Kam na výlet do hôr počas zimy: Máme tip pre rodiny aj skúsených turistov

2021-12-02 12:30:00 |   |    | 

Návšteva hôr sa spája skôr s letným obdobím, no vybrať sa na príjemnú túru s krásnymi výhľadmi sa dá aj počas zimy. Aj napriek sezónnej uzávere zostáva na výber stále mnoho zaujímavých trás pre každého turistu podľa rôzneho stupňa obťažnosti. 

Túra po tatranských chatách

Počas zimnej uzávery sú vo Vysokých Tatrách prístupné chodníky len po turistické chaty. Počas jedného dňa môžete navštíviť hneď tri z nich a dokonca aj tú najvyššie položenú – Téryho chatu. Pokiaľ v lete ide o fyzicky náročnejšiu turistiku, v zime je táto trasa vhodná len pre skúsených turistov s potrebnou výbavou. Počas výstupu v zimných mesiacoch by ste tak mali mať so sebou mačky, návleky na topánky a paličky. V strmších úsekoch využijete aj cepín.

Výstup začíname v Starom Smokovci, kde sa zelenou vydáme na Hrebienok, odtiaľ pokračujeme červenou na Rázcestie nad Rainerovou chatou. Napojíme sa na kamenný chodník so súbežným červeno-zeleným značením smer Zámkovského chata a pokračujeme po zelenej, ktorá nás privedie až na Téryho chatu. Vyššiu náročnosť vzhľadom na strmé stúpanie začne túra naberať pod Malým a Veľkým Hángom. Vynaloženú námahu však odmení krásny výhľad na Päť Spišských Plies a zasnežené štíty, ktoré obkolesujú Malú Studenú dolinu. Celá túra aj s návratom do Starého Smokovca trvá bez prestávky takmer 8 hodín, nezabúdajte tak na dôsledné časové naplánovanie túry, aby vás v horách nezastihla tma.

 

Pre milovníkov scenérií a skialpinistov

Výstup Veľkou Studenou dolinou na Zbojnícku chatu poteší skialpinistov aj milovníkov turistiky s dobrou kondíciou, ktorí sa cestou radi kochajú výhľadmi. Veľká Studená dolina je aj počas zimy, ak sú, samozrejme, vhodné podmienky, slnkom zaliatou dolinou s nádhernou scenériou. Ide však o fyzicky náročnú túru, ktorá v zime vyžaduje aj zimnú výbavu.

Zo Starého Smokovca vyrazíme po zelenej na Hrebienok, kde sa napojíme na červenú smer Rázcestie nad Rainerovou chatou. Odtiaľ pokračujeme po modrej cez Veľkú Studenú dolinu až na Zbojnícku chatu. V poslednej tretine výstupu nás potrápi strmšie stúpanie a aj chodník na dvoch miestach istený reťazami. V okolí Zbojníckej chaty sa nachádza veľké množstvo plies a ak budete mať šťastie, uvidieť môžete aj kamzíky. Skialpinisti môžu od chaty pokračovať do sedla Malý Závrat a odtiaľ zlyžovať „Generálom“ dole.

 

Dobrodružná túra pre rodiny s deťmi

Ak hľadáte túru, ktorú zvládnu aj väčšie deti a navyše takú, ktorá ich bude aj baviť, vyberte sa na Prielom Hornádu do Slovenského raja. Turistická trasa vedie takmer celý čas ponad rieku Hornád a prístupná je aj počas zimy. Čakajú na vás kovové mostíky, stúpačky a reťaze, ktoré sú na niektorých miestach umiestnené aj niekoľko desiatok metrov nad riekou. Počas zimných mesiacov však môžu byť šmykľavé a zamrznuté, preto treba dbať na zvýšenú opatrnosť a vhodnú turistickú obuv. Počas tuhších zím, keď sa vytvorí bezpečná hrúbka ľadu, je možné prejsť po zamrznutej rieke aj peši alebo na bežkách.

Ak je vám vyše dvojhodinová túra ponad zamrznutú rieku málo, na rázcestníku pod Tomášovským výhľadom sa napojte na zelenú a pokochajte sa výhľadom zo skalného zrázu. Ak patríte medzi aktívne rodiny môžete si cestou späť pridať aj návštevu Kláštoriska. Počas zimy je Kláštorská roklina uzatvorená, vy sa však môžete vrátiť späť na rázcestník a po modrej vyšľapať na Čertovú sihoť. Nenechajte sa vystrašiť prudkým stúpaním hneď v úvode, odmenou vám bude zaujímavá návšteva zrúcaniny kartuziánskeho kláštora, po ktorom je Kláštorisko pomenované.

 

Pre malých turistov a ich rodičov

Ak s turistikou ešte len začínate alebo máte menšie deti, vyberte sa s nimi na túru na chatu Plesnivec v Belianskych Tatrách. Ide o príjemnú túru s miernym stúpaním, ktorá je zaujímavá aj v zime.

Z Tatranskej Kotliny sa vyberieme po modro-zelenej k rázcestníku Pri Šumivom prameni, odtiaľ pokračujeme zelenou až k Chate Plesnivec, kde sa môžete občerstviť. Počas zimy je však chata otvorená len počas víkendov a sviatkov.

Chata dostala meno podľa kvetu plesnivec alpínsky, ktorý rastie na vápencových skalách Belianskych Tatier. Zaujímavosťou je, že na jej mieste v polovici 18. storočia stála chata zlatokopa Drechslera z Rakús. Späť do Tatranskej Kotliny sa vrátime buď po tej istej ceste, alebo cez Dolinu siedmich prameňov po žltej značke. Táto dolina je známa pre svoju botanickú pestrosť a dokonca je nazývaná aj botanickou záhradou Tatier. Vedci v nej napočítali až 556 druhov rastlín, takže sa ju určite oplatí navštíviť aj počas leta.

 

Pre milovníkov zimných prechádzok

Ak nepatríte medzi oduševnených turistov, no radi sa prejdete zimnou krajinou, máte viacero možností. Príjemnou prechádzkou, ktorú zvládnu aj mamičky s kočíkmi, je okruh okolo Štrbského Plesa, kde sa vám ponúka ikonický pohľad na hotel Patria. Nenáročnou prechádzkou zo Štrbského Plesa je aj mini túra k vodopádu Skok, ktorý zima každoročne premení na krásny ľadopád. Ak chcete vidieť skutočné ľadové sochy, vyberte sa na Hrebienok. Dostanete sa tam zo Starého Smokovca miernym stúpaním po zelenej alebo sa nahor môžete vyviesť zubačkou. Na Hrebienku nezabudnite navštíviť Ľadový dóm a dole do Starého Smokovca sa spustite po 3-kilometrovej trase na saniach, ktoré si tam viete požičať.

Nech sa už vyberiete počas zimy kamkoľvek do hôr, nezabudnite si stiahnuť aplikáciu Horská záchranná služba, s ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom, zdieľate svoju polohu so záchranármi a máte prehľad o počasí, výstrahách a dôležitých miestach.

V aplikácii si môžete vyplniť vaše plánované turistické trasy a predpokladaný čas návratu. Po jeho uplynutí vám prídu upozornenia na úspešné potvrdenie cieľa. Ak naň nezareagujete automaticky sa odošle upozornenie na človeka, ktorého v aplikácii uvediete ako kontaktnú osobu pre prípad núdze, a následne aj na horských záchranárov. 

Aplikácia obsahuje aj ďalšie užitočné funkcie. Dohľadať si jednoducho viete najbližšie stredisko Horskej záchrannej služby, záchrannú stanicu či najbližšiu horskú chatu. S aplikáciou máte prehľad o počasí, ale aj o výstrahách v turistickej oblasti, v ktorej sa aktuálne nachádzate. Okrem toho môžete v aplikácii uzatvoriť a poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré by malo byť povinnou výbavou každého turistu.

 

Aplikáciu si môžete zadarmo stiahnuť v Apple Store alebo Google Play.

 

- reklamná správa -

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: Generali / Shutterstock
Zdroj: PR článok

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 20. máj. 2024. Meniny má Bernard.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa