Kam do hôr v zime? Máme tip pre rodiny aj skúsených turistov

2023-12-06 00:00:00 |   |    | 

Radi by ste si užili čerstvý horský vzduch a ticho lesa, ale neviete, kam sa dá počas zimy vybrať do hôr? Aj napriek sezónnej uzávere zostáva na výber stále mnoho zaujímavých trás. Prinášame vám preto päť zaujímavých trás pre každého turistu podľa rôzneho stupňa obťažnosti, ktoré môžete navštíviť aj počas zimy. 

Dobrodružná túra pre rodiny s väčšími deťmi

Ak hľadáte túru, ktorú zvládnu aj väčšie deti a navyše takú, ktorá ich bude aj baviť, vyberte sa na Prielom Hornádu do Slovenského raja. Turistická trasa vedie takmer celý čas ponad rieku Hornád a prístupná je aj počas zimy. Čakajú na vás kovové mostíky, stúpačky a reťaze, ktoré sú na niektorých miestach umiestnené aj niekoľko desiatok metrov nad riekou. Počas zimných mesiacov však môžu byť šmykľavé a zamrznuté, preto treba dbať na zvýšenú opatrnosť a vhodnú turistickú obuv. Počas tuhších zím, keď sa vytvorí bezpečná hrúbka ľadu, je možné prejsť po zamrznutej rieke aj peši alebo na bežkách.

Ak je vám vyše dvojhodinová túra ponad zamrznutú rieku málo, na rázcestníku pod Tomášovským výhľadom sa napojte na zelenú a pokochajte sa výhľadom zo skalného zrázu. Ak patríte medzi aktívne rodiny, môžete si cestou späť pridať aj návštevu Kláštoriska. Počas zimy je Kláštorská roklina uzatvorená, vy sa však môžete vrátiť späť na rázcestník a po modrej vyšľapať na Čertovú sihoť. Nenechajte sa vystrašiť prudkým stúpaním hneď v úvode, odmenou vám bude zaujímavá návšteva zrúcaniny kartuziánskeho kláštora, po ktorom je Kláštorisko pomenované.

 

Výlet lanovkou a návšteva tatranských chát

Rodiny s malými turistami určite poteší táto trasa plná zážitkov. Začiatok túry si výrazne uľahčíte a deťom doprajete zážitok v lanovke, ktorou sa vyveziete z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso. Ak máte chuť, môžete si obzrieť aj miestne observatórium. To je ale otvorené pre verejnosť len výnimočne, počas Dní otvorených dverí. Zo Skalnatého plesa sa vydáte po červenej až po rázcestník pod Zámkovského chatou, kam pôjdete po zelenej.

Na chate si môžete dať malú prestávku, než sa vyberiete popri Obrovskom vodopáde na Rainerovu chatu. Tam deti poteší nielen ďalšia pauza, ale aj pohľad na snežný Betlehem, ktorý tam každý rok stavia chatár pán Petráš. Odtiaľ sa vydáte po zelenej smerom na Bilíkovu chatu a cestou si pozriete Studenovodský potok spolu s jeho vodopádmi. Odtiaľ je to na Hrebienok už len na skok a ak vám ešte stačia sily, na Hrebienku si môžete pozrieť Tatranský ľadový dóm, kde je tento rok postavená Westminsterská katedrála.

Z Hrebienka sa do Starého Smokovca môžete vybrať troma spôsobmi, podľa toho, ako ste na tom s časom a energiou. Nadol totiž vedie turistická trasa, ale ak vás už bolia nohy, zviesť sa môžete aj pozemnou lanovkou. Nadšencov sánkovania určite poteší možnosť zviezť sa nadol na saniach, ktoré si tam viete požičať.

 

Pre fyzicky zdatných turistov

Zaujímavým zimným zážitkom pre skúsených aj menej skúsených turistov s dobrou kondíciou môže byť zimný výstup na Ďumbier v Nízkych Tatrách. Ide však o náročnejšiu túru, ktorá vám bude trvať viac ako päť hodín, preto je dôležité vyraziť skoro ráno, aby ste sa stihli vrátiť za svetla. Trasa môže byť zľadovatená a šmykľavá, preto si so sebou určite vezmite aj mačky. Túru odporúčame začať pri Chate Trangoška na strane Chopok Juh, odkiaľ sa vydáte po zelenej na Ďumbierske sedlo, kde sa nachádza Chata gen. M. R. Štefánika s obľubou nazývaná aj Štefánička, kde sa môžete občerstviť a zahriať. Potešíme vás, že v tomto bode máte, aspoň čo sa týka stúpania, to najhoršie za sebou.

Po malej prestávke sa napojte na červenú smer Krúpove sedlo, ale po pár metroch si dajte pozor, aby ste neminuli odbočku. V zimnom období je otvorená takzvaná zimná trasa, ktorá vedie priamo na vrchol. Je ale horšie označená, takže hľadajte drevené smerové palice zabodnuté v zemi, prípadne vyšliapanú cestičku, ktorá vás bude navigovať. Na vrchole vás Ďumbier za celú námahu odmení nádherným výhľadom na okolitú panorámu Západných a Vysokých Tatier, ale aj na Horehronie. Na vrchole si nezabudnite urobiť pamätnú fotku s dreveným krížom a pomaly sa môžete vydať na zostup presne po tej istej trase, ako ste vystúpili na vrchol.

 

Pre milovníkov scenérií a skialpinistov

Výstup Veľkou Studenou dolinou na Zbojnícku chatu poteší skialpinistov aj milovníkov turistiky s dobrou kondíciou, ktorí sa cestou radi kochajú výhľadmi. Veľká Studená dolina je aj počas zimy, ak sú, samozrejme, vhodné podmienky, slnkom zaliatou dolinou s nádhernou scenériou. Ide však o fyzicky náročnú túru, ktorá v zime vyžaduje aj zimnú výbavu.

Zo Starého Smokovca vyrazíte po zelenej na Hrebienok, kde sa napojíte na červenú smer Rázcestie nad Rainerovou chatou. Odtiaľ pokračujete po modrej cez Veľkú Studenú dolinu až na Zbojnícku chatu. V poslednej tretine výstupu vás potrápi strmšie stúpanie a aj chodník na dvoch miestach istený reťazami. V okolí Zbojníckej chaty sa nachádza veľké množstvo plies a ak budete mať šťastie, vidieť môžete aj kamzíky. Skialpinisti môžu od chaty pokračovať do sedla Malý Závrat a odtiaľ zlyžovať „Generálom“ dole.

 

Nenáročné zimné prechádzky pre rodiny

Ak nepatríte medzi oduševnených turistov, no radi sa prejdete zimnou krajinou, máte viacero možností. Príjemnou prechádzkou, ktorú zvládnu aj mamičky s kočíkmi, je okruh okolo Štrbského Plesa, kde sa vám ponúka ikonický pohľad na hotel Patria. Nenáročnou prechádzkou zo Štrbského Plesa, ktorú zvládnete aj s menšími deťmi, je aj mini túra k vodopádu Skok, ktorý zima každoročne premení na krásny ľadopád.

Ak chcete vidieť skutočné ľadové sochy, vyberte sa na Hrebienok. Dostanete sa tam zo Starého Smokovca miernym stúpaním po zelenej alebo sa nahor môžete vyviesť pozemnou lanovkou. Na Hrebienku nezabudnite navštíviť Ľadový dóm. Bodkou za krásnym dňom v horách môže byť pre celú rodinu cesta nadol do Starého Smokovca, kde sa viete dostať po 3-kilometrovej trase na saniach, ktoré si viete hore na Hrebienku požičať a vrátiť dole v Starom Smokovci.

Nech sa už vyberiete počas zimy do hôr kamkoľvek, nezabudnite si stiahnuť aplikáciu Horská záchranná služba, s ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom, zdieľate svoju polohu so záchranármi a máte prehľad o počasí, lavínových a iných výstrahách a dôležitých miestach.

V aplikácii si môžete vyplniť vaše plánované turistické trasy, dohľadať si jednoducho viete najbližšie stredisko Horskej záchrannej služby, záchrannú stanicu či najbližšiu horskú chatu. S aplikáciou máte prehľad o počasí, ale aj o výstrahách v horskej oblasti, v ktorej sa aktuálne nachádzate. Okrem toho môžete v aplikácii uzatvoriť aj poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré by malo byť povinnou výbavou každého turistu.

Aplikáciu Horská záchranná služba si môžete zadarmo stiahnuť v Apple Store alebo Google Play.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Streda, 17. apríl. 2024. Meniny má Rudolf.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa