrov.

"K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Turisti tiež môžu naraziť na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obťažnosťou," dodala Chrienová.

Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie budú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke.

 

Foto: Facebook / Skalka Pri Kremnici

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Facebook / Skalka Pri Kremnici
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
4.4/5 (11 hlasov)

Sobota, 11. júl. 2020. Meniny má Milota.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa