Tipy na leto vo Vysokých Tatrách: Vyskúšajte aj menej známe turistické trasy
Rysy, Kriváň či Popradské pleso patria v lete k najvyťaženejším miestam vo Vysokých Tatrách. Niekto však hľadá v prírode skôr pokoj a samotu a takéto túry mu nemusia vyhovovať. Pre týchto ľudí máme zopár tipov na menej známe trasy, ktoré máme v našich veľhorách. Verte, že často sú ešte krajšie ako najznámejšie končiare.
Batizovské pleso
Popradské, Skalnaté, Štrbské či Zelené pleso sú najviac vyhľadávanými jazerami vo Vysokých Tatrách. Ak si teda chcete užiť počas túry pokojnejšiu atmosféru, mali by ste sa vybrať napríklad k Batizovskému plesu. Turistický chodník začína vo Vyšných Hágoch, trasa má strednú obtiažnosť a zvládnete ju aj s menšími skúsenosťami z hôr. Od zastávky električky sledujte žltú značku, po ktorej sa dostanete k magistrále a neskôr aj k vášmu cieľu. Ďalšou možnosťou je vyjsť k plesu od Sliezskeho domu, pri ktorom uvidíte aj Velické pleso a budete mať nádherný výhľad na Gerlachovský štít. Po fyzickej stránke je táto trasa trošku jednoduchšia.
Tichá dolina
Veľmi obľúbená túra aj pre rodiny s deťmi vedie Tichou dolinou. Vďaka asfaltovému chodníku je táto trasa dobre dostupná a môžete sa na ňu vydať aj s kočíkom či na bicykli. Začína sa na Podbanskom, kde odbočíte na most cez rieku Belá. Cesta nie je fyzicky náročná a zvládnete ju aj bez predošlých skúseností s turistikou. Dĺžka tohto asfaltového chodníka je 6 kilometrov, ale celkovo Tichá dolina meria 17 kilometrov. Počas túry uvidíte napríklad Červené vrchy alebo potok Tichá voda. Nájdete tam tiež pár miest na malý piknik.
Dovolenka vo Vysokých Tatrách: Tieto miesta nadchnú domácich i zahraničných hostí
Jahňací štít
Pokiaľ máte radšej náročné túry a radi skúmate svoje limity, zájdite na Jahňací štít. Jeho výhodou je najmä to, že ponúka perfektný výhľad na Lomničák. Zatiaľ čo sa väčšina turistov hrnie práve na tento končiar, vy si užijete krajší pohľad na Tatry i tento ikonický kopec. Túra sa začína od zastávky Biela voda, vedie k Zelenému plesu a odtiaľ smerom na vrchol. Práve táto strmá časť je najnáročnejšia. Spiatočná cesta trvá dokopy približne desať hodín. V minulosti sa Jahňací štít preslávil tým, že sa v týchto miestach ťažila meď.
Kôprová dolina
Medzi turistami je dobre známa aj Kôprová dolina. Hlavným dôvodom je, že sa z nej napája viacero menších dolín, odkiaľ sa dostanete aj na niektoré končiare alebo k vodopádom. Ak máte chuť len na krátku vychádzku, prejdite sa po asfaltovej ceste, ktorá začína v rovnakom bode ako trasa do Tichej doliny. Sledujte žltú a zelenú značku, ktorou sa dostanete až priamo do Kôprovej. Druhá trasa vedie od Troch studničiek, kde musíte sledovať zelenú značku. Aj v tomto prípade prechádza naprieč krásnou prírodou cyklistická trasa, preto mnoho turistov spája návštevy oboch dolín. Ak pôjdete len základné trasy po asfaltke, zvládnete to za niekoľko hodín.
Kmeťov vodopád
Z Kôprovej doliny sa dostanete napríklad aj ku Kmeťovmu vodopádu, ktorý je s 80 metrami najvyšším vo Vysokých Tatrách. Pomenovanie dostal podľa známeho botanika Andreja Kmeťa, nájdete ho v Nefcerskej doline a vytvára ho rovnomenný potok. Veľkú časť trasy môžete prejsť z Podbanského na bicykli. Druhá trasa vedie z Troch studničiek, ale tá je určená len pre peších turistov.
Autor: © Zoznam/David
Zdieľať článok na FacebookuNovinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.