TANAP sa dočkal nového návštevného poriadku, horolezci v ňom vidia negatíva

2023-11-26 16:00:00 |   |    | 

Niekoľkoročná snaha o dokončenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP) bola zavŕšená. Aj najstarší národný park na Slovensku má svoj strategický dokument. Platiť začne od polovice decembra. Informoval o tom námestník riaditeľa Správy TANAP-u Peter Spitzkopf. 

Po tom, ako kľúčový dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v TANAP-e odobril Okresný úrad Prešov, sa v podobe vyhlášky objavil vo Vestníku vlády SR. "Po viac ako šesťročnom procese sa zavŕšilo spoločné úsilie kolektívu ľudí, ktorého výsledkom sú jasné pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Možno nebudú vyhovovať všetkým, ale faktom je, že odzrkadľujú kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré využívajú územie národného parku," skonštatoval Spitzkopf.

Príprava návrhu nového návštevného poriadku odštartovala ešte v roku 2017, keď vyšlo najavo, že prijatím zákona o ochrane prírody a krajiny v roku 2002 stratila platnosť vyhláška, ktorou sa vyhlasoval Návštevný poriadok TANAP-u. Ešte v tom roku teda iniciovala vydanie Zoznamu vyhradených miest, ktorý v skratke kopíroval základné pravidlá pôvodného návštevného poriadku, ako i Rozhodnutie o sezónnej uzávere. To prevzalo zaužívaný režim sezónnej uzávery vybraných turistických chodníkov na území parku. Oba dokumenty platia dodnes, zmeniť sa to má až od 15. decembra, keď nadobudne účinnosť nový návštevný poriadok.

Ten návštevníkom TANAP-u prináša viacero kľúčových zmien. Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia. Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, so stálou prítomnosťou kamzičích čried a výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených živočíchov.

Nový návštevný poriadok zlegalizuje aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa s cieľom krátkodobého oddychu zvykne zhromažďovať množstvo ľudí. S novými pravidlami musia rátať aj horolezci, skialpinisti i vyznávači zimnej turistiky. Cyklistov podľa Spitzkopfa poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Rozšíria sa tiež areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia tiež pravidlá pre geocaching v národnom parku.

O novinkách sa návštevníci postupne dozvedia prostredníctvom www.tanap.sk, vyznačené budú aj priamo v teréne. "Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči turistom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel," uzatvára Spitzkopf.

Už teraz sa však nový návštevný poriadok dočkal aj kritiky. Slovenský horolezecký spolok (SHS) James napríklad uviedol, že obsahuje nezrovnalosti, ktoré nekorešpondujú s logikou vykonávania akejkoľvek športovej činnosti vo Vysokých Tatrách. Typickými príkladmi sú podľa neho určenie času nástupu na túru a vrátenia sa z nej, prípadne príchodu na táborisko, rozptylové miesta v okolí vysokohorských chát či úpravy skialpinistických areálov.

SHS považuje za pozitíva, že sa v novom návštevnom poriadku rozšírili areály pre zimnú turistiku a že skialpinizmus bude možné vykonávať na rovnakých miestach ako horolezectvo. "Horolezectvo nižších obtiažností, túto doteraz mimo značených chodníkov nepovolenú činnosť, bude možné vykonávať za predpokladu, že horolezec bude mať potvrdenie o absolvovaní zodpovedajúceho kurzu, školiaceho o pohybe v tomto teréne," ocenil James.

Naopak za negatívne považujú obmedzenie rozlohy vyhradených miest pre horolezectvo. Do textu ani mapových príloh sa podľa spolku nedostali napríklad rameno Kriváňa, východná stena Predného Soliska, časť Bielovodskej doliny, severné steny hlavného hrebeňa Vysokých Tatier a nie je povolený bouldering. Negatívne tiež vnímajú, že nie je povolené vykonávať horolezeckú ani skialpinistickú činnosť nikde na území TANAP-u počas jarnej uzávery a počas jesennej je možné vykonávať horolezeckú činnosť len v obmedzenom rozsahu. "Povinnosť registrovať sa vo webovej aplikácii na stránke Tatranského národného parku, respektíve dočasne HZS, nepovažujeme za vhodnú z viacerých logických dôvodov," dodáva spolok.

"Napriek tomu, že sme sa na rokovaniach so Správou TANAP-u dohodli, čo v ňom bude zakomponované a brali sme to ako dohodu a fakt, nestalo sa tak a dohodnuté znenia tam nenachádzame. Týka sa to najmä niektorých bodov, kde sú vymedzené miesta pre horolezectvo. Boli sme ubezpečení, že všetky miesta pre horolezectvo povolené doteraz tam aj ostanú, v znení ich však nenachádzame," skonštatoval James. So Správou TANAP-u i vedením rezortu životného prostredia chcú preto pokračovať v rokovaniach, aby boli ich argumenty zohľadnené.

Nový návštevný poriadok podľa Správy TANAP-u prináša jasné pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom slovenskom národnom parku. "Možno nebudú vyhovovať všetkým, ale faktom je, že odzrkadľujú kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré využívajú územie národného parku," uviedol námestník riaditeľa Správy TANAP-u Peter Spitzkopf. Nové pravidlá začnú platiť od polovice decembra.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Streda, 24. apríl. 2024. Meniny má Juraj.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa